Czech Republic

Podcast Na dotek: Na nejlevnějších kolech jsme dojeli do Íránu i Číny, říká Dejmková

S cestovatelkou Annou Dejmkovou o íránské pohostinnosti, po které se přibírá, i o cyklistice jako obraně proti kulturnímu šoku.

Než se rozhodla s přítelem vyrazit na kolech z Česka na první cestu k Baltskému moři, oba měli zkušenost s výlety tak do 30 kilometrů v jižních Čechách. Každá další cesta potom byla delší a náročnější.

O cykloputování po Turecku, Gruzii, Arménii, Kazachstánu i Číně vypráví dětská lékařka a cestovatelka Anna Dejmková v knize s podtitulem Na kole v hidžábu i v pyžamu, kterou vydal Kalich.

Podcast s Annou Dejmkovou si můžete poslechnout zde:

Lze se v ní dočíst třeba o způsobech, jakými si byrokracie podává ruku s technologiemi v Číně. Tam byli Dejmková i její přítel donuceni nastoupit do vlaku, který je provezl turistům zakázanou oblastí, v níž jsou "převychováváni" Ujgurové. Z okna viděli na dveřích jejich domů QR kódy s údaji o rodinách, aby policie měla přehled.

Přesto se podle cestopisu Dejmkové zdá, že svět, alespoň ten dosažitelný v sedle bicyklu, není tak špatným místem k žití. Oba čeští studenti se v něm nejčastěji setkávají s pohostinností, která má i nečekané podoby.

Proč autorka cestopisu čtenáře oslovuje tureckým akardaśím a co znamená v perštině při nakupování slovo tarof, se dozvíte z ukázky, kterou čte Eva Srpová.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes cestovatelka Anna Dejmková. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Football news:

David De Gea: I try to be a leader for Manchester United. I have the experience of winning big titles here
It feels like we've been working together for 10 years! Chelsea stars say goodbye to Lampard
Bayern Munich have signed former Basel striker Oberlen
Tuchel will sign a contract with Chelsea for 1.5 years (David Ornstein)
Barcelona still owes Liverpool about 29 million euros for the transfer of Coutinho
Immobile on last season: Lazio felt invincible before covid. They could have fought for the scudetto
Chris Sutton: Lampard is another victim of Russian roulette at Chelsea. This is Abramovich's style