Czech Republic

NKÚ: Podpora demolic budov v sociálně vyloučených lokalitách - přínosy jen minimální a peníze i na demolice mimo vyloučená území

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu ze státního rozpočtu určenou na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na ně v rámci zvláštního podprogramu vyčlenilo na léta 2016–2021 ročně 100 milionů korun.

NKÚ: Podpora demolic budov v sociálně vyloučených lokalitách - přínosy jen minimální a peníze i na demolice mimo vyloučená území
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ
reklama

NKÚ prověřil celkem 23 demolic za více než 46 milionů korun. Kontrola ukázala, že tato podpora pomáhá obcím zejména s likvidací nepotřebných objektů a s revitalizací území. Přínos pro řešení sociálně vyloučených lokalit je ale minimální a MMR jej nesledovalo. Navíc podpora demolic nenavazuje na další opatření státu, která se týkají sociálně vyloučených lokalit. O podporu mělo zájem jen málo obcí.

Podpora měla sloužit na demolice budov v obcích se sociálně vyloučenými lokalitami, případně zabránit jejich vzniku v rizikových oblastech. MMR ale neurčilo, že objekt k demolici se musí nacházet přímo v sociálně vyloučené lokalitě nebo s ní alespoň souviset. Z 94 demolic, které získaly podporu v letech 2016–2018, jich bylo 37 v obcích, kde vyloučené lokality nejsou.

MMR také nesledovalo, jaký má podpora vliv na sociálně vyloučené lokality. Zajímaly jej jen kvantitativní ukazatele u jednotlivých demolic, jako například velikost revitalizované plochy.

MMR navíc dostatečně nevymezilo podmínky pro čerpání podpory. Demolice se měly týkat objektů k bydlení a rekreaci nebo ubytovacích zařízení. Podporu ale přidělilo MMR v některých případech i na demolice garáží nebo hospodářských budov.

Každoročně vyčlenilo MMR na demolice v sociálně vyloučených lokalitách 100 milionů korun. V letech 2016 až 2018 se ale vyčerpalo jen 38 % této částky. Důvodem byl jednak malý zájem obcí o podporu, jednak nadhodnocení předpokládaných cen demolic. Skutečné ceny byly o zhruba 60 % nižší. To, že se peníze na demolice čerpají jen málo, MMR nijak neřešilo a v dalších letech počítá se stejnou částkou.

Podle NKÚ také selhal kontrolní systém MMR. Ministerstvo například vůbec u příjemců podpory nekontrolovalo zadávací řízení. Přitom právě zadávací řízení byla jedinou cestou, jak zajistit co nejvýhodnější cenu za demolici. MMR totiž nestanovilo limit nákladů nebo maximální jednotkové ceny.

NKÚ při kontrole zadávání veřejných zakázek u dvou příjemců zjistil, že u demolic celkem za 9 milionů korun porušili podmínky podpory, když zakázku nezadali v otevřeném řízení. NKÚ proto oznámil finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Football news:

Sane on Robben and Ribery: I don't allow comparisons. The two of them have been world-class for 10 years
Atletico defender Jimenez has contracted the coronavirus. The club canceled morning training as a precaution
Canidia about Messi: Leo gets lost and suffers when his team is not the best on the field
Lampard confirmed that goalkeeper Mendy is undergoing a medical at Chelsea
Neymar and defender Marcel Gonzalez can get up to 10 matches suspended
Manchester City - the first Premier League club to win the 1st match in 10 consecutive seasons
Bartomeu has suspended Suarez's transfer to Atletico. He doesn't want to let a player go to a competitor for free