Czech Republic

Páteční nárůst nakažených je druhý nejvyšší od března. Přibylo téměř 3000 případů

Česko eviduje za pátek 2946 nových případů nákazy koronavirem. To představuje nejvýraznější denní nárůst nakažených za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Německo v pátek vyřadilo poslední dva kraje v Česku ze seznamu bezpečných zemí, za rizikovou tak už považuje celou zemi. Události kolem pandemie sledujeme v on-line reportáži.

Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2946 nakažených, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Množství lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní podobné jako celkový počet vyléčených od začátku epidemie, tedy zhruba 30.000. Ačkoli má nemoc u většiny nakažených mírný průběh, v poslední době strmě roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl dnes v rozhovoru s agenturou Reuters maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že vládní podpora pracovních míst je záložní plán. Pandemie nemoci covid-19 představuje pro Orbána, který v čele země stojí přes deset let, dosud největší výzvu, napsala agentura Reuters. Očekává se, že maďarské hospodářství letos poklesne o šest procent a počet nakažených koronavirem bude stoupat. V první polovině roku 2022 se v zemi konají parlamentní volby.

Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 15 797 případů, tedy jen zhruba o tři stovky méně než je dosavadní rekord ze čtvrtka. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 za poslední den zemřelo dalších 150 osob.

Od počátku tohoto roku se virem SARS-CoV-2 ve Francii, která má asi 68 milionů obyvatel, prokazatelně nakazilo 513.034 lidí. S covidem-19 zemřelo už 31.661 infikovaných.

Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 15 797 případů, tedy jen zhruba o tři stovky méně než je dosavadní rekord ze čtvrtka. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 za poslední den zemřelo dalších 150 osob

Česká pošta zveřejnila na svém webu informace o tom, jakým způsobem mají lidé prověřit, jestli byly roušky od státu při doručování poškozeny, řekl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení podniku. Pošta distribuovala roušky a respirátor lidem starším 60 let, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Lze je distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta měla do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Dva bývalí zaměstnanci domova pro veterány v americkém státě Massachusetts byli obžalováni z podílu na šíření koronaviru v tomto zařízení, což mělo za následek smrt téměř 80 bývalých vojáků, kteří tam bydleli. Informovala o tom dnes generální prokurátorka státu Maura Healeyová.

Tuzemské cestovní kanceláře (CK) obnovují prodeje zájezdů do Egypta. První lety jsou naplánované od příštího týdne, řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Testy na covid-19 budou nutné při cestě tam i zpět. Jejich případné proplácení CK řeší, zjistila od zástupců kanceláří. Češi s Slováci, kteří se prokážou poukazem na zaplacené ubytování, mají do konce října podle informací na webu CK Blue Sky Travel vízum zdarma. Blue Sky Travel inzeruje pravidelnou linku do Egypta od 3. října každou sobotu.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je také tajemník magistrátu Oliver Pospíšil. "Vím to od dnešního odpoledne. Jsem v izolaci, mám projevy běžné mírné virózy," napsala ČTK Vaňková. Primátorka by se při optimálním průběhu nemoci mohla vrátit do běžného života v úterý 6. října. Pospíšil se zatím podle svých slov cítí dobře. "Pokud bych si neuvědomil totální ztrátu čichu, vůbec by mě nenapadlo se jít testovat," uvedl Pospíšil.

Německo nově považuje celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast. Aktualizovaný seznam, který dnes večer zveřejnil Institut Roberta Kocha, je vedle Česka rozšířen také o celé Lucembursko a o rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko.

Než se začne široce používat vakcína proti koronavirové nákaze, mohl by celosvětově počet mrtvých s covidem-19 dosáhnout zhruba dvou milionů. Bez soustředěného úsilí o potlačení pandemie může být konečná bilance ještě horší. Naznačil to dnes podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan.

Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo rekord potvrzených nových případů koronavirové nákazy. Podle premiéra Igora Matoviče přibylo 419 infikovaných, poprvé tak v zemi s téměř 5,5 milionu obyvatel denní hlášený přírůstek přesáhl hranici 400 nakažených. Odpoledne po jednání vládní pandemické komise Matovič řekl, že v pondělí bude ústřední krizový štáb rozhodovat o výrazném omezení počtu lidí na hromadných akcích.

Za dnešek potvrdily testy koronavirus u dalších 1657 lidí, což je o 371 případů více než ve čtvrtek vpodvečer. V zemi je nyní 31 427 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března odhalily testy v Česku 60 027 nakažených, z nich se 28 022 z nemoci už vyléčilo. Naopak 578 infikovaných zemřelo.

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze dnes po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00 za posledních 24 hodin. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě dnes vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.

Nárůst počtu případů koronaviru v tomto týdnu sice podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zpomalil, přesto plánuje příští týden vydat další opatření omezující shromažďování. Dotknou se hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky, řekl. Na semaforu hodnotícím regiony podle rizika nákazy je už většina okresů ve druhém oranžovém stupni, červená zůstala Praha, kde se podle ministra navíc zpozdilo hledání kontaktů nakažených. 

Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN apeloval na světové vůdce, aby využili koronavirovou krizi jako příležitost k nápravě nespravedlností v globální ekonomice. Vybídl je také, aby odložili podle něj perverzní logiku doktríny jaderného odstrašování. Sílící izolacionistické odpovědi na problémy světa podle papeže nesmějí získat převahu.

Zkrácení karantény na týden, zmírnění povinnosti nosit roušky všude nebo zrušení zákazu cest do zahraničí patří k sérii uvolnění restrikcí, s níž v nové strategii boje s koronavirem přišla tento týden belgická vláda. Zatímco mnoho Belgičanů úpravy usnadňující praktický život vítá, řada epidemiologů se k nim postavila kriticky. Varují před tím, aby benevolentnější přístup nevedl k opakování situace z jara, kdy se Belgie dostala mezi nejhorší země světa co do počtu úmrtí na obyvatele.

Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 tisíc námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala dnes agentura AP. 

Vláda se dnes po několika předchozích neúspěšných pokusech dohodla na kurzarbeitu. Schválila novelu o zaměstnanosti, která zkrácenou práci s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas upravuje. Odbory a zaměstnavatelé s výslednou vládní verzí ale spokojeni nejsou. Doufají, že se zákon při projednávání ve Sněmovně upraví. Podle právníků a daňových odborníků by uzákonění možnosti kurzarbeitu s trvalými pravidly představuje pro firmy přínos.

Dětí a mladých do 19 let je mezi nakaženými covidem-19 aktuálně zhruba 11 procent, před týdnem jich bylo osm procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Důvodem je začátek školního roku, logicky jich podle něj bude dál přibývat. Zatímco za srpen se jich nakazilo 210, v září 1205. Podle odborníků nákazu většinou snášejí dobře, většinou nemají příznaky.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček k aktuálnímu kroku Německa:

Německo dnes večer zařadí na seznam epidemicky rizikových oblastí i Ústecký a Moravskoslezský kraj, rizikové tak bude na německém seznamu celé Česko.

Vyplývá to z informací, které ČTK získala z mimořádného jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Aktualizovaný seznam rizikových oblastí večer zveřejní Institut Roberta Kocha (RKI). Ve středu Německo na "černou listinu" k Praze a Středočeskému kraji přidalo s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje všechny zbývající české regiony.

V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů kvůli stoupajícímu počtu případů nákazy covidem-19. Nová opatření v podstatě nutí Izraelce zůstávat převážně doma; uzavřena je většina podniků a ruší se hromadné modlitby v době nadcházejících významných židovských svátků. Nová opatření také měla omezit protesty obyvatel na maximální vzdálenost jednoho kilometru od jejich bydliště. Tím by v zásadě zakázala demonstrovat před Netanjahuovou rezidencí.

Parlament se ale na tomto kroku neshodl před dnešním zpřísněním uzávěry, což znamená, že víkendové protesty proti přístupu vlády k ekonomickým problémům země a pandemii, a proti Netanjahuovi kvůli jeho obviněním z korupce, mohou pokračovat. Premiér jakákoli pochybení odmítá.

Souhrn důležitých událostí dne

Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19. Na Twitteru to dnes uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tunisko původně chtělo od pondělí zavést povinnost testů pro všechny Čechy, včetně organizovaných zájezdů.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.

Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde:

Football news:

Vinicius scored for Shakhtar 15 seconds after coming on as a substitute. This is the fastest goal since at least the 2006/07 season
Modric is the 4th Real Madrid player to score in 35+ years in the Champions League. Di Stefano, Puskas and hento were before him
The first match between Ajax and Liverpool is Cruyff's favorite. Because of the fog, the stands did not see the goals, van Gaal slipped through without a ticket, and watched from the commentary room
Real Madrid conceded three goals in the first half of a Champions League home game for the first time since 2000
Arsene Wenger: Griezmann has to play in the centre, he is hardworking and passes well. But this is the zone and Messi
The guards would not let striker Borussia stadium on Tuesday by the coach of Inter. Markus presented a photo from the Internet
Woodward said that Manchester United is not aware of the negotiations on the creation of the European Premier League