Czech Republic

Piráti: Vláda chce dát dalších 250 milionů na vývoj kontroverzní české vakcíny

Vláda v pondělí schválila pokračování kontroverzního projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Ministerstvo zdravotnictví žádá na záměr dalších 250 milionů korun.

Piráti: Vláda chce dát dalších 250 milionů na vývoj kontroverzní české vakcíny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Podle Pirátů ale není jasný reálný přínos, harmonogram nebo kdo bude pověřen monitorováním klinické studie. Zasílají proto šéfovi resortu Janu Blatnému interpelaci, stejně tak učinili i na podzim.

„Již na podzim jsme interpelovali ministerstvo s otázkou, zda je projekt opravdu smysluplný. A zda nejde jen o mrhání penězi daňových poplatníků, protože odborná veřejnost byla k záměru od začátku velmi skeptická. Vývoj české vakcíny nepřinesl zatím žádné uspokojivé výsledky, z hlediska vědy jde v podstatě o neúspěch. Projekt za zhruba 30 milionů nemá jedinou recenzovanou odbornou publikaci. Nyni chce ministerstvo na vývoj dalších 250 milionů korun, a to v době hluboké ekonomické krize. Veřejnost si zaslouží slyšet jasné zdůvodnění, jak a proč budou peníze vynaloženy,” uvedla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Anketa

hlasovalo: 4759 lidí

Kontroverzní projekt vede poslankyně a předsedkyně výboru zdravotního za ANO, toto politické propojení vzbuzuje další otázky. „V odpovědi na naši interpelaci z loňského listopadu nebylo Ministerstvo zdravotnictví v podstatě schopno vysvětlit záměr projektu. Výsledky jsou zatím nepřesvědčivé, velmi nás tak zaráží záměr s projektem pokračovat,” doplnila Richterová.

„Návrh na pokračování projektu za zhruba 250 milionů korun má v sobě několik zcela zásadních nedostatků. Nerozumím tomu, proč jsou ve výzkumném projektu například vyčleněny peníze na stavební úpravy až za 80 milionů korun. Více než polovina rozpočtu směřuje zpět do institucí, bez podrobnější specifikace, jak s ním bude naloženo,” popsal i místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví a pirátský poslanec Petr Třešňák.

Nejde však pouze o nesrovnalosti v rozpočtu, ale proveditelnost celého projektu. „Oslovili jsme v tomto experty na klinické studie. Dle jejich názoru je představa vytvořit produkční kapacity, provést preklinické a klinické studie za 250 milionů korun, naprosto zcestná. Cena takového projektu je řádově vyšší. Nehledě na to, že nedává smysl budovat produkční kapacity před samotnými preklinickými a klinickými zkouškami, v projektu je to ale tak uvedeno. Budeme tak budovat produkční kapacity na něco, o čem absolutně nevíme, zda a jak bude fungovat. To je zcela nelogické. Zavání to i skrytým financováním určitých institucí,” uzavřela Richterová.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)