Czech Republic

Počet nakažených překonal půl milionu, další uvolnění je nejisté

Situace kolem šíření koronaviru není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka natolik jednoznačná, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění. Celkový počet potvrzených případů nákazy od březnového začátku epidemie v Česku vystoupal na 502 534.

V úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, což je asi o 1600 více než minulé úterý, kdy byl ale státní svátek a pravděpodobně také méně testů. Proti pondělí je denní nárůst vyšší zhruba o 1500 případů. S onemocněním se v současnosti potýká 78 203 lidí, zemřelých s covidem je 7499. V nemocnicích se v pondělí léčilo 5497 lidí s covidem, to je přes šest procent z aktuálně nakažených a o 200 víc než předchozí den. Ve vážném stavu bylo 826 hospitalizovaných. Začátkem listopadu, když vrcholila druhá vlna, vyžadovalo nemocniční péči přes 8200 nakažených a zhruba 1200 mělo těžký průběh nemoci.

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstává na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Aktuálně v Česku platí čtvrtý, tedy červený stupeň. Nemocnice už mohou znovu provádět plánované neakutní operace, které musely v uplynulých týdnech odkládat kvůli rostoucímu počtu pacientů s koronavirem.

Podle Hamáčka skóre jednoznačně neukazuje k dalšímu rozvolnění

Situace kolem šíření koronaviru nového typu není podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) natolik jednoznačná, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění. Jak uvedl Hamáček po zasedání Ústředního krizového štábu, kabinet by mohl rozhodnout například o otevření obchodů od pondělí. Bude ale záležet na vývoji v dalších dnech. Vicepremiér dále poznamenal, že skóre v systému PES neklesá tak rychle, jak by si všichni přáli. Za strašně vysoké číslo označil Hamáček přes 5800 v úterý pozitivně testovaných.

"Platí, že buď budou naplněny podmínky pro uvolnění a bude se uvolňovat, nebo nebudou a uvolňovat se nebude," řekl Hamáček. Vláda podle něj nebude hlasovat o přechodu ze čtvrtého stupně systému na volnější třetí, ale o jednotlivých opatřeních s tím spojenými. Poznamenal, že zájmové skupiny nyní vyvíjejí velký tlak na příslušné ministry, aby se zmírnila opatření v jejich oborech.

V pátek podle Hamáčka vládní Rada pro zdravotní rizika probere návrh na úpravu systému PES pro sportovní aktivity. Podle vicepremiéra není vhodné systém měnit, protože tak by byla narušena jeho přehlednost. Na radě by se ale mělo vznést téma zimního lyžování, aby měli provozovatelé sjezdovek přehled o tom, s čím mají počítat.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že hlavní tabulku PES měnit nebude. Ta opatření definuje poměrně obecně, podrobnější už se připravila spolu ministerstvem školství pro školy, kde se s uvolňováním začalo nejdříve. Nově má být podrobněji definováno dění ve sportu, kultuře a podnikání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý při slavnostním zahájení velitelského shromáždění české armády vyslovil přání, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánocemi všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. Podle Hamáčka by širší využití antigenních testů na covid-19 před Vánoci vyžadovalo masivní zapojení krajů.

Football news:

Man City are even closer to reclaiming the Premier League title. Stones about 4:0 with Crystal Palace
Man City won 9 out of 10 matches and conceded 1 goal with a pair of Stones - Dias defenders
Jordan Henderson: If it wasn't for the referee's whistle, Mane would have gone one-on-one. Very strange
Memphis Depay: Me and Auar want to go to one of the top three clubs in the world
Stones scored the 3rd double of his career. One for the 2018 World Cup
Griezmann scored 6 (3+3) points in the last 4 games for Barca
Gundogan has scored 4 goals in his last 6 Premier League games. The same number was in the previous 55 games