Czech Republic

NYT: Giuliani údajně s Trumpem probíral "preventivní milost"

Washington - Americký prezident Donald Trump probíral se svým právníkem Rudolphem Giulianim možnost, že by mu před odchodem z funkce udělil "preventivní milost". Deníku The New York Times (NYT) to řekly dvě nejmenované osoby obeznámené s obsahem rozhovorů, které prý pokračovaly i minulý týden. Giuliani na twitteru zprávu označil za lživou.

Diskuse o milosti pro bývalého starostu New Yorku podle zdrojů NYT trvají už delší dobu. Kdo je inicioval údajně nebylo jasné. Jeden ze dvou zdrojů deníku řekl, že Trump nenaznačil, jak hodlá ve věci postupovat.

Zpráva přichází necelý týden poté, co Trump omilostnil bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který se před třemi lety přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Média očekávají, že Trump před lednovým odchodem z Bílého domu vyhlásí i další milosti pro své spolupracovníky.

"Starosta Giuliani nemůže komentovat žádné diskuse, které vede se svým klientem," reagovala na informace NYT mluvčí Christianne Allenová. Giuliani ovšem následně článek komentoval na twitteru, kde napsal: "NYT zase lžou. Diskusi, kterou nepravdivě připisují anonymnímu zdroji, jsem nikdy neměl."

Před čím by případná "preventivní milost" měla prezidentova právníka ochránit, není jasné. Giuliani byl ovšem ještě v létě předmětem vyšetřování vedeného federálními prokurátory z New Yorku, které se zabývalo jeho podnikatelskými aktivitami na Ukrajině a jeho rolí při odvolávání Marie Yovanovitchové z postu americké velvyslankyně v Kyjevě.

Tato epizoda byla součástí ukrajinské kauzy, kvůli níž Sněmovna reprezentantů loni na prezidenta Trumpa podala ústavní žalobu. Giuliani byl jedním z hlavních aktérů událostí, které v Kongresu vyústily v takzvaný "impeachment", který ovšem nevedl k Trumpovu odvolání. Po letošních volbách se právník stal hlavní tváří Trumpovy zatím neúspěšné snahy změnit soudní cestou výsledky prezidentských voleb.

Pokud by Giulianimu byla udělena milost, která by v předstihu rušila jakákoli obvinění či odsuzující verdikty, jednalo by se o velmi neobvyklou, nikoli však bezprecedentní záležitost, píše NYT. Prezident Gerald Ford takto ochránil svého předchůdce v Bílém domě Richarda Nixona před stíháním za činy v pozici hlavy státu, Jimmy Carter zase omilostnil tisíce mužů, kteří se nelegálně vyhnuli odvodu do války ve Vietnamu.

USA právo Giuliani Trump

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus