Czech Republic

Pavel Bodlák: Zbytečně vynaložené energie je mi líto

Otto Schwarz, lidovecký zastupitel z Prahy 2, nedávno zveřejnil článek, který se dotýká podnikání společnosti Carduus Asset Management. Jeho článek bohužel opakuje nepravdivé informace, za které se jejich šiřitelé už omluvili.

Pavel Bodlák: Zbytečně vynaložené energie je mi líto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Co se stalo: Na přelomu let 2019 a 2020 byla společnost Carduus Asset Management oslovena, aby zhodnotila 300 milionů korun, které městská část Praha 2 získala privatizací městských bytů. Do začátku letošního ledna dle dohody došlo k pozitivnímu zhodnocení výsledků v rámci domluvených parametrů. Přesto se společnost Carduus Asset Management, i já sám, stala cílem manipulativní mediální kampaně rozpoutané pirátskými zastupiteli z Prahy 2.

Na samém počátku roku 2020, přesně 20. ledna, byla uzavřena smlouva mezi městskou částí Prahy 2 a společností Carduus Asset Management investiční společností na obhospodaření 300 milionů korun.

Smlouvu jsme začali prakticky okamžitě naplňovat. Pracovali jsme ale s penězi, které ovšem reálně nikdy nebyly na účtech Carduus Asset Management investiční společnosti, či dokonce na některém z mých soukromých účtů, nýbrž na účtech městské části Praha 2 vedených u České spořitelny, se kterými jsme v rámci naší odbornosti zacházeli pouze coby zmocněnci městské části Prahy 2.

Peníze jsme skrze Českou spořitelnu začali ihned investovat tak, jak nám to umožňovala situace na současném trhu stejně, jako to děláme pro většinu našich klientů ze soukromého sektoru. Do ukončení smlouvy došlo k pozitivnímu zhodnocení výsledků v rámci domluvených parametrů – zdůrazňuji to zde proto, že „na druhé straně barikády“ tento fakt z nějakého důvodu pravidelně ve své komunikaci vypouští.

Pánové Jaroslav Němec a Robert Veverka, členové České pirátské strany z Prahy 2, začali napadat práci Carduus Asset Management pro městskou část. V nepřátelském prostředí, kde se zpochybňuje nejen naše práce, ale i naše úmysly, pozbývalo z naší strany smyslu ve spolupráci ať už v jakékoliv rozsahu pokračovat, a proto jsme se rozhodli vypovědět smlouvu.

Zbytečně vynaložené energie je mi líto. Stejně tak mě mrzí, že byla neprávem poškozena pověst některých politiků, kterých se celá tato pseudokauza dotkla, ačkoliv prosazovali výlučně dobrý úmysl zhodnotit majetek Prahy 2. Jako tragikomickou třešničku na dortu bych už jen dodal, že pan Robert Veverka je předseda kontrolního výboru, který po zadané kontrole odhlasoval, že vše probíhá v pořádku.

Zatímco Česká pirátská strana se za svoje jednání omluvila a nechala mě se k celé věci vyjádřit i na jejich webových stránkách, s některými médii nás čekají soudní spory. Křivá nařčení se mohou do jisté míry tolerovat, pokud ale začnou překračovat určitou mez, člověk by měl začít jednat.

Pro celkový obrázek ještě uvedu, že jsem hlavním akcionářem společnosti Carduus Wealth Advisors ve Švýcarsku. V rámci svých aktivit se zde věnujeme správě aktiv klientům, kteří Carduus Wealth Advisors svěřují nemalé částky a díky naší více jak 10leté historii úspěchů nám důvěřují. To dokazuje i výše částek, kterou nám naši klienti ve Švýcarsku svěřují – mnohdy jde o miliardy. Licenci jsem získal v r. 2011 po téměř ročním řízení před Švýcarským regulátorem (PolyReg).

To má svoji „alternativu“ samozřejmě i u nás. Narážím tím samozřejmě na přísná pravidla a kontroly České národní banky, která nás v konkrétních operacích kontroluje na denní bázi, krom toho se například nahrávají veškeré naše hovory. Tedy představa, že by vůbec bylo možné pod takovouto kontrolou nekale nakládat ať už se soukromými nebo veřejnými penězi je spíše úsměvná.

Podmínky a požadavky na udělení licence ve Švýcarsku jsou výrazně odlišné od požadavků v EU, a tedy i v ČR. Regulace ve Švýcarsku se primárně zaměřuje na erudici, kvalifikaci a profesní praxi žadatele o licenci. Dobrá pověst a reference od mezinárodně uznávaných institucí je neodmyslitelným požadavkem. Samozřejmostí je pak každoroční audit prováděný přímo regulátorem vybraným auditorem.

Závěrem bych chtěl dodat, že přese všechno přeci jen chápu obavy obou autorů štvavého textu. Bez nadsázky. Ovšem pakliže mám o něčem pochybnosti, nebo nemám dostatek znalostí ve finančním sektoru, jednoduše se zeptám a nezvolím jednoduchou metriku „nerozumím tomu – musí to být podvod“. Pověst má člověk jen jednu a v dnešní době může být rozdrcena na prach z čiré ignorance nebo neznalosti těch, na jejichž slově v demokratické společnosti záleží – politiků.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Pavel Bodlák: Zbytečně vynaložené energie je mi líto

Otto Schwarz, lidovecký zastupitel z Prahy 2, nedávno zveřejnil článek, který se dotýká podnikání sp…

Football news:

UEFA will soon announce whether the Champions League and Europa League will be completed this season. In social networks there were rumors about the suspension of tournaments
In football revolution-live online 🚨 Super League starts in August, wait for the matches in the middle of the week
FIFA: We can only express our disapproval of the creation of a closed European league
Agnelli left the post of head of the Association of European Clubs. All 12 clubs of the founding clubs of the Super League have also left
The start of the Super League is scheduled for August. 20 clubs, matches in the middle of the week, clubs will be able to play in the national championships
Agnelli resigns as head of the Association of European Clubs. The participants of the Super League scored for an emergency meeting-they supported UEFA
Florentino Perez is the chairman of the European Super League. Andrea Agnelli and Joel Glazer are the deputies