Czech Republic

Pikal (Piráti): Vláda odstranila nesmyslnou podmínku pro uchazeče na post šéfa ÚOHS

Komentář místopředsedy Pirátů Vojtěcha Pikala

Pikal (Piráti): Vláda odstranila nesmyslnou podmínku pro uchazeče na post šéfa ÚOHS
Foto: Piráti
Popisek: Vojtěch Pikal
reklama

Po opětovném tlaku Pirátů se vláda rozhodla odstranit absurdní podmínku pro uchazeče na post nového předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Původní kritéria totiž výrazně ztěžovala účast veřejnosti ve výběrovém řízení.

Vláda na čtvrtečním mimořádném jednání upravila podmínky otevřeného výběrového řízení na pozici šéfa antimonopolního úřadu. Podle pondělní verze vládního dokumentu uchazeč musel přiložit k žádosti o výběrové řízení oprávnění seznamovat se s utajovanými informacemi ve stupni utajení „Důvěrné“ i „Tajné“. Zatímco u oprávnění „Důvěrné“ musel být tento požadavek splněn v době podání přihlášky, u oprávnění pro režim „Tajné“ stačilo, aby žadatel pouze doložil, že o oprávnění zažádal nejpozději před vydáním rozhodnutí o jmenování.

Jelikož řízení o vydání oprávnění v režimu „Důvěrné“ trvá zpravidla tři měsíce a nejzazší termín pro podání přihlášky byl 6. listopad 2020, nebylo fyzicky možné, aby oprávnění doložil někdo, kdo jej v současné době nemá. Tato skutečnost prakticky vylučovala nejen velkou část veřejné správy, ale především také drtivou většinu eventuálních uchazečů ze soukromého sektoru. Přitom doposud prověrku nepotřebovalo ani současné vedení ÚOHS včetně jeho předsedy.

Hned následující den v úterý jsme proto vyzvali vládu k úpravě podmínek výběrového řízení alespoň tak, aby uchazeč mohl pouze prokázat, že o bezpečnostní prověrku v režimu „Důvěrné“ zažádal před podáním přihlášky nebo před vydáním rozhodnutí o jmenování. Ve stejném duchu jsme včera také interpelovali předsedu vlády Andreje Babiše. Ten v odpovědi na interpelaci uvedl, že vláda dnes v reakci na kritiku podmínku zcela odstranila. Nyní tak budou uchazeči nuceni pouze doložit, že o oprávnění pro režim „Tajné“ zažádali Národní bezpečnostní úřad nejpozději před vydáním rozhodnutí o jmenování.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

We have a big battle ahead of us. Conor and Sergio Ramos agreed to a fight
Tuchel on the match with Manchester United: Victory is mandatory. Coming to England for her is a big challenge
Jimenez will miss Atletico's games with Real Madrid and Salzburg due to a hip injury
Gladbach midfielder Neuhaus: it's a Pity that we didn't close the issue with reaching the 1/8 final of the Champions League. Let's clear this up in Madrid!
Ex-Manchester City and Arsenal defender Gael Clichy moved to Servette
Son of Maradona: number 10 should be withdrawn from circulation in Barca and other teams of his father
Diogo DotA: Ronaldo was my hero. For children from Portugal, he was always an example