Czech Republic

Peksa (Piráti): Boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdá

Zlom v boji za daňovou spravedlnost: Rada podpořila větší transparentnost, přesnější data a lepší vymahatelnost.

Peksa (Piráti): Boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa
reklama

Včerejší jednání Rady Evropské unie pro konkurenceschopnost (COMPET) přineslo zásadní průlom v boji za transparentnost v daňových záležitostech. Rada přijala návrh vykazování zisků podle jednotlivých států, tzv. public Country-by-Country Reporting (pCBCR). Ten ukládá nadnárodním společnostem s obratem nad určitou částku povinnost veřejně sdílet účetní údaje pro každou zemi zvlášť.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy, který se tématu věnuje jako člen Výboru pro ekonomické měnové záležitosti (ECON) a Podvy´boru pro danˇove´ za´lezˇitosti (FISC), je přijetí jednotného přístupu zcela zásadním krokem ve snaze čelit daňovým únikům. ,,Jedná se historický průlom – boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdé, ale portugalské předsednictví posunulo věc nejdál za dlouhých pět let. Je co slavit,“ říká Peksa.

Mikuláš Peksa stojí v centru nedávné iniciativy www.spravedlivedane.cz. Ta například informuje veřejnost o tom, že kvůli daňovým únikům do daňových rájů Česká republika ročně přichází až o 10 miliard.

,,Momentálně bude nejdůležitějším úkolem vyjednavačů nespadnout do pasti snadných kompromisů a úprav, jež by efektivitu nařízení značně omezily – jmenovitě jeho územní působnost nebo desítky výjimek,“ předestírá Peksa. Návrh podpořila jasná většina států. Proti se postavily hlavně daňové ráje jako Lucembursko, Irsko, Kypr a Malta. A s několika formalistickými argumenty i Česko.

,,Obávám se, že dlouhodobá snaha zařadit pCBCR do Českem preferovaného ECOFIN by měla jediný účel – tam stačí jediný stát a může vetovat, což je samozřejmě velmi výhodné pro daňové ráje. Že si za tímto stojí Česko i ve chvíli, kdy jasná většina věc skutečně vnímá v gesci COMPET je nesmyslný odpor proti řešení daňových úniků. Předseda vlády by měl dobře vysvětlit, proč stojí proti férovým daním. Daňové úniky stojí Česko příliš mnoho peněz ročně, rozhodně víc než si teď můžeme dovolit,“ uzavírá Peksa.

Návrh teď musí ještě projít trialogem, po schválení ho členské státy ho budou muset převézt do národní legislativy do dvou let.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Coster-Waldau on Neville's words about Super League: He spoke on behalf of all football fans. Stop this nonsense
The president of UEFA on the head of Juve Agnelli: I have not seen a person who would lie so much. Incredible
UEFA President on Champions League without 12 top clubs: There are a lot of good teams in Europe. Now we know that there are snakes next to us
Shame on you. R. I. P. Liverpool. 1892-2021. Fans of the club hung banners against the Super League on the fence of Anfield
Manchester United midfielder Bruno on Super League: Dreams can't be bought
The decision on Euro 2020 will be made on Friday. Three cities can exclude
Players will not be able to participate in the Euro and the World Cup if they play in the Super League. UEFA President confirmed