Czech Republic

Obrazem: Tisíce vojáků a ostnatý drát. Uzavřený Washington se chystá na inauguraci

Ve středu proběhne inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena. Obvykle se jedná o slavnostní a velmi symbolický ceremoniál se stovkami tisíc diváků. Letos bude ale všechno jinak. Podívejte se, jak vypadají přípravy i přísná bezpečnostní opatření.

Co, kdy a kde se odehraje během Bidenovy inaugurace?

Termíny uvádíme vždy ve středoevropském času.

Inaugurační ceremonie začne úvodními projevy před budovou Kapitolu v americkém hlavním městě Washingtonu.

Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová složí slavnostní přísahu. Státní hymnu zazpívá zpěvačka Lady Gaga, Biden přednese projev. Jeho tématem bude koronavirová pandemie i snaha sjednotit Američany.

Po přísaze: Již v roli prezidenta, a tedy vrchního velitele ozbrojených sil, Biden společně s manželkou a viceprezidentským párem zhlédnou vojenskou přehlídku před východní (nejznámější) fasádou Kapitolu.

Po přehlídce: Biden v doprovodu zástupců všech složek americké armády přejede do Bílého domu. Do něj se stěhuje společně se svými nejbližšími a dvěma německými ovčáky. Jednoho z nich si Bidenovi vzali z útulku. Tradiční průvod v centru města nahradí kvůli pandemii jen virtuální přehlídka.

Další povinnost čeká novou hlavu státu na hřbitově v Arlingtonu, u památníku padlých amerických vojáků. Věnec na hrob neznámého vojína Biden položí společně se třemi posledními americkými prezidenty - s výjimkou Donalda Trumpa.

Slavnostní 90minutový televizní pořad moderovaný hercem Tomem Hanksem. Znovu zde promluví prezident Biden i viceprezidentka Harrisová, zazpívají Foo Fighters, Bruce Springsteen, Justin Timberlake nebo Jon Bon Jovi a vystoupí i další americké celebrity. 

Zdroj: Bideninaugural.org (některé časy pořadatelé dosud neupřesnili).

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7