Czech Republic

Noc vědců představí využití robotů v astronomii i medicíně

Praha - Člověk a robot bude téma dnešní Noci vědců. Akce se kvůli koronaviru koná on-line, program zůstane na webu do konce roku. Lidé si budou moci poslechnout přednášky o využití robotů v zemědělství, medicíně, astronomii a v dalších oborech. Jen v Praze a okolí se do akce zapojí 15 institucí. Letošní téma odkazuje také ke 100. výročí prvního použití slova robot.

Do špičkového laserového centra v Dolních Břežanech dnes lidé mohou nahlédnout s vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV) ČR. Ti představí například laserové mikroobránění, díky kterému je možné vytvořit dírku o průměru lidského vlasu. Jeden z příspěvků je také o tom, jak odborníci v Ústavu organické chemie a biochemie AV s pomocí robotů navrhují nové nástroje pro testování covid-19 či ochranu před nemocí.

Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) budou hovořit třeba o hydrogelových mikrorobotech poháněných světlem. Miniaturní roboti mohou sloužit v mikrochirurgii a pro kontrolovanou dopravu léčiv v těle.

O měření stromů pomocí dronů, ale i o výzkumu tropického zemědělství budou přednášky vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Národní zemědělské muzeum pak připravilo třeba příspěvky o tom, jak robotizace pomáhá ochraně rostlin, výrobě piva či na téma mikroorganismů v lidském trávicím traktu.

Vědci z ČVUT představí "tančící" roboty, trendy v robotické rehabilitiaci pacientů i pracoviště, které simuluje prostředí průmyslové výroby.

Za Univerzitu Karlovu pohovoří vědci mimo jiné o tom, co může o epidemii koronaviru "prozradit" matematika, či jak umělá inteligence pomáhá koordinovat skupiny robotů. Bude i video s komentovanou ukázkou preparátů zobrazujících mikroskopickou stavbu lidského těla a přednášky o využití 3D tisku v medicíně.

O robotech ve filmu dnes také pohovoří filmový kritik Kamil Fila. Stému výročí slova robot a knižního vydání dramatu R.U.R. dnes bude věnována přednáška Zdeňka Vacka, ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Na programu je i přednáška o literatuře psané umělou inteligencí.

S vesmírnými pokusy a přednáškou o kvantových počítačích se zapojí i organizace Planetum.

Noc vědců je celorepubliková akce, která se od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Letos se zapojí asi 50 univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí.

věda Noc vědců

Football news:

Zidane has no intention of resigning, Real Madrid will make a decision after the season (Marca)
Chiesa injured his ankle. He was replaced in the match against Napoli
Neuer on Bayern's two consecutive wins: This is a message to the competitors
Gattuso about 0:2 with Juve: Insigne should not think that Napoli lost because of him
Nepomnyashchy against reducing the RPL to 12 clubs: Russia is not ready to sacrifice a large number of fans
Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option