Czech Republic

Niedermayer (TOP 09): Jak dál financovat unijní rozpočet?

Komentář na facebookovém profilu k rozpočtu Evropské unie

Niedermayer (TOP 09): Jak dál financovat unijní rozpočet?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Pro připomenutí. Velikost rozpočtu EU je zhruba 1% HDP. Velikost obvyklého rozpočtu země EU je kolem 40% HDP. V reakci na krizi se země Unie rozhodly, navýšit tento rozpočet na zhruba 1,6% HDP. Není ale dohod na tom, jak se vzniklý dluh uhradí.

Minulý týden na plenárním zasedání v Bruselu jsme schválili Rozhodnutí Rady o systému vlastních zdrojů EU, která s tím úzce souvisí.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

hlasovalo: 14430 lidí

Jasná většina poslanců se shodla, že je nyní nezbytné, aby rozpočet EU obsahoval také nové zdroje příjmů, které by měly přinejmenším pokrýt náklady spojené s plánem na podporu oživení (ZDE). Díky schválenému textu se pousováme dál k okamžiku, kdy si Komise půjčí na finančních trzích 750 mld. EUR, jež budou poté využity právě na podporu oživení ekonomik členských zemí.

Hlasování Parlamentu umožní nyní Radě EU v co nejkratší době přijmout Rozhodnutí, následně bude zahájen proces ratifikace v jednotlivých členských zemích EU (v souladu s jejich ústavními předpisy). Po úspěšném završení ratifikačního procesu Rozhodnutí, ve všech státech, může přistoupit Komise k půjčkám (v Rozhodnutí je obsaženo zmocnění, které k této činnosti Komise potřebuje).

Je velmi důležité, aby nový evropský nástroj na podporu oživení, začal "fungovat". Jakékoliv další zpoždění by sociální a hospodářské oživení poškodilo - a to hlavně ke škodě unijních firem, podnikatelů a samozřejmě i všech občanů. A to nejen proto, že se zdá být reálné, že řadu zemí zasáhne "druhá vlna" pandemie.

Vstup v platnost je plánovaná společně s novým víceletým finančním rámcem, a to na leden 2021. Jednotlivá čerpání členskými zeměmi jsou ovšem podmíněna předložením „národních plánů“, které musí respektovat dohodu o využití zdrojů dosaženou na červencovém Summitu Unie (a musí je schválit Komise).

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Simeone's most crushing defeat at Atletico: lack of Parti, clever adaptation of the flick and grandiose Coman
Barca players are unhappy that some players have extended their contracts with reduced wages (Marca)
Capello on the debut of the Beginning: Fantastic goal. I spoke with Gasperini, he is happy
A Spanish journalist compared Fati to a black salesman running away from the police. Barcelona sues (despite the apology)
We play with major soccer bandits, and I get a yellow for it? Mueller - referee of the match with Atletico
Samuel eto'o: Guardiola is great. He didn't go out just for Messi
Amazing time Loko: boldly came out from under pressure, were reliable from behind and attacked beautifully through Miranchuk