Czech Republic

Píšeme do statistik všechny mrtvé s covidem, sdělil pod tlakem Blatný. Klidně i oběti dopravních nehod

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se pře s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), že je podle něj Česká republika nyní jedna z nejhorších zemí v Evropě v počtu zemřelých na sto tisíc obyvatel. Podle Blatného tomu tak není. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak ten den máme kolem 150 mrtvých,“ vysvětlil ministr Blatný, jak u nás fungují koronavirové statistiky.

Píšeme do statistik všechny mrtvé s covidem, sdělil pod tlakem Blatný. Klidně i oběti dopravních nehod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jakub Michálek
reklama
Michálek tvrzení o neblahém vývoji u nás předložil již během čtvrteční schůze Sněmovny, která se týkala prodloužení nouzového stavu.

Podle pirátského poslance je nyní Česká republika v počtu úmrtí s covidem-19 denně v porovnání s dalšími evropskými státy mezi těmi nejhoršími. „Česká republika s 15 osobami za den na sto tisíc obyvatel je na tom podobně jako Slovensko. Umírá nám denně na covid třikrát víc lidí než v Rakousku a dvakrát víc lidí než v Polsku. A o třetinu víc lidí umírá než v Německu,“ upozornil.

Dle Michálka tak nyní atakujeme chvost Evropy a nepříznivý vývoj se dá srovnávat s nejhoršími státy, jimiž v rámci této statistiky jsou Portugalsko a Velká Británie.

Ministr Blatný však uklidňuje s tím, že si danou statistiku vykládá každá země, jak chce; a nás jsou za oběti covidu-19 považovány i oběti dopravních nehod. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid,“ upozornil.

Rovněž nesouhlasil, že bychom na tom byli hůře než naši sousedé: „Když by se podíval člověk na vedlejší data z té stejné stránky, tak zjistí, že k 19. lednu má Německo na svých 83 milionů obyvatel hlášeno 1700 mrtvých denně. To znamená, kdybych to přepočítal na počet lidí v ČR, tak u nás by muselo za ten den zemřít 204 lidí. Nezemřelo jich 204,“ řekl Blatný.

Vadí mu, že statistiky jsou leckde interpretovány odlišně. „Německo v současné době má výrazně vyšší smrtnost než Česká republika. A jestliže tyto dva parametry dáte do korelace, tak kde se jim proboha ti mrtví berou, jestliže nemají žádné nově nakažené? To je jenom důkaz toho, že v Evropě není nastaven žádný standard, jak to vykazovat,“ shrnul. Nejhůř na tom jsou podle něj ti, co úmrtí lidí s covidem „vykazují poctivě“.

Podle statistik Ministerstva zdravotnictví u nás s covidem-19 zemřelo již 15.130 lidí. U statistiky není přesně rozlišeno, kolik z nich podlehlo přímo této nemoci a kolik jich zemřelo z jiné příčiny, např. kvůli dopravní nehodě v době, kdy byli pozitivní.

Za minulý rok se počty úmrtí u nás zvýšily, zejména u starších lidí. Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let, ve které zemřelo zhruba o pětinu více lidí.

Poslanci ve čtvrtek odhlasovali komunistický návrh na prodloužení nouzového stavu do 14. února. Vládní návrh, který počítal s prodloužením nouzového stavu až do 21. února, nakonec Sněmovnou neprošel. Pro prodloužení nouzového stavu, který v České republice platí již od 5. října loňského roku, hlasovalo 54 zákonodárců z přítomných 101, přičemž pro se vyslovila vládní koalice stran ANO, ČSSD spolu s komunisty.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Pět let po smrti Miloslava Ransdorfa: Míla utínal fakty hřebínek navoněné bídě pravdolásky, vzpomíná kolega

Pět let po smrti Miloslava Ransdorfa: Míla utínal fakty hřebínek navoněné bídě pravdolásky, vzpomíná kolega

Někdejší místopředseda KSČM Josef Skála vzpomíná na Miloslava Ransdorfa. Dlouholetý europoslanec, al…

Football news:

Jurgen Klopp: Liverpool won't quit playing in the Premier League. I don't think about winning the Champions League
Borussia surprised with the scheme-Holand made the most of the opening stretch. But then 80 minutes were totally dominated by Bayern
City are racing towards the record set by a team from Wales. In 2016, the New Saints won 27 consecutive games
Flick about Holand in Bayern: Nothing can be ruled out in life
Messi voted in Barcelona presidential election
Liverpool and Real Madrid will compete for Mbappe. Salah may leave amid controversy with Klopp (As)
Pirlo about Ronaldo's rest: He has already scored 20 goals. It is normal for others to score as well. Cristiano-extra advantage