Czech Republic

Otravy, vraždy, výbuchy – vizitka tajemné ruské jednotky 29155

Je to skupina určená k podvratným operacím v západních zemích, sabotážím a vraždám, napsal deník The New York Times o jednotce 29155 ze struktury ruské vojenské rozvědky GRU.

Právě z této jednotky pocházejí Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, kteří podle všeho stojí za explozí muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety.

Její aktivity jsou tak tajné, že o nich nemají zprávy ani ostatní operativci GRU, sdělili americkému deníku čtyři pracovníci zpravodajských služeb západních zemí. Skupina funguje nejméně dvanáct let a její agenti cestují Evropou pod falešnými pasy – tak jako Myškin a Čepiga.

Mezi známé akce dlouho neznámé jednotky, která sídlí na východě Moskvy v oprýskané budově ze sovětské éry a které velí generálmajor Andrej Averjanov, nositel titulu Hrdina Sovětského svazu, patří otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickou látkou Novičok v anglickém Salisbury v roce 2018. Provedla ji „osvědčená“ dvojice Miškin-Čepiga .

Jednotce 29155 připisují západní zpravodajci také pokus o převrat v Černé Hoře v roce 2016, který měl zabránit vstupu země do NATO. Podezírají ji rovněž z toho, že se pokusila v roce 2015 otrávit bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který dodával zbraně ukrajinské vládě. Zbraně, které ve Vrběticích vyletěly do vzduchu, byly určeny také pro jeho firmu.

„Je to koordinovaná aktivita. Používají stále stejné lidi,“ řekl předloni k těmto akcím Alex Younger, ředitel britské rozvědky MI6. „Dospěli jsme k poznání, že od GRU pořád hrozí nebezpečí a že pro ně skoro nic není za hranou.“

Neuvěřitelné náhody dvou ‚turistů‘

Mnozí členové jednotky 29155, která měla do roku 1918 jednu ze svých evropských základen ve francouzském Horním Savojsku, podle informací západních zpravodajců pocházejí z řad veteránů. Jsou to lidé, kteří mají bohaté zkušenosti z bojů v Čečensku, Afghánistánu, anebo na Ukrajině.

Do této kategorie patří také Anatolij Čepiga, držitel vysokých státních vyznamenání, která převzal osobně od Vladimira Putina. Investigativní web Bellingcat vypátral, že působil v konfliktech v Čečensku i na Ukrajině. Alexandra Miškina naverbovala rozvědka GRU už jako studenta vojenské lékařské fakulty.

Oba cestovali po Evropě pod falešnými pasy jako turisté. Fakt, že byli na místě atentátu v Salisbury, označili v ruské televizi za „neuvěřitelnou náhodu“. Obdobně by nakonec mohli reagovat rovněž na to, že se před výbuchem muničního skladu pohybovali ve Vrbětitích.

Mají ‚vyšší cíl‘ než zabíjet

Na akcích jednotky 29155 je pozoruhodné, že jsou často „nedotažené do konce“. Mnozí západní analytici tím byli zpočátku zmateni. Jen považte – „odpadlík“ Skripal atentát přežil, stejně jako bulharský obchodník Gebrev. A selhal také pokus o převrat v Černé Hoře.

Eerik-Niiles Kross, bývalý šéf zpravodajských služeb Estonska, to vysvětluje tím, že hlavním cílem jednotky není zabíjet. Tím je šířit nejistotu a strach.

„Druh operací, které provádějí, je součástí psychologické války,“ citovaly Krosse newyorské timesy. „Chtějí, abychom na Západě pocítili jejich moc. Je to součást jejich hry.“

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude