Czech Republic

Politici vítají zrušení předávání vyznamenání na Hradě

Praha - Politici vítají zrušení letošního slavnostního ceremoniálu předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Podle nich to je rozumný krok s ohledem na šíření epidemie nového typu koronaviru. Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes oznámil, že prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale až příští rok.

"Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. října zrušil," uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který sám má být jedním z vyznamenaných. Prymula o uskutečnění ceremoniálu jednal ve středu s prezidentem i s jeho kancléřem, doporučoval jim, aby se slavnostní akt letos nekonal.

"Byl to jediný rozumný krok. Cokoliv jiného by byl hazard jak se zdravím, tak s důvěrou veřejnosti," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Také předseda opozičních Starostů Vít Rakušan považuje zrušení ceremoniálu za správné rozhodnutí. "Také jsme několik týdnů upozorňovali, že by to byl velmi špatný signál společnosti, která musela kvůli vládním opatřením omezit své svobody a přišla o část životních jistot. Politici mají jít příkladem. Být vzorem pro své spoluobčany. Ne odmítat karanténu po setkání s pozitivním případem kvůli vysokým stropům nebo pořádat party na hradě. Doufám, že těch dobrých příkladů bude mnohem víc. Je to cesta, jak navrátit důvěru lidí v politiku," řekl ČTK.

"Konečně i hradní kancelář změnila názor a začala přistupovat k situaci zodpovědně s ohledem na zdravotní rizika a faktickou situaci lockdownu, který vyhlásila vláda," sdělil ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. S prezidentovým rozhodnutím souhlasí i předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana toleruje ve Sněmovně menšinovou vládu ANO a ČSSD. "Považuji to za současné situace za správný krok," řekl ČTK.

"Jestliže jsou nařízení pro celou ČR, tak platí i pro prezidenta. A spíš mě zaráží, že museli jezdit emisaři na Hrad přesvědčovat prezidenta, aby tato nařízení respektoval," řekl ČTK předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. "Zákony platí pro každého stejně," dodal.

Zemanův krok uvítal i senátor Jiří Drahoš (senátorský klub STAN), který byl soupeřem současného prezidenta ve volbách v roce 2018. "Oceňuji, že dojde k přesunu předávání vyznamenání z 28. října na příští rok. Konání akce za současných podmínek by bylo velmi neuctivé vůči všem lidem tvrdě zasaženým platnými restrikcemi. Jsem rád, že to někomu na Hradě nakonec došlo," uvedl na twitteru.

Mynář uvedl, že se Zeman rozhodl pro zrušení ceremoniálu na základě doporučení od Prymuly, se kterým o záležitosti jednal ve středu. Podle kancléře Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října ve 20:00. Státní svátek také připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

1918 ocenění ohlasy Zeman

Football news:

Pep on Aguero's reaction to Maradona's death: it's difficult, especially for his son. Sad situation for the family
Pogba and Mctominay will not play with Southampton due to injuries
Jurgen Klopp: Maradona is the best player in my life. Meeting him was like meeting the Pope
Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation