Czech Republic

PES od čtvrtka opět zkrotne: Skončí zákaz vycházení a v neděli bude otevřeno

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření proti šíření koronaviru. Česko se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího (oranžového) stupně rizika protiepidemického systému PES.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upřesnil, že s omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Zruší se omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Vysvětlil, že v neděli se naplnila podmínka sedmi dní země v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny podle Blatného budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

Blatný zopakoval, že ve vyšších stupních protiepidemického systému PES mají být opatření koordinována celostátně.

Index protiepidemického systému PES (ZDE) zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti.

Znamená to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstane. Opatření budou dál platná pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu opatření pro jednotlivé stupně epidemické pohotovosti, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ve čtvrtek se znovu budou moci otevřít stravovací zařízení. V provozu budou moci být od 06:00 do 22:00. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent, upřesnil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

V obchodech a nákupních centrech bude nadále platit omezení plochy na zákazníka (15 metrů čtverečních). Zkoušené oděvy ani obuv nebudou muset být 24 hodin v izolaci. V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky.

Všechny služby budou moci obnovit provoz ve čtvrtek. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje, tedy současné použití štítu. Ve službách stejně jako v dalších provozech bude platit omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se neměly do počtu zákazníků započítávat. Lidé budou muset zároveň dodržovat dvoumetrové odstupy, a to i v čekárnách.

Další rozvolnění se netýká škol. Ministerstvo školství tento týden oznámilo, že školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému.

Testy v Česku v sobotu prokázaly 1710 nových případů covidu-19, aktuálně nakažených je 72 303 lidí. U přibližně sedmi procent z nich si zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Od začátku epidemie se v ČR novým typem koronaviru nakazilo 517 692 lidí. Téměř 85 procent z nich se už z nemoci uzdravilo. Denní počty úmrtí lidí s koronavirem ovšem stále neklesají pod 100 případů za den, celkový počet zemřelých v ČR od propuknutí epidemie přesáhl 8000.

Football news:

Koeman after Cornell: You can't miss a penalty twice as a Barca player. This is not serious
Wojciech Szczesny: Juventus wants to win trophies
George Weah: Ronaldo is not the best in the world, but he worked insanely hard to become one. He deserves everything he has achieved
Chelsea have confirmed the loan of Tomori to Milan. It was reported that he can be bought for 28 million euros
Mbappe would like to play at Real Madrid or Liverpool. He is thinking a lot about his future at PSG
Raul is the only Real Madrid candidate in the event of Zidane's resignation (As)
Solskjaer on Klopp's criticism of Manchester United's defensive football: We attacked when we got the ball