Czech Republic

Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) volá na sociálních sítích po tom, aby EU trvala na dodržování zásad právního státu. Kdo je dodržovat nebude, má být podle pirátského europoslance potrestán. A tady Peksa narazil. Přesvědčte se sami.

Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Politici členských států EU se celé měsíce dohadovali o podobě rozpočtu EU na příštích sedm let a navrch na jednorázové pomoci státům zasaženým koronavirem v podobě 750 milionů eur. Většina členských států se také shodla na tom, že vyplácení těchto peněz má být podmíněno dodržováním zásad právního státu. A tady padla kosa na kámen.

Maďarsko a Polsko se totiž postavily proti. Evropská komise obě země dlouhodobě kritizuje za to, že zásady právního státu, mezi  které patří např. uchování nezávislosti soudů, dlouhodobě  obcházejí. Polský premiér Mateusz Morawiecki i maďarský premiér Viktor Orbán tuto kritiku dlouhodobě odmítají.

A politická bitva, zda je tlak na dodržování zásad právního státu v pořádku se vede i v Česku. Na jedné straně barikády stojí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa – a na straně druhé stojí jeden z nejhlasitějších kritiků EU a momentálně předseda spolku Centrum nezávislosti České republiky František Matějka.

„Pomozte nám bránit právní stát v EU!“ napsal Peksa na sociální síti Twitter a přidal znak pozvednuté pěsti. A pokračoval: „K profilové fotce na FB si přidejte náš speciální rámeček a popis, který najdete na webu. Musíme vytvořit na vlády tlak, aby rozuměly tomu, že právní stát je základní podmínkou, na které se shodneme napříč EU,“ pravil pirát Peksa. A přidal ještě fotku EU.  

Podle Peksy musí politici členských států EU udělat všechno pro to, aby byla v jejich zemi zachována demokracie. Zákony musí být vyhlašovány veřejně a musí být všem občanům snadno dostupné, musí být nezávisle posouzeny a nesmí být v rozporu s mezinárodními úmluvami o ochraně lidských práv. Vedle toho musí státy zachovat nezávislost soudů a chránit občany před případnou zvůlí úřadů. A když už k ní dojde, občan musí mít možnost využít opravných prostředků. Peksa poukázal také na střet zájmů, kterému se státy musí snažit zabránit.

Pokud bude některý z těchto principů porušen, poškodí to zájmy EU jako celku a europoslanec pirát Peksa je jednoznačně toho názoru, že stát, který nejedná v souladu se zájmy EU, nemá od EU dostávat peníze.  

Tady se postavil František Matějka proti. „Na významu pojmu ‚právní stát‘ se v EU naštěstí neshodujeme. Naštěstí. A když to dobře dopadne, tak v zájmu záchrany nemalé části Evropy se tom významu neshodneme nikdy,“ napsal Matějka.

František Matějka a Mikuláš Peksa se ocitli ve při.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Xaverovy bomby u Soukupa: Začerněné smlouvy, bonusy. A výzva senátorům Smoljakovi s Drahošem

Hostem pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa byl člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý. A bylo t…

Football news:

Solskjaer pro 1:2 with Sheffield: We should be criticized, because there is no result. The guys have been great for a few months
Juve congratulated Buffon on his 43rd birthday: Happy birthday, Superman!
Semin about Miranchuk: Well done, fighting for his future! It stands up to the competition in Atalanta
Jose Mourinho: I'm not a friend of Klopp, but I have no problems with him
Fiorentina have loaned Napoli defender Malcuis until the end of the season
Brandt was not close to joining Arsenal. Borussia will not let him go in the winter
Pogba to discuss contract extension with Manchester United: I'm going to talk to the club. I want to win