Czech Republic

Podívejte se na málo známé fotografie ze života novináře Ladislava Mňačka

Ladislav Mňačko byl v padesátých a šedesátých letech minulého století i na Západě respektovaným reportérem, jenž nemilosrdně tepal zločiny a přehmaty komunistického režimu. Avšak fotografií této novinářské a spisovatelské osobnosti Československa, která ovlivnila životy generací, se mnoho nedochovalo. Podívejte se alespoň na některé.

Život "zuřivého reportéra" a spisovatele Ladislava Mňačka je věrným otiskem vzniku a zániku Československa.

Za první republiky byl pouličním rváčem (bitkárem), který na místě trestal křivdy na slabších. Prošel si nacistickými koncentračními tábory, aby v závěru války aktivně bojoval v partyzánské brigádě Jana Žižky. V poválečném levicovém nadšení vstoupil do komunistické strany a jako známý novinář doprovázel na mítinky Klementa Gottwalda.

O to tvrdší bylo Mňačkovo vystřízlivění a tím nemilosrdněji v Opožděných reportážích tepal teror v padesátých letech a papalášské chování komunistických mocnářů. Jednoho z nich dokonce veřejně zfackoval.

Příliš se neví o Mňačkově emigraci do Izraele v roce 1967, čímž protestoval proti diskriminační politice Československa vůči židovskému státu. Nová kniha slovenského historika a spisovatele Jozefa Leikerta tuto pozoruhodnou etapu v Mňačkově životě popisuje.

O rok později, v srpnu 1968, Mňačko emigroval znovu - tentokrát na dlouhých dvacet let, když utekl před okupačními vojsky Sovětů do Rakouska. Jako jeden z největších kritiků bolševických praktik a kultu osobnosti se obával únosu do pracovních táborů na Sibiři.

Ladislav Mňačko se vrátil až po pádu komunismu v roce 1989. A nebyl by to on, aby se nepustil do kritiky totalitních praktik tehdejšího - na Slovensku adorovaného - vůdce Vladimíra Mečiara, které v šedesátých letech minulého století popsal v románu Jak chutná moc.

Potřetí "zuřivý reportér" emigroval ze Slovenska do Prahy na protest proti způsobu rozdělení Československa. Mňačko zemřel v roce 1994.

Football news:

Fati is the first in the history of the Champions League to score 2 goals under the age of 18
Messi scored in the 16th consecutive Champions League season and repeated Giggs' record
Bruno did not score a PSG penalty at the first attempt, but the referee asked for an Interruption due to Navas' exit from the goal line
Koeman is the fifth coach to manage 6 teams in the Champions League
Messi is playing his 17th season in the Champions League for Barcelona. This is a club record
Pirlo is the 3rd coach in the history of Juve to win a debut away match in the Champions League, after Capello and Lippi
Georginho Wijnaldum: Pickford went for an idiotic tackle. In matches with Everton, this often happens