Czech Republic

Odvolací soud rozhodne v kauze BIS o Rittigovi a Nečasové

Praha - Pražský vrchní soud dnes vyhlásí rozhodnutí v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Státní zástupce se odvolal proti nepravomocnému rozsudku, který loni osvobodil obžalované Janu Nečasovou (dříve Nagyovou), lobbistu Iva Rittiga i právníka Davida Michala.

Podle obžaloby se Rittig v roce 2012 dověděl od Nečasové, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), že předseda vlády dostal utajený materiál od šéfa civilní rozvědky. Údajně si dovodil, že se týká právě něj, a poslal proto svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která mu podle státního zástupce obsah zprávy sdělila. Rittig tak potom údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

Pražský městský soud napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé - po výměně soudce kvůli jeho odchodu do důchodu - rozhodl opačně.

Trojice vinu odmítá, podle Rittiga je obžaloba absurdní. Obhájci poukazují mimo jiné na to, že informace o lobbistově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři. Advokáti rovněž tvrdí, že klíčový důkaz obžaloby - odposlechy Rittigovy schůzky z hotelu Ventana - nelze použít, protože je policie pořídila při prověřování jiné věci.

rozvědky soud BIS Nagyová / Nečasová Rittig

Football news:

Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done
Barcelona may sign PSV forward malen if the deal for Depay fails
Pickford hired bodyguards because of fan threats after van Dijk's injury
Studying Borussia Favre: she loves to own the ball, a key player in the attack-17-year-old Giovanni Reina