Czech Republic

Nova v pozoru: Přišel Kubek. U Moravce křičel, teď bylo ještě hůř

V pondělních Televizních novinách na TV Nova byli diváci svědky dalšího temperamentního výstupu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Ten vykládal, že mrtvých kvůli covidu je u nás ve skutečnosti ještě mnohem více, než se oficiálně vykazuje. Množství zejména starých lidí prý zemře doma na covid, nikdo o tom neví a ani to posléze neřeší. A ministr Blatný místo toho vykládá do televize, jak nadhodnocujeme statistiky, což je podle Kubka naprostý nesmysl.

Nova v pozoru: Přišel Kubek. U Moravce křičel, teď bylo ještě hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČLK Milan Kubek
reklama

Řada lidí, zejména starších, podle Kubka zemře na covid, ale tato diagnóza jim není stanovena, protože nebyli před smrtí testováni. „Řada pacientů, kteří zemřou na covid, není v těch statistikách, protože se u nich neprokázal a zemřou doma,“ vysvětloval prezident České lékařské komory pro TN.cz.

Anketa

Měl by Milan Hnilička odejít z čela Národní sportovní agentury?

hlasovalo: 665 lidí

A další oběti, související s nezvládnutou pandemií, ještě přibudou a bude to dlouho poté, co samotná covidová nákaza odezní. Zdravotnictví je totiž již několik měsíců v nouzovém režimu, a to se projeví v delším horizontu, kdy se budou zjišťovat zanedbané rakoviny a další nemoci, vyplývající z omezené prevence.

Jako důkaz si Kubek vytáhl statistické srovnání se sousedním Německem. Tam podle statistik umřelo na covid 3,9 % zemřelých a tzv. „nadúmrtnost“, tedy výkyv celkového počtu úmrtí oproti minulým letům, byl asi tři procenta.

Zato u nás je vykázaný podíl zemřelých na covid 8,1 %, ovšem celková nadúmrtnost je 12,6 %. A proto si Kubek myslí, že řada mrtvých souvisela s covidem, i když s ním nebyla oficiálně spojena.

„Takže je to úplně obráceně, než říkal pan ministr,“ rozporoval slova Jana Blatného, podle kterého umírá přímo na covid pouze 30 procent z těch, kteří jsou vedeni v covidových statistikách.

Za tato slova to ministr schytal od opozičních politiků i od komentátorů.

Milan Kubek tedy shrnuje: „Takže jednak je vidět, že situace u nás je asi čtyřikrát horší než v Německu, a taky je vidět, že není pravda, že bychom vykazovali příliš pečlivě. Právě naopak.“

Situace v ČR je tedy podle Kubka ve skutečnosti ještě horší, než ukazují oficiální statistiky.

CELÉ VYJÁDŘENÍ MILANA KUBKA ZDE

Kubek svůj nesouhlas dával vehementně najevo už v neděli u Moravce, kdy seděl vedle Blatného a několikrát temperamentně reagoval již během jeho promluvy. „To je prostě blábol,“ křičel ve chvíli, kdy Blatný přišel se svým výkladem o 30 procentech zemřelých.

„My jsme v České republice epidemii naprosto nezvládli. 15 tisíc mrtvých, to je národní tragédie. Já vím, že vy jste už na počátku lakoval situaci na růžovou, než reálně je. U nás je celková nadúmrtnost na úrovni 12,6 procenta,“ rozjel se, že i Moravec jen koukal. A když mu pak Blatný řekl, že nesmí lidi strašit, vypálil: „A vy nesmíte lhát.“

Milan Kubek patří k nejradikálnějším a také nejdramatičtějším obhájcům přísných opatření proti covidu dlouhodobě. Vždy doporučoval důsledný lockdown, kritizoval jakékoliv rozvolnění a dovolával se plných nemocnic a kolabujících lékařů.

Slavný je i jeho incident s moderátorem TV Nova Petrem Suchoněm, který zpochybňoval jeho katastrofické vize a šéf lékařů si na něj poté stěžoval. Moderátor za to zaplatil stažením z obrazovky.

Jeho dramatické strašení přimělo herce Michala Gulyáše k žertovnému facebookovému dílku, nazvanému covidová říkanka.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: jav

Jinde na netu:

Další články z rubriky

On kecá, kecá! Hejma zná příští boj o Hrad. Dost temné barvy

Ve svém pravidelném pondělním vysílání řešil Ondřej Hejma tentokrát českou politiku. A to důkladně. …

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7