Czech Republic

Po téměř dvou měsících jsou možné návštěvy v domovech seniorů

Praha - Po téměř dvou měsících jsou ode dneška znovu povolené návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb. Podmínkou je ale nošení respirátorů a negativní test na covid-19, nebo musí návštěvníci doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali. Některá zařízení vyhradila zdravotníka, který návštěvu otestuje, v takovém případě je vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jiná vyžadují, aby si test nechali udělat jinde za úhradu.

Na podzim se podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb nakazilo 12.000 obyvatel domovů pro seniorů. Celkem jich v nich pobývá zhruba 65.000. Od poloviny listopadu měly domovy povinnost klienty testovat antigenními testy, od pátku trvá dál jen testování zaměstnanců. Test musejí podstoupit jednou za pět dní.

Vrchol epidemie byl v těchto zařízeních kolem poloviny listopadu, kdy bylo nakažených asi 5000 klientů a 3000 zaměstnanců. Mnohá zařízení kvůli nedostatku personálu musela povolat dobrovolníky nebo vojáky. V současné době je nemocných asi 3500 klientů a zhruba 2000 zaměstnanců.

sociální senioři koronavirus

Football news:

Phil Neville took over Inter Beckham
Jose Mourinho: You can buy one of the best defenders in Europe for 70 million, or you can take someone who needs development
Ex-Arsenal midfielder Wilshere has signed a contract with Bournemouth
Ole Gunnar Solskjaer: Pogba played superbly against Liverpool. Manchester United manager Ole Gunnar Solskjaer commented on the performance of midfielder Paul Pogba in the match of the 19th round of the Premier League with Liverpool
To beat Real Madrid and Barca in three days is an atrocity. Athletic Director about the Spanish Super Cup
Poland coach of Bzenec left his post
Carlos Tevez: I won't stop playing for my family. It was important to win the Maradona Cup