Czech Republic

Policie nepustila za hranice okresu Karviná autobusy, které mířily na demonstraci

V sobotu přibylo v ČR 9066 nových případů covidu, proti pátku o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Policie nepustila za hranice okresu Karviná několik autobusů, které mířily na demonstraci proti vládním opatřením do Prahy. Napsal to server iDNES.cz.

V Praze přibylo v sobotu 1270 nakažených covidem, o 30 více než před týdnem. Proti pátku byl nárůst o 180 případů nižší. Nemocných je nyní 20 799.

Ze zhruba 23 000 lidí, kteří na jihu Čech pracovali v cestovním ruchu, jich za první rok koronavirové pandemie odešla asi čtvrtina do jiných oborů. Jde o personál restaurací i turistické průvodce, může to zhoršit kvalitu služeb. Malí ubytovatelé v kraji mají na léto poptávku, z Rakouska a Německa je ale zájem nulový. Kraj chce podnikům pomoci, aby měly vlastní rezervační systémy. ČTK to řekl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Počet hospitalizovaných s covidem po téměř týdnu klesl pod 8000, v sobotu bylo v nemocnicích 7899 nakažených. Přes 1700 jich zůstává ve vážném stavu.

Sobotních přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V sobotu přibylo v ČR 9066 nových případů covidu, proti pátku o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Počet zemřelých se zvýšil na 21 717

V Německu za uplynulý den přibylo 8103 nově potvrzených případů koronaviru a 96 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem RKI zaznamenal 7890 nově detekovaných infekcí a 157 úmrtí. V neděli je počet hlášených případů obvykle nižší, jelikož se o víkendu provádí méně testů, uvedla agentura DPA.

Prezident Paraguaye odvolal některé ministry v reakci na protivládní demonstrace kvůli zásahu kabinetu proti pandemii covidu-19, informoval server BBC. Zdravotníci latinskoamerické země tvrdí, že v nemocnicích došly léky k ošetření pacientů s covidem-19. Páteční protesty přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví.

V pátek vyšly do ulic Asunciónu i dalších měst země tisíce lidí, včetně zdravotníků a příbuzných pacientů s covidem-19. Demonstrující vládu viní z krádeže milionů dolarů, které by mohly být použity na řešení zdravotnické krize, píše BBC. Někteří protestující se střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. V nastálém chaosu byla také řada obchodů vypleněna, zhruba dvacet lidí utrpělo zranění.

Páteční protesty v Paraguayi přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví.

Páteční protesty v Paraguayi přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví. | Foto: Reuters

V největším novozélandském městě Aucklandu dnes skončila přísná týdenní karanténní uzávěra, kterou vláda nařídila z obav ze šíření britské mutace koronaviru. Testy dnes zatím neodhalily žádný nový případ lokální nákazy a opatření proti šíření infekce mohla být rozvolněna, uvedla agentura Reuters. Pokud se během dneška neobjeví nový případ, bude to sedm dní od posledního odhaleného případu lokální infekce.

Pařížská policie dnes odpoledne vyklidila nábřeží řeky Seiny v hlavním městě Francie, kam slunce vylákalo davy Pařížanů. Pořádkové síly zákrok odůvodnily tím, že se na nábřežích nedodržují opatření přijatá proti šíření nemoci covid-19, zejména pokud jde o odstup a nošení roušek.

"Lidé nedodržují vzájemný odstup," uvedla prefektura podle listu Le Parisien těsně před zásahem strážců zákona. Současně doporučila raději se vyvarovat míst, kde se soustřeďuje příliš mnoho lidí. Deník na svém webu také připomněl, že zákaz konzumovat alkohol na veřejnosti mezi 11. až 18. hodinou se v Paříži vztahuje na oba břehy Seiny, stejně jako na pařížské ostrovy.

Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR.

Do průzkumu se v době od 11. ledna do 7. února zapojilo 1163 praktických lékařů a většina, 95 procent, považuje princip očkování za bezpečný. Šestačtyřicet ho považuje dokonce za velmi bezpečný. Nicméně s tím, jak vláda informuje občany o očkování, nejsou více než čtyři pětiny dotázaných lékařů spokojeny. Nejkritičtější jsou lékaři do 34 let, mezi kterými je nespokojeno 95 procent respondentů, uvádí průzkum.

Kapacita českých nemocnic zůstává kvůli epidemii koronaviru na hraně, i když hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 v pátek mírně ubylo. Vážných případů je ale stále přes 1700. Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu odpoledni v celém Česku volných 143 lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty, v Plzeňském a Karlovarském kraji ani jedno.

Nicméně nemocnice zůstávají plné a řada z nich není schopná pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. ČR proto v uplynulých dnech aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska. Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska dnes uvedl, že polská strana čeká, kdy Česko pošle prvního pacienta. Nemocnice Pardubického kraje už tento týden vybraly prvního covidového pacienta ve vážném stavu, který by mohl být převezen k léčbě do zahraničí. Podle pátečního vyjádření mluvčí nemocnic Kateřiny Semrádové leží v Orlickoústecké nemocnici, kdy ho budou moci zdravotníci převézt, není zatím jasné.

Počet nakažených covidem od začátku epidemie v ČR překročil 1,3 mil. Na 165 000 případů je z uplynulých 14 dnů. S covidem zemřelo celkem 21 558 lidí.

V Praze zdravotníci dosud podali lidem 186 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19, přičemž třetinu z nich dostali lidé, kteří mají trvalé bydliště v jiném kraji. Zhruba dvě třetiny Pražanů starších 80 let bylo naočkováno aspoň první dávkou vakcíny, uvedl dnes odpoledne na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ministerstvo zdravotnictví k pátečnímu večeru evidovalo v hlavním městě podle dat na webu 169 655 podaných dávek vakcíny a pokračující náskok Prahy v očkování před ostatními regiony. Na druhém místě v očkování je Jihomoravský kraj, kde bylo podle posledních údajů ministerstva vykázáno 92 612 očkování. Přibližně o 10 000 méně jich aplikovali zdravotníci ve středních Čechách. Z údajů ministerstva plyne, že v celé zemi s 10,7 milionu obyvatel bylo vydáno přes 805 000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo přibližně 260 500.

Od začátku pandemie zemřelo již více než 200 000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím onemocnění covid-19. Jen v lednu zemřelo 37 000 pacientů a loni 162 000 Rusů s koronavirem, uvedl dnes server Newsru.com s odvoláním na údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Údaje statistiků se výrazně liší od vládního operativního štábu, který aktuálně uvádí 88 726 obětí nákazy. Dvojí různé statistiky už dříve vysvětlovala vicepremiérka Taťjana Golikovová. Operativní štáb započítává pouze zemřelé, u nichž koronavirus dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad počítá i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva.

Vládní údaje figurují také v údajích americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemii sleduje globálně a Rusku tak přisuzuje postavení čtvrté nejhůře postižené země světa z hlediska počtu nakažených a osmou příčku z hlediska počtu obětí. 

Téměř po roce budou moci obyvatelé Kalifornie znovu navštívit baseballové zápasy, Disneyland a zajít si na koncert, píše The Guardian. Americký stát ke kroku přistoupil díky nižšímu počtu hospitalizovaných a stále roustoucím číslům očkovaných obyvatel. S povinně nasazenou rouškou budou nová pravidla platit od 1. dubna. 

Kvůli nárůstu nových případů koronaviru ve Finsku se vláda rozhodla odložit okresní volby. Ty měly proběhnout příští měsíc. 

V Irsku dostalo první dávku vakcíny proti koronaviru už půl milionu lidí.

Firmy během několika dní musí otestovat všechny své pracovníky na covid. Odběrová místa čelí enormnímu zájmu:

V Královéhradeckém kraji se v pátek prokázalo 761 nových případů nákazy koronavirem. Aktuálně nemocí trpí 11 370 lidí, nejvíc od loňského března. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Denní přírůstek nakažených byl ve srovnání s pátkem 26. února o 353 nižší. Ještě o týden předtím bylo zjištěno 863 nových případů.

Od počátku epidemie se v Královéhradeckém kraji koronavirem prokazatelně nakazilo 92 498 lidí. Vyléčilo se jich 79 666, s covidem-19 zemřelo 1462 pacientů. V regionu se zatím aplikovalo 43 439 dávek vakcíny. Nejvíce se očkuje v nemocnicích, připojila se již i soukromá zdravotnická zařízení a praktičtí lékaři.

V Pardubickém kraji v pátek přibylo 758 nově zjištěných případů nákazy koronavirem. Aktuálně je nemocných 10 245, nejvíce od počátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve srovnání s pátkem 26. února byl denní přírůstek nově zjištěných nákaz o 109 nižší.

Od počátku epidemie se v Pardubickém kraji koronavirem prokazatelně nakazilo 73 565 lidí. Z nich 972 pacientů s covidem-19 zemřelo. V kraji již začali aplikovat vakcínu kromě očkovacích center i praktičtí lékaři. Zatím lidé dostali 31 586 dávek vakcín.

Přibližně pět desítek lidí se podle policejního odhadu v sobotu shromáždilo v Písku na demonstraci iniciativy My společně. Organizátoři při ní mimo jiné tvrdili, že nařízení vlády spojené s koronavirem omezují svobody. Na demonstraci vystoupilo několik řečníků, mezi nimiž byl i nezařazený poslanec Parlamentu ČR Lubomír Volný.

"My jsme mlčící většina a je třeba, abychom mlčet přestali. Nechceme si nechat ukrást čistý vzduch, nechceme si nechat ukrást ty naše hospody, chceme o to bojovat. Ale budeme bojovat mírově a politicky a vyhrajeme ve volbách," řekl také ve své řeči z připraveného pódia Volný.

Policisté avizovali, že o víkendu hodlají kontrolovat při demonstracích svolaných do některých měst v Česku dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Pořadatelé dnešního shromáždění proto na úvod vyzvali účastníky, aby všichni měli ochranu úst a zachovávali potřebné rozestupy.

Pražská policie v pátek večer a dnes dopoledne zablokovala vjezd na bleší trh ve Vysočanech, sdělil ČTK mluvčí policistů Jan Rybanský. Hlídky zabránily vjezdu do prostor tržiště více než sto sedmdesáti řidičům. Trhy podle vládních opatření nesmí fungovat. Akce se podle mluvčího účastnilo několik desítek policistů a skončila kolem jedenácté dopoledne. 

Sankce policisté žádné neudělili, a to ani nakupujícím a prodejcům mířícím na trhy, ani provozovateli areálu. "Vše bylo řešeno na místě domluvou, tedy nebyla uložena žádná bloková pokuta ani nebyl žádný případ předán příslušnému správnímu orgánu k dořešení," řekl mluvčí.

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před negativním vlivem pandemie koronaviru na genderovou rovnoprávnost. "Musíme se ujistit, že kvůli pandemii nespadneme zpět do starých genderových rolí, které jsme překonali," řekla kancléřka v projevu natočeném jen pár dní před Mezinárodním dnem žen. "Opět jsou to ženy, které musí najít rovnováhu mezi domácím studiem, péčí o děti a jejich vlastní prací," dodala. Merkelová upozornila na to, že více než 75 procent zaměstnanců ve zdravotnictví tvoří ženy. 

"Nemůže se stát, že ženy jsou ve velké míře zodpovědné za naši společnost, ale ve stejné chvíli nejsou začleněny do důležitých politických, ekonomických a společenských rozhodnutá," cituje z jejího projevu britský deník The Guardian. 

Německá kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester. Hejtmanství prosí lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie, aby šli nemocnicím pomoci.

"Pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy nebo je Vás ve vašem zařízení více, budeme rádi za pomoc," obrátila se dnes středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na lékaře a sestry prostřednictvím svého Facebooku.

Nejvíce podle ní nemocnice uvítají lékaře z jednodenní chirurgie, anesteziology, internisty, pneumology, kardiology, gastroenterology a podobně. Sestry jsou nejvíce žádané z oblasti intenzivní péče. "Ale každou kvalifikovanou pomoc nemocnice zapojí," dodala hejtmanka.

Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii covidu-19 a čeká na signál české strany, kdy pošle prvního pacienta, řekl soukromé stanici Polsat News náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska.

Reagoval tak na dotaz týkající se pátečního sdělení českého ministerstva zdravotnictví, že Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem je, že řada nemocnic není schopná pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče.

"Ano, dokonce i dnes jsme o pomoci mluvili s krizovým štábem," odpověděl Kraska. "V těchto obtížných chvílích je nutné pomáhat také sousedům. My jako Polsko jsme takové prohlášení učinili a nyní ho chceme splnit, přestože situace je v naší zemi také obtížná. Myslím si ale, že Česká republika je v horší situaci než Polsko," dodal.

Maďarsko v pátek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Podle dnešní informace na vládním webu koronavirus.gov.hu přibylo 7269 infikovaných, což je o 14 procent výše, než tomu bylo ve čtvrtek. Celkový počet dosud nakažených lidí se v zemi zvýšil na 459 816.

Pokud jde o úmrtí lidí nakažených koronavirem, v pátek jich přibylo dalších 146. V zemi s téměř deseti miliony obyvatel tak od začátku vypuknutí pandemie doposud zemřelo 15 765 pacientů s nemocí covid-19. Maďarsko podle agentury Reuters nyní patří mezi země s nejvyšším tempem šíření infekce, počty nakažených v poslední době stále stoupají.

Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti covidu-19. Vakcinaci podstoupil v indické Dharamsale, kde od roku 1959 žije v exilu. Pětaosmdesátiletý duchovní současně vyzval ostatní, aby se proti nemoci nechali také naočkovat, uvedla agentura AP.

Očkování proti covidu-19 začalo v Indii koncem ledna, na začátku března bylo rozšířeno vedle zdravotníků na starší lidi. Dalajlamovi byla podána vakcína indické společnosti Serum Institute, která vyrábí přípravek vyvinutý Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca.

Německo poskytne ve svých nemocnicích urgentní péči slovenským pacientům infikovaným koronavirem. Letecký transport do Dortmundu se uskuteční dnes. Na Twitteru to napsal slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

Německo stejně jako Polsko podle dřívějších informací slovenských úřadů nabídly Bratislavě vyčlenit na svých jednotkách intenzivní péče po deseti lůžkách pro pacienty ze Slovenska. Rumunsko zase před více než týdnem vyslalo na Slovensko na základě jeho dřívější žádosti tým lékařů a zdravotních sester.

Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. Oznámil to mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty.

Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února. "Klaus absolvoval celou svoji léčbu v domácím prostředí, bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných medikamentů," uvedl Macinka.

Reprodukční číslo k dnešku opět kleslo, snížilo se z předchozích 1,047 na 1,02, což je nejnižší hodnota od počátku února. Při hodnotě nad jedna epidemie sílí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že nárůsty počtu nakažených se stabilizují a koncem března by mohla být zrušena některá z protikoronavirových opatření.

Česko má za uplynulých 14 dní přes 165 tisíc nových případů nákazy onemocněním covid-19. Je to 1392 případů na 100 tisíc obyvatel, a Česko je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Například Německo má za dva týdny v přepočtu jedenáctkrát méně případů než Česko.

V nemocnicích bylo v pátek 8219 lidí, zhruba o 200 méně než ve čtvrtek, kdy podle aktualizovaných údajů ministerstva bylo s koronavirem hospitalizováno 8406 pacientů. Počet těžkých případů se změnil minimálně, ve vážném stavu zůstává 1700 nemocných.

V Česku v pátek přibylo 13074 pacientů s nemocí covid-19, což je o 1500 méně než ve čtvrtek a o 1700 méně než minulý pátek. Počet lidí, kteří se koronavirem nakazili od počátku epidemie, překročil 1,3 milionu. Počet zemřelých s covidem dosáhl 21558.

Přehled nejdůležitějších událostí za pátek

  • Saský premiér Michael Kretschmer uvedl, že je jeho země připravená přijmout zatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. "Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí," uvedl Kretschmer.
  • Německo nabízí Česku i jinou pomoc. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16 800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem.
  • Děkani lékařských fakult trvají na tom, aby se studentům nenařizovala pracovní povinnost. Má to špatný vliv na studium, řekl předseda asociace děkanů.
  • Ministerstvo zdravotnictví nevyvíjí žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny Sinopharm, o kterou Čínu požádal prezident Miloš Zeman. Uvedla to mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle ní i nadále platí názor ministerstva, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).
  • Premiér Andrej Babiš souhlasí s tím, aby praktičtí lékaři předepisovali pacientům lék Ivermektin. "Co se týká Ivermektinu, chápu, že ten lék je levný a některé farmaceuticé firmy potřebují registrovat drahé léky, takže je to konkurenční souboj. Ale pokud to funguje v jiných zemích a ten lék dostal Nobelovu cenu v roce 1987 a není důvod, aby nebyl poskytnut praktickým lékařům. Zájem o něj je mezi občany velký," uvedl premiér.
  • Pracovníci domovů seniorů a dalších sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu a mají aspoň dva týdny po druhé dávce, se už nebudou muset pravidelně testovat. Povinnost podstoupit antigenní test každých pět dnů by pro ně měla skončit 9. března.

Německé zdravotní úřady ohlásily za uplynulý den 9557 nových případů koronaviru a 300 úmrtí. Uvedla to agentura DPA s odkazem na berlínský Institut Roberta Kocha. Minulou sobotu institut informoval o 9762 nově evidovaných infekcích a 369 úmrtích pacientů s covidem-19.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Thibaut Courtois: Getafe have a tough field. There are so many injuries in Real Madrid that it is difficult to rotate
Zidane on Diaz's offside: I don't need to say anything. The referees must decide whether there was an offside or not
Marcelo on La Liga: Real Madrid is trying to win all the tournaments. We didn't have much time to rest
Manchester United and Liverpool are fleeing to a place where they can't fly out. Gary Neville attacks Super League gracefully
Super League-affiliated clubs ignored an emergency meeting of the Association of European Clubs. Bayern Munich and PSG visited it
Inter did not win for the first time in the last 12 matches in Serie A
Real Madrid's goal against Getafe was cancelled out in the 9th minute. The referees considered that Diaz was offside