Czech Republic

Okamura: Babišova vláda enormně zvyšuje zadlužení

Vláda v pondělí 15. února schválila novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2021, která reflektuje aktuální vývoj boje s pandemií. Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda ale jen enormně zvyšuje zadlužení. „Přitom by se dalo ušetřit na platbách nepřizpůsobivým, solárním baronům, politickým neziskovkám či na předražených zakázkách,“ uvedl Okamura na Facebooku.

Okamura: Babišova vláda enormně zvyšuje zadlužení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura
reklama

Státní rozpočet by měl podle novely po započtení příjmů z EU v roce 2021 hospodařit se schodkem 500 miliard korun. Ten Tomio Okamura nazval antronomickým. „Tímto schválením vzrostlo zadlužení každého občana ČR jenom na letošní rok o 50 tisíc korun. SPD tuto novelu hlasováním nepodpořilo z několika důvodů,“ uvedl Okamura. 

„Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM neustále odmítá naše návrhy v krizi šetřit na zbytných výdajích, jako jsou například předražené zahraniční nákupy vojenské techniky, platby solárním baronům, politickým neziskovkám, nepovedená inkluze ve školství nebo dávky nepřizpůsobivým,“ vyjmenoval Okamura.  

Také podle něj neprovádí škrty ve zbytných nákladech na byrokracii ve státní a veřejné správě. „V krizi je potřeba šetřit, jinak skončíme stejně jako předlužené Řecko,“ myslí si předseda SPD. 

Ministryně financí Alena Schillerová rekordní schodek však obhajuje. „Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého postavení a pokračovat v masivní podpoře ekonomiky. Ať už snižováním daní, nebo prostřednictvím programů přímé pomoci, kde jen v únoru a březnu vyplatíme 40 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

„Neuspokojivá zdravotní situace a mutující virus znamenají komplikace v životech každého z nás a státní rozpočet logicky není výjimkou. Ačkoliv deficit s novelou naroste, jsem přesvědčena, že tyto vyšší výdaje nejsou ničím jiným než investicí do co nejrychlejšího návratu k normálu. Ve výsledku se České republice vrátí,“ dodala ministryně financí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Barbora Richterová

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Ministr školství poděkoval PPF, zdůraznil úspěch Hamáčka, pak napadl stranického kolegu

Robert Plaga miluje statistiky. To vyplývá z pohledu na jeho twitterový účet. V jedné z posledních n…

Football news:

Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)