Czech Republic

Počty nakažených v Česku rychle padají, pacientů ve vážném stavu je opět pod tisíc

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po sobotním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech informovala, že ideální by byl návrat dětí do mateřských škol k 1. květnu. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že se upraví podmínky, za kterých lze venku sportovat. 

Indie sice za den odhalila rekordních přes čtvrt milionu případů nákazy koronavirem, při přepočtu denních přírůstků na 100 000 obyvatel ale v zemi stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v Česku.

V přepočtu na obyvatele nicméně ČR provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii. Od začátku pandemie se v Indii infikovalo téměř 14,8 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 177 150 osob.

Lidí s covidem-19 v nemocnicích v Česku je nejméně od poloviny října, k sobotě 4052. Ve vážném stavu jich je 938, nejméně od počátku roku.

V sobotu v Česku přibylo 1159 případů koronaviru, za sobotu nejméně od 5.září. Víkendové počty snižuje menší testování. Reprodukční číslo kleslo na 0,71.

Druhá nejlidnatější země světa Indie zaznamenala za poslední den rekordních 261 500 případů nákazy koronavirem, 1501 pacientů po infekci zemřelo. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví.

V Německu se za posledních 24 hodin prokázalo 19 185 nových případů koronavirové infekce a dalších 67 lidí po nákaze covidem-19 zemřelo. Dnes o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. V neděli bývají ohlášené přírůstky nižší, protože se o víkendu méně testuje.

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal. V sobotu to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Po Arenbergerově nástupu do funkce ministra minulý týden se novými náměstky stali už primář interní kliniky vinohradské nemocnice Havrda a ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák.

Ve funkci politického náměstka po Arenbergerově jmenování naopak skončil Vladimír Černý, který je předsedou České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Černého nahradili Havrda a Vymazal také v čele koronavirové klinické skupiny a Národního dispečinku lůžkové péče.

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Nakažených ubývá také v nemocnicích, pátečních 4421 hospitalizovaných s covidem-19 je nejméně od Vánoc.

Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 000, od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v České republice aplikovali 2,42 milionu dávek.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také.

Obě opatření teď platí do konce dubna. Z Antiviru stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize. Program má skončit na konci dubna. Jeho prodloužení do konce června žádali uplynulé pondělí na jednání tripartity zaměstnavatelé i odbory.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po sobotním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech informovala, že ideální by byl návrat dětí do mateřských škol k 1. květnu. Konečné slovo bude mít ministerstvo zdravotnictví.

Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho z 40 až 100 tisíc, říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Kvůli několika desítkám případů z milionů podaných vakcín v současné době evropské a americké úřady pro regulaci léčiv zkoumají očkovací látky od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Krevní sraženiny v žilách vznikají podle něj nejčastěji u pacientů, kteří se nějakou dobu nemohou hýbat, lidí po velkých operacích nebo při onkologické léčbě. "Je to relativně častá záležitost i mimo nákazu koronavirem," řekl Linhart. Souviset může i třeba s dlouhou cestou autobusem nebo letadlem, část lidí k nim má navíc vrozený sklon.

Lékaři na to u pacientů, kteří mají toto riziko, myslí a preventivně podávají léky na ředění krve. "Riziko se tak snížilo o desítky procent," dodal. Podobně dostávají léky na ředění krve i někteří hospitalizovaní s covidem-19, sraženiny totiž vznikají i u zánětlivých onemocnění, jakým covid je. Objevit se ale mohou i po vyléčení.

O tématu psal před časem blíže i deník Aktuálně.cz:

Velký zájem dnes měli lidé v Plzni o letošní první farmářské trhy na centrálním náměstí Republiky. Chladné počasí ani občasné přeháňky je neodradily. Už 12. ročník trhů začal o šest týdnů později, než pořadatelé a farmáři plánovali. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru byly stánky čtyři metry od sebe, i když stačila poloviční vzdálenost. Na trzích bylo o třetinu méně prodejců než obvykle, přes 40. Přišlo téměř 2500 lidí, skoro stejně, jako chodilo před pandemií, lidé dodržovali rozestupy, všichni nosili respirátory, řekl hlavní organizátor Tomáš Popp. Podle prodejců se kupovalo úplně všechno. Strážníci neřešili žádný problém.

V Praze včera přibylo 338 nových případů koronaviru. 

Itálie plánuje od 26. dubna uvolnění přísných koronavirových opatření, v celé zemi tak bude od toho data opět možné bez omezení provozovat všechny kontaktní sporty. Od 1. května se mohou začít na stadiony vracet fanoušci, do hlediště jich bude v první fázi smět tisícovka. Rozhodla o tom italská vláda.

S přítomností diváků se počítá i pro halové sportovní akce. Na oficiální soutěže schválené italským olympijským výborem bude mít přístup až 500 fanoušků.

Bez diváků se v Itálii konají veškeré povolené soutěže od loňského října.

Celosvětový počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 přesáhl tři miliony. Vyplývá to z dnešních údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nejvíce obětí podle těchto údajů evidují Spojené státy, Brazílie, Mexiko, Indie a Británie.

Agentura Reuters na základě vlastních propočtů ohlásila překročení třímilionové hranice u počtu úmrtí s covidem již v pondělí.

Dnešní údaje univerzity rovněž ukázaly, že ve světě se již potvrdilo téměř 140 milionů případů nákazy koronavirem. V USA, Indii a Brazílii počet potvrzených případů překročil desetimilionovou hranici.

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru v zemi zvažuje Katar variantu, že na fotbalové mistrovství světa v příštím roce budou mít přístup jen očkovaní fanoušci. Oznámil to ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jenž se chystá o možnostech jednat s výrobci vakcín.

"Doufáme, že se nám podaří uspořádat světový šampionát bez covidu. Doufáme také, že se celosvětový stav pandemie brzy zlepší a celé to zmizí," uvedl Sání.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Klinická skupina patří mezi expertní uskupení, která ministerstvu radí s postupem proti koronaviru. Národní dispečink lůžkové péče pomáhá nemocnicím třeba i přesunem pacientů se zvládáním epidemie.

Podle e-mailu, který Černý poskytl Deníku N, se mu ministr zdravotnictví Petr Arenberger snažil nabídnout jinou pozici a vysvětloval mu, proč nemůže nadále v práci pro ministerstvo pokračovat. "Máte-li jasné zadání od premiéra Babiše, že si nepřeje, abych dále vedl Klinickou skupinu COVID MZ, pak vámi navrhované hledání jiného formátu pro mé působení v daném tělese bych považoval pro oba z nás za nedůstojné," napsal Černý v e-mailu Arenbergerovi. 

Prodeje zájezdů na léto se podle tuzemských cestovních kanceláří vyvíjejí velmi dobře. Očekávají, že letošní sezona bude výrazně úspěšnější než minulá. Lidé už si zvykli na protiepidemická opatření, jako jsou roušky či testy, roste také počet naočkovaných, což cestování pomáhá. Vyšší poptávka je po destinacích, které už zveřejnily, jaké podmínky pro turisty v nich budou v létě platit. 

Klienti cestovní kanceláře Čedok podle její mluvčí Evy Němečkové plánují dovolenou strávit nejčastěji v Řecku, chystají se také do Turecka, kam se loni nedostali. Kvůli omezeným možnostem cestování v minulém roce si mnoho příznivců získalo Bulharsko, z čehož bude letos profitovat . "Velký zájem je i o Albánii, která už vydala prohlášení, že po turistech nebude vyžadovat očkování ani negativní testy na koronavirus," řekla.

Prodeje letních dovolených jsou podle Němečkové v posledních týdnech velmi dobré, poptávka je také po poznávacích zájezdech, kterých se kvůli pandemii loni prodalo málo. "Lidé, kteří si loni dovolenou odepřeli, letos už k moři budou chtít odjet. Zároveň si ale velmi oblíbili Českou republiku, ještě si tak pravděpodobně dopřejí druhou dovolenou v tuzemsku," uvedla dále Němečková.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády.

V Moskvě chtěl Hamáček jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. Hamáčkovi doporučil, aby do Moskvy nejel, protože na to není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk.

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 tisíc. V pátek do večera bylo dávek 64 643. Od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v Česku aplikovali 2,42 milionu dávek.

Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 54 tisíc nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 507 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem to bylo 581 případů) a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě. Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika, Polsko a Slovensko pokles, nárůst zaznamenalo Německo a Rakousko. Nejhorší situace je v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 751 nových případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo přes 800.

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní
Polsko751285 272
Česko50754 230
Rakousko42437 291
Německo294243 929
Slovensko21211 461

V Indii opět rekordně stoupl počet lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 234 692 případů infekce a dalších 1341 pacientů po nákaze zemřelo. V metropoli Dillí dnes začala víkendová uzávěra.

V druhé nejlidnatější zemi světa Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie infikovalo téměř 14,5 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 175 649 osob.

Indie eviduje vysoké počty nově nakažených již několik dní. V pátek oznámila 217 353 nových infekcí. Při přepočtu denních přírůstků na 100 tisíc obyvatel přibývá v Indii zhruba desetkrát méně nakažených za den než v České republice v lednu, kdy epidemie vrcholila. V přepočtu na obyvatele ale Indie provedla od začátku pandemie téměř osmkrát méně testů, než bylo provedeno v Česku.

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 23 804 případů koronavirové nákazy a 219 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země vykázala 24 097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Obzvlášť výrazně nyní přibývá nemocných v mladších věkových skupinách.

V některých jihomoravských útulcích pro opuštěná zvířata je momentálně o něco méně koček, než bývá zvykem. V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů. Jaro ale přinese vlnu letošních koťat a útulky budou zase přeplněné. Provozovatelé apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky totiž padá většinou právě na bedra soukromých útulků odkázaných na drobné dárce a dobročinné spolky.

V devíti soukromých útulcích, které převážně na jižní Moravě podporuje Charitativní kočičí spolek Kryšpín, je momentálně asi 600 koček, což lze hodnotit jako "mírný podstav". Některé jsou však stále plné, protože koček, které potřebují pomoc, je vždy víc, než kolik jich lze umístit v útulcích.

Větší zájem o adopce koček z útulků spolek Kryšpín na jednu stranu uvítal, na druhou stranu jej sleduje s mírnými obavami. "Lidé si brali kočky v době, kdy byli hodně doma. Po skončení pandemie se ale začnou vracet do práce a zvířata, která si zvykla na společnost, zůstanou po velkou část dne sama," řekla předsedkyně spolku Lenka Němcová. Lidé by podle ní měli dobře zvážit, zda bude mít adoptované zvíře u nich dlouhodobě dobré podmínky.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude