Czech Republic

Nesahejte na sochy, štěstí vám přinesou i bez dotýkání, žádá lidi moskevské metro

Moskevský dopravní úřad žádá cestující, aby už nesahali na bronzové sochy z dob Sovětského svazu ve stanici metra Náměstí Revoluce. Miliony pasažérů se dotýkají určitých partií tamních skulptur, poněvadž věří, že jim to přinese štěstí. Letitý rituál se však na sochách podepsal.

"Po mnoha letech plnění vašich snů teď skulptury samy potřebují pomoc - mnoho z nich je opotřebovaných a ztratilo svůj původní vzhled," uvedl na sociální platformě Telegram úřad, jenž má na starosti dopravu v ruské metropoli.

Tradice dotýkání se soch ve stanici metra, která se nachází blízko Rudého náměstí, sahá do sovětských dob. A to podle The Moscow Times až do roku 1938, kdy se s žádostí o štěstí u zkoušek obraceli na jednu ze soch studenti Moskevské státní technické univerzity Nikolaje Baumana.

Konkrétně věřili, že jim pomůže bronzový pes pohraničníka. Generace obyvatel Moskvy a turistů je začaly napodobovat a čenich údajného nositele štěstí je nyní výrazně světlejší než zbytek sousoší.

Aura nositelů štěstí však obklopuje i další skulptury vyhotovené ve stylu socialistického realismu. Zatímco jedna má pomáhat lásce a manželství, další prý přináší finanční úspěch a jiná má zařídit dobrý den.

Moskevský dopravní úřad však nyní cestující žádá, aby pomohli zachovat sochy a jejich nadpřirozené schopnosti i pro budoucí generace. Obracet se na ně se žádostmi o štěstí lze i bez dotýkání. "Slibujeme, že sochy budou vděčné a všechna vaše přání se splní," tvrdí úřad.

Mohlo by vás zajímat: Rammstein se líbali na koncertě v Rusku, porušili tak zákaz

Rammstein se líbali na koncertě v Rusku, ignorovali tak zákon proti gay propagandě | Video: Reuters/Veronika Kuzmina

Football news:

Laporta on the election: For Messi to stay, the president must appear as soon as possible. The postponement only hurts
Schalke and Ajax have agreed to move Huntelaar
Zidane on the criticism: It doesn't matter if I'm tired or not. Not only does the coach work, there is a lot behind the club
Barcelona to challenge Messi's suspension for hitting Athletic player on the head
Wenger on Ozil at Fenerbahce: He needs a warm environment. He always chooses the right decision in the game, and this is brilliant
Til Schweiger's company made a sugar documentary about Schweinsteiger: not a single acute topic and no Lama at all
Zidane on Jovic: It's hard to play in Real life. There is a lot of competition here, but it's not the coach's fault