Czech Republic

Otevřená pražská hospoda zase zavřela. Příště přijdeme se zatykačem, pohrozila policie majiteli

Majitel pražské restaurace Šeberák se vzepřel vládě a nařízeným protiepidemickým opatřením, když ve čtvrtek i v pátek otevřel kompletně svůj provoz. I přes prvotní odvážné vystupování se nakonec rozhodl, že třetí den porušení pravidel riskovat nebude, důvodem jsou obavy ze zatykače. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) takové chování majitelů restaurací i všech hostů, kteří hospody navštívili, odsoudil a za porušení vládních nařízení požaduje vyvodit důsledky, informuje Echo24.cz.

Otevřená pražská hospoda zase zavřela. Příště přijdeme se zatykačem, pohrozila policie majiteli
Foto: Hans Štembera
Popisek: V důsledku zpřísnění protipandemických opatření smějí hospody a restaurace prodávat jídlo a nápojepouze z okýnka. Konzumace alkoholických nápojů je na veřejných prostranstvích zakázána
reklama

K otevření restaurace Šeberák, i přes zákaz, vedl majitele restaurace vládní chaos v rozvolňování nařízených opatření, vládní omezení provozoven a ochrana svých hospodářských zájmů. Oba dny na místě zasahovala policie. Ve čtvrtek večer kolem osmé večerní v restauraci policie nalezla třináct lidí a zahájila šetření.

Během čtvrtečního dne se v restauraci podle majitele vystřídalo asi 30 lidí, na svém facebooku je od středy lákal na jídlo i pití za symbolikou korunu, aby prokázali „občanskou neposlušnost“.

Na připomínku, že za porušení nařízení hrozí pokuta až tři miliony korun, reagoval slovy: „Když takovou dostaneme, počítám s tím, že restaurace zkrachuje,“ sdělil.

V rozhovoru pro CNN Prima News ve čtvrtek večer oznámil, že v pátek otevře hospodu znovu. „Zítra máme otevřeno stejně jako dnes, takže policii vzkazuji: Budu mít otevřeno, přijďte pro mě a můžete mě pravděpodobně zavřít,“ uvedl majitel pražské restaurace Šeberák.

Otevřel v pátek, ne však na dlouho. „Dnešní (páteční) protest je u konce. Policií ČR jsme byli jednoznačně upozorněni, že další jejich návštěva bude se zatykačem. Ohrozit nás o svobodu nemohu. Proto dnes zavírám,“ informoval návštěvníky na facebooku.

Restaurace se proto vrátila k výdeji přes okénko. „Zítra jsme tu zase pro vás, jako výdejní okénko. Myslím, že vzkaz jsme již zanechali a donekonečna se přetahovat o kliku s policií nemůžeme. Tímto jim také posílám dík za jejich profesionální přístup,“ doplnil.

Připojil i vzkaz pro ministra zdravotnictví a ministra vnitra, kteří jeho kroky ostře kritizovali. „A pane Blatný a Hamáčku omlouvám se vám za komplikace. Proti vám dvěma osobně nic nemám, ale na vaši službu nám občanům mám jiný názor,“ uvedl na facebookovém profilu restaurace její provozovatel.

V případě dalšího otevření restaurace mohlo dojít k zajištění přítomných osob a k jejich výslechu na služebně. „Jedná se o přestupkové jednání a v případě, že osoba pokračuje v páchání přestupku, tak máme oprávnění ji zajistit. Osoba by tak skončila na oddělení, na výslechu, a to by bylo všechno,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Policisté, kteří v pražských Kunraticích zasahovali, udělili některým osobám pokutu ve výši 500 korun, ti se bránili tím, že do hospody přišli na pracovní pohovor. „Ti, kteří s pokutami souhlasili, tak je dostali. Při jedné kontrole s pokutou nesouhlasili a argumentovali tím, že na místě podepisují smlouvu, ty jsme tedy oznámili,“ uvedl Jan Daněk.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek požádal policii a hygienu, aby konaly. Znevažování nastavených pravidel nepovažuje za hrdinství. „Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací,“ citovalo jeho slova ministerstvo zdravotnictví ve svém tweetu.

„Budu chtít, aby lidé, kteří se nechovají zodpovědně, tak jako většina, aby z toho byly vyvozeny důsledky,“ dodal ministr Blatný.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…

Football news:

Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid
De Bruyne has a suspected muscle injury. He was replaced in the game against Villa
In Spanish for 70 years there is a phraseology about Alcoyano. It's about an outsider who does not give up until the last
Andrea Pirlo: Criticism is inevitable when you are suddenly appointed Juve coach, but the results will say everything for me
Zidane on relegation from the 3rd League club: It's not a shame, let's not go crazy. Real Madrid wants to win, sometimes it doesn't come out