Czech Republic

Opoziční tým žádá informace o struktuře a dodávkách vakcín

Praha - Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá od ministerstva zdravotnictví zveřejnit informace o objednaných dávkách vakcín proti covidu-19, jejich struktuře a plánovaných měsíčních dodávkách. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekli předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek a poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který také varoval před využíváním vakcín neschválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že v březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny, z toho zhruba 700.000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek. Cílem je podle něj v březnu podávat alespoň 35.000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100.000. Tempo očkování v ČR zrychluje, ve čtvrtek bylo naočkováno 31.376 lidí, dosud nejvíce.

Ve Sněmovně ve čtvrtek Blatný řekl, že celkem je zajištěno přes 25 milionů dávek pro 14 milionů lidí. Z toho 10,3 milionu dávek má být dodáno do konce června pro 5,3 milionu lidí, další do konce srpna. Vakcín je podle Válka objednaných dostatek, chybuje se ale v jejich distribuci a od dodání preparátu do ČR k jeho aplikaci uplyne dlouhá doba.

Podle Svobody má vakcinace smysl, pokud bude proočkováno alespoň 70, lépe 80 procent obyvatelstva. Je proto nutné občanům smysl očkování vysvětlit. Systematická kampaň chybí, uvedl. Uvítal ale, že se do vakcinace zapojí praktici. Podle Blatného se do systému očkování zapojilo už přes 2000 ordinací praktických lékařů. Zaregistrovalo se u nich přes 120.000 lidí. Svoboda také kritizoval, že velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat až 11. dubna.

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a lékař Svoboda dále varoval před využíváním vakcín před schválením EMA. Zkoumání kvality preparátů podle něj trvá minimálně tři měsíce. "Navíc ještě by to mělo obsahovat to, že si pracovníci EMA zajedou na pracoviště, kde se to vyrábí, aby se zjistilo, jestli prostředí, ve kterém se to vyrábí, a technologický proces je správný," poznamenal.

Maďarsko už bez unijního schválení očkuje ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V a též preparátem čínské státní firmy Sinopharm. Také Slovensko již získalo ruskou vakcínu, první zásilka dorazila do země tento týden v pondělí. Okolnosti jejího nákupu bez souhlasu vlády vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici. O látku požádal Rusko také český prezident Miloš Zeman. EMA už zahájila průběžné hodnocení vakcíny. Podle středečního vyjádření Hradu také Zeman na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) požádal Čínu o dodávku látky od Sinopharmu.

EMA zatím schválila pro použití ve státech EU tři vakcíny proti covidu-19, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Jedná také s dalšími desítkami výrobců. Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou EMA, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravků sám. Na rozdíl od registrace u EMA však poté nenese za případné problémy s vakcínou odpovědnost výrobce, ale stát.

sněmovna ODS KDU-ČSL očkování TOP 09 koronavirus

Football news:

Germany vs Super League: Bayern Munich and Borussia Dortmund chose the UEFA side and supported the reform of the Champions League
Tuchel about the Super League: I don't want to get involved in this, because my words may sound like an excuse
UEFA has approved a change in the format of the Champions League. The Europa League and the LK will also lose the group stage from 2024
Lineker on Super League: Klopp has always been a man of the people. I wonder what coaches like Jurgen and Pep will say
UEFA President: Super League is a greedy project that could kill football forever. But this will not happen
Ceferin about Agnelli: The president of an organization with 247 clubs just ran away from it - I have never seen this in my life
I've never seen a man lie so much. The president of UEFA called Agnelli a liar, and the clubs of the Super League-greedy snakes