Czech Republic

Optimističtější údaje o šíření covidu nepomohly koruně k posílení

Praha - Koruna v pátek ztrácela na obě hlavní světové měny. Vůči euru odepsala od čtvrtečního podvečera šest haléřů a v pátek kolem 17:00 se obchodovala za 26,21 Kč/EUR. K dolaru oslabila o 12 haléřů na 21,67 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila.

Korunu před mírným oslabením k euru neochránily ani příznivé údaje o počtu nových případů nemoci covid-19, upozornili Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance. Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů v Česku skoro o polovinu nižší než o týden dříve, a to 8032. Poklesl i podíl případů nákazy na počtu provedených testů.

Ze 75 na 72 bodů ze sta také klesl protiepidemický systém PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci. "Rostou tak šance, že tvrdá uzávěra ekonomiky nebude platit až do jara," domnívají se Šichtařová s Cihlářem. Odhadují, že koruna bude na počátku příštího týdne stagnovat.

Burzovní ndex PX v pátek klesl o 0,19 procenta na 1073,53 bodu. Dolů ho táhly především Komerční banka a Moneta Money Bank, jejichž akcie odepsaly více než procento. Mírně ztratila i energetická společnost ČEZ, naopak cenné papíry technologické firmy Avast si zhruba procento připsaly. Vyplývá to z údajů na webu burzy.  

Akcie Moneta Money Bank zlevnily o 1,39 procenta na 70,90 koruny. Komerční banka přišla o 1,27 procenta na 701 korun. Naopak cenné papíry Erste Bank uzavřely poblíž čtvrteční hodnoty na 688,20 koruny, stagnovaly i akcie pojišťovny VIG.

Z předních emisí si mírně pohoršil ještě ČEZ, který odepsal 0,37 procenta na 542 korun. Akcie O2 stagnovaly na 260 korunách a Avast si polepšil o 0,83 procenta na 157,85 Kč.    

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

měna burzy kurzy závěr

Football news:

Zlatan Ibrahimovic: Failure is part of success. If Zlatan can make a mistake, so can you
Goretzka pro 4:2 vs Borussia: Bayern deserved to win, although they did not enter the game well
Gundogan is the new Lampard. Pep's system made him the most productive midfielder in Europe
Barca midfielder Moriba: We never thought that the title race in La Liga was lost
Ignashevich about 1:2 with Chaika: Torpedo had enough chances for a confident victory
Holand escaped serious injury and will play against Sevilla
Inzaghi on 1:3 with Juventus: Lazio deserved much more