Czech Republic

"Nenávidím všechno z USA." Maradona se přátelil s diktátory, Castra nazýval otcem

Jako přítele vzpomněli Diega Maradonu v den jeho úmrtí kubánský ministr zahraničí nebo venezuelský prezident Nicolás Maduro. Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob často vystupoval jako bojovník za chudé a utlačované, fanoušci ho vnímali jako idola. A velmi blízko měl i k autoritativním latinskoamerickým vůdcům.

Maradona měl na paži vytetovaný portrét Che Guevary, na levém lýtku zase podobiznu kubánského diktátora Fidela Castra. Po fotbalové kariéře se pasoval do role revolucionáře a obhájce všech chudých a utlačovaných. V Latinské Americe to často znamená bojovat proti imperialismu a při tom klidně slepě opakovat hesla levicových diktátorů.

"Nenávidím všechno, co pochází ze Spojených států. Nenávidím to ze všech sil," prohlásil v roce 2007 ve vysílání venezuelské televize.

Na americký summit v Argentině v roce 2005 přišel v tričku s nápisem "Stop Bush" (Zastavte Bushe - tehdejšího amerického prezidenta G. W. Bushe, pozn. red.), kde písmeno "s" v Bushově jméně představovala svastika. Jindy nosil při setkání s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem tričko, na kterém byl George Bush zobrazen se zakrváceným obličejem a nápisem "válečný zločinec".

Fidel Castro Maradonu údajně dokonce přesvědčoval, aby vstoupil do politiky. "Fidel mi řekl, že bych se měl věnovat politice. Vidím, jak lidé trpí. Lidé, kteří si nedokážou vydělat na živobytí," prohlásil Maradona před dvěma lety v rozhovoru pro populární argentinské noviny Clarin, jež shodou okolností ve středu jako první světu oznámily jeho smrt. Tehdy Maradona řekl, že by kandidoval v prezidentských volbách po boku Cristiny Fernandezové, bývalé argentinské prezidentky, která se nakonec stala viceprezidentkou.

Nástroj propagandy

Do politiky fotbalový génius nakonec nikdy nevstoupil, ale přesto v ní hrál důležitou roli. Vedle jeho talentu Maradonu proslavila záliba v drogách, bujarých večírcích i propojení s italskou mafií camorrou v dobách jeho angažmá v Neapoli.

V posledních letech se Maradona objevoval na demonstracích na podporu venezuelské vlády, na podiu vedle samozvaného prezidenta Nicoláse Madura, který drtí opozici, například tančil salsu. Vystoupil také na podporu nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy a jeho revolučního hnutí, které si v zemi uzurpuje moc už několik let. "Jsem Ortegův voják a přítel v boji," prohlásil před pár lety. "Nosím v srdci chudé a pracující lidi," dodal. Objevoval se i po boku bolivijského prezidenta Eva Moralese.

Přátelství s Fidelem Castrem

S kubánským prezidentem Fidelem Castrem Maradonu ale pojilo skutečné přátelství. Seznámili se v roce 1987, rok poté, co byl fotbalista na vrcholu slávy, když v Mexiku dovedl Argentinu k titulu mistra světa. Od té doby Kubu pravidelně navštěvoval a v roce 2000 se tam dokonce na čtyři roky přestěhoval. Fidel Castro mu nabídl místo v sanatoriu, kde se léčil ze závislosti na drogách. 

Bývalý zpravodaj agentury Reuters v Havaně vzpomíná, že kdykoliv chtěl Maradona kubánského prezidenta navštívit, měl dveře otevřené. Castro ho přijal bez čekání a klidně kvůli němu na několik hodin přerušil svůj program. Hráli spolu fotbal a taky hodně diskutovali o politice. 

Později si Maradona Fidela Castra pozval do svého televizního pořadu, který běžel v argentinské televizi. I tam spolu diskutovali o mezinárodní politice. Castro tehdy dostal prostor urážet čerstvě znovuzvoleného amerického prezidenta George Bushe. Volby nazval podvrhem a Bushe teroristou.

Diego Maradona pocházel z velmi chudých poměrů. Narodil se na chudém předměstí Buenos Aires, kde vyrůstal bez elektřiny i tekoucí vody, než ho jeho talent vystřelil mezi největší světové hvězdy. Kubánský komunistický diktátor byl Maradonův idol. "Byl jako můj druhý otec," pronesl v roce 2016, když Fidel Castro zemřel. Shodou okolností přišla Maradonova smrt na den přesně o čtyři roky později. 

"Svět truchlí nad lidskou bytostí, fotbalistou a přítelem. Jeho přátelství s Kubou a zvláště s Fidelem z něj udělalo součást našeho národa," napsal na Twitter kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Video: Hvězdná kariéra Diega Maradony

Football news:

Golovin about the nickname Tsar: Nothing more than a joke. This is necessary for the media and fans, but I am a football player
David De Gea: I try to be a leader for Manchester United. I have the experience of winning big titles here
It feels like we've been working together for 10 years! Chelsea stars say goodbye to Lampard
Bayern Munich have signed former Basel striker Oberlen
Tuchel will sign a contract with Chelsea for 1.5 years (David Ornstein)
Barcelona still owes Liverpool about 29 million euros for the transfer of Coutinho
Immobile on last season: Lazio felt invincible before covid. They could have fought for the scudetto