Czech Republic

Oranžový PES: Otvírají se obchody a restaurace a končí zákaz vycházení

Uvolňují se opatření proti šíření koronaviru, Česko přechází ze čtvrtého (červeného) na třetí (oranžový) stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Mohou otevřít všechny obchody, provozovny služeb či restaurace a končí noční zákaz vycházení. Nadále platí některá omezení, například povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

Otevřené mohou být nově už všechny obchody bez výjimky, nikoliv jen prodejny základních potřeb - včetně nedělí. Nadále ale platí omezení počtu lidí v obchodě na jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Ve velkých nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních nebudou k dispozici dětské koutky, místa k odpočinku nebo wi-fi připojení. Restaurace, které zatím mohly mít otevřené jen výdejní okénko, mohou otevřít v době od 06:00 do 22:00. Je ale omezen počet hostů. Bez omezení mohou otevřít nyní hotely a další ubytovací zařízení.

Mohou se nově otevřít také všechny provozovny služeb. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí stejně jako v obchodech omezení počtu zákazníků na jednoho na 15 metrů čtverečních a povinnost dvoumetrových rozestupů mezi klienty. Povoleny jsou ve všech stupních PES i prodeje kaprů za dodržení pravidel pro venkovní trhy i venkovní prodeje vánočních stromků za dodržení obecných opatření. 

Z omezení kapacity hromadných akcí na šest lidí se zvyšuje limit až na 50 lidí venku a deset uvnitř. Svateb a pohřbů se může nově účastnit až 30 lidí. U bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do 30 procent kapacity. Platí zákaz hromadného zpěvu.

Sportovní akce se mohou nově konat i amatérské, ale na profesionální ani amatérské sportovní akce nemohou přijít diváci. Otevřou se také vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše pro deset lidí najednou. Pro amatérské sportovce platí povinnost nosit roušky. Venku se dosavadní limit šesti osob zvýší, sportovat budou moci dva týmy nebo skupiny. Mohou se otevřít také bazény, fitness a wellness centra. Uvnitř platí maximální kapacita jedna osoba na 15 metrů čtverečních, skupinové aktivity pro nejvýše deset osob. U fitness je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy (s výjimkou situace trenér-klient), platí zákaz saunových ceremoniálů nebo parních saun.

Od čtvrtka jsou opět umožněny návštěvy ve věznicích. Nadále platí zákaz návštěv uvnitř zařízení sociálních služeb, ty budou možné až od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem či PCR testem na covid starým maximálně 48 hodin nebo s dokladem o prodělání infekce v posledních 90 dnech. Pro návštěvy bude povinný též respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Omezené jsou návštěvy ve zdravotnických zařízeních.

Částečně mohou otevřít i muzea, galerie, knihovny, zoo, veletrhy, výstavy či kulturní památky a také třeba herny a kasina. Opět platí povinnost roušek a rozestupů. Naopak divadla, kina a koncertní sály nadále dovnitř lidi pustit nemohou. Kulturní akce se totiž i ve třetím stupni mohou konat jen bez diváků.

Školy se budou třetím stupněm pohotovosti řídit až od pondělí 7. prosince.

Football news:

Hertha's sporting director loves signing players. Just look at his smile!
Rooney confirmed as Derby County head coach
Barca's presidential election will not take place on January 24 due to anti-coronavirus restrictions
Zlatan on Covid: I tried to train at home, but immediately felt tired
Bayern are Interested in Militao as a replacement for Alaba. The Brazilian has 3 matches for Real Madrid this season
Fiorentina Interested in Odriosola. The defender of Real Madrid played 1 match in the season
Pavlyuchenko on Tottenham: At first, my English was zero. When I drank a beer, I had good English, Spanish, and Portuguese