Czech Republic

Neznámá látka opět v Bečvě, ČIŽP kvůli únikům kontroluje 15 firem

Valašské Meziříčí - Do Bečvy dnes ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Od září v oblasti nejméně počtvrté. Vzorky vody odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a hasiči. Mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová řekla ČTK, že hlášen byl jen úhyn jednotlivých ryb. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) možná nejde o otravu, potvrdili to i rybáři.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kontroluje ČIŽP kvůli předchozím únikům cizorodých látek do Bečvy 15 firem včetně valašskomeziříčské chemičky DEZA.

Podle zprávy města látka dnes do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek řekl, že uhynulých ryb bylo pár. "Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní," uvedl starosta. Je možné, že důvodem úhynu byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.

"Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku," řekl dnes na místě Brabec. Úniky různých látek podle něj musí skončit.

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila koncem října. Rozbory prokázaly zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický. V případě znečištění řeky niklem a dusitany běží podle Brabce správní řízení s konkrétními firmami, které vede rožnovský městský úřad. O jaké podniky jde, prý neví.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) dnes uvedla, že by ČIŽP měla zvážit uzavření výpusti, ze které opakovaně unikají látky do řeky Bečvy.

Podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) hejtmanství udělá vše proto, aby se havárie neopakovaly. Vedle kontrol ČIŽP chystá další i krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm.

Policie i Brabec označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj nejzávažnější, zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.

Deník Referendum v pondělí uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle mluvčíhoh Agrofertu Karla Hanzelky to byla provozní událost, která neměla charakter havárie a nemohla být příčinou otravy v Bečvě. Brabec dnes řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP.

"Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií," uvedl ministr. Rezignovat nehodlá. Už v úterý jej k odstoupení vyzvali Starostové a nezávislí. Brabec k rezignaci nevidí důvod.

Postupem úřadů, které úniky cizorodých látek do Bečvy zkoumají, se začne zabývat také veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle něj vzniká otázka, zda správní orgány v dané věci dostatečně využily všech pravomocí, které jim právní předpisy k řešení takové ekologické havárie dávají. Ombudsman je požádá, aby se k věci vyjádřily.

Situací se má ve čtvrtek zabývat plénum Sněmovny. Lidovecký předseda Marian Jurečka se obává, že na bod nedojde, neboť mu byl předřazen jiný.

správa neštěstí ekologie Bečva

Football news:

The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury
West Ham are ready to extend the contract with Moyes. The club is 7th in the Premier League
Kovac on Golovin's 2 assists: I am very happy with his performance
Benteke could move from Crystal Palace to West Brom
En-Nesiri is the 1st Sevilla player in 81 years to score a hat-trick in 2 consecutive La Liga home games
Real Madrid coach Bettoni about 4-1 with Alaves: A well-deserved win. Zidane is very happy with the game
Benzema is about 4:1 with alavesa: a Good game is important for confidence. After a tough week, Real Madrid are on the right track