Czech Republic

Noční schůzka s Prymulou a Faltýnkem na Vyšehradě? Nebyl jsem tam, říká Šmehlík z VZP

Ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) po pouhém měsíci ve funkci zlomila vaz kauza kolem jeho středeční schůzky v restauraci, při které ho zachytili fotografové bulvárního deníku Blesk. Česká televize v neděli informovala, že setkání se - kromě již tří dříve známých aktérů - zúčastnil také náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Ten to však nyní popřel.

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace Rio's na Vyšehradě. Ministr zdravotnictví v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) uvedl, že se se Šmehlíkem na místě nepotkal. Jeho přítomnost ale nevyloučil. "Já jsem tam přijel v době, kdy tam určitě náměstek Šmehlík nebyl, nebo musel být někde v prostoru, kde jsem ho neviděl," uvedl Prymula.

Účast na schůzce popřel i sám Šmehlík. "Jednoznačně odmítám spekulace o mé údajné účasti na této schůzce. Schůzky jsem se nezúčastnil, v době jejího konání jsem byl doma se svoji rodinou. Informace, které se objevily v médiích, jsou zcela nepravdivé a jsou podle mého názoru šířeny ve snaze zpolitizovat blížící se volbu ředitele VZP," uvedl ve svém oficiálním vyjádření ke kauze.

Náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík

Náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík | Foto: ČTK

O tom, kdo pojišťovnu povede po třetím prosinci, kdy dosavadnímu řediteli Zdeňku Kabátkovi končí funkční období, by správní rada VZP měla rozhodovat v pondělí. Kabátek chce post znovu obhajovat, dalším možným kandidátem je právě Šmehlík. Prymula popřel, že by se na středeční schůzce téma volby ředitele VZP řešilo.

Na noční setkání s Prymulou nicméně dorazil předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, kterého reportéři Blesku taktéž zachytili. Dalším účastníkem byl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Prymula řekl, že mluvil právě jen s těmito dvěma muži. "Nemůžu vyloučit, že tam probíhala nějaká další schůzka," doplnil však zároveň.

Šmehlík patří mezi favority na nového šéfa VZP

Nového šéfa bude vybírat správní rada VZP. Ta má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví. Prymula navrhl výměnu některých členů. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není "všeobecný souhlas, primárně premiéra". Podle ČT má Šmehlík podporu 16 členů rady i předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a Faltýnka. Prymula v neděli uvedl, že navrhoval výměnu "osob, které byly spjaty s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem".

Podle Prymuly jsou dvěma "hlavními kandidáty" na post ředitele VZP Kabátek a Šmehlík. Informaci ČT, že by se ředitelem mohl stát šéf ostravské fakultní nemocnice Havrlant, nepotvrdil. "Tuhle informaci já nemám," řekl v OVM Prymula.

Dodal, že s Havrlantem mluvil na schůzce o testování, s Faltýnkem pak podle svých slov řešil masmediální výstupy a další věci. Aktéři schůzky už dříve uvedli, že probírali záležitosti ohledně testování na koronavirus v Moravskoslezském kraji a nasazení zahraničních vojenských zdravotníků.

Ke kauze se v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima News vyjádřila také ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle ní není normální, aby se témata jako testování či pomoc zahraničních pracovníků řešila po setmění v restauraci, která musela být podle vládních opatření uzavřena. Vicepremiérka se také pozastavila nad tím, že Prymula své stanovisko poskytl až v pátek odpoledne po několika hodinách.

Nepochybil jsem, říká Prymula

Prymula nicméně trvá na tom, že nijak nepochybil. Podle svých slov pouze na pár vteřin neměl roušku. "Na ministerstvu jsme standardně od 6 do 22 hodin. Když jsem dostal pozvání na tuto schůzku, tak bylo celkem jisté, že v parlamentu to nejde, personál na ministerstvu také někdy musí jít domů, proto jsem souhlasil, že se sejdeme na této adrese," hájil se Prymula v OVM.

Ministr zdravotnictví také nejdřív v pátek týdeníku Respekt popisoval, že seděli v salonku restaurace bez roušek, protože měli nápoje. Později řekl, že to bylo v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Ještě v pátek rezignaci odmítal, v neděli ale uvedl, že až bude znám jeho nástupce, rezignuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve prohlásil, že pokud Prymula neodstoupí sám, odvolá ho. Příští týden by měl prezident Miloš Zeman jmenovat nového ministra. Spekuluje se, že Prymulu by mohl ve funkci ministra vystřídat dětský hematolog a náměstek ředitele brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný.

Faltýnek vyhověl výzvě předsedy vlády a rezignoval na funkci místopředsedy hnutí, tu nicméně stejně nehodlal znovu obhajovat. Zda zůstane v čele poslaneckého klubu, bude záležet na této frakci.

Video: Jednal Prymula v kapitule? Nikdy jsem ho neviděl, další místnosti nemáme, říká děkan

Je to velmi nepříjemné, nikdo z nás pana Prymulu ani Faltýnka naživo neviděl, ani jsme s nimi nemluvili, celé mi to přijde na hlavu, říká Němeček. | Video: DVTV, Martin Veselovský

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it