Czech Republic

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.

Varování epidemiologů, že letní dovolené budou kritické, se vyplnilo. Od pondělí 17. srpna nevpustí Řekové na své území českého turistu, který se neprokáže negativním testem na covid-19. Ne starším než tři dny.

Zahlcená call centra
Řecké rozhodnutí rozezvonilo telefony v cestovních kancelářích a agenturách. „Od rána zvoní telefony a dotazy jsou různé. Klienti se ptají, zda se jich povinný test týká, zda musejí být testovány i děti. Zajímají se spíše o cenu testu a za jak dlouho je hotový než o rušení zájezdů,“ sdělila deníku Metro Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Covidová houpačka

Napilno mají i v cestovní kanceláři Čedok. „Řecko je bezpečná země. Hotely, letecké společnosti i další obchodní partneři jsou připraveni poskytnout veškeré služby a Češi nemají zákaz cestování do Řecka, jedná se o zemi na semaforu označenou zelenou barvou,“ uvedla Eva Němečková, mluvčí Čedoku. Od pondělka je ale jejich call centrum zahlceno dotazy. Klienti, kteří už mají zájezd koupený a odlétají před 17. srpnem, dostali upřesňující e-maily. Aby nedošlo k nedorozumění a turista nepřiletěl do Řecka bez testu a Řekové ho vrátili z letiště zpět do Česka. Cestující se proto už na letišti v Praze musejí prokázat platným negativním osvědčením. Musejí mít také oficiální řecký QR kód z dotazníku, který už před odletem povinně vyplní na webu řeckého ministerstva zdravotnictví. Dotazník vyplňují všichni cizinci, slouží pro případné trasování při nákaze.

Zájem o covidové vyšetření raketově roste
„Výsledky stěrů na covid-19 jsou známy nejpozději do 48 hodin, většinou však dříve,“ řekla deníku Metro Tereza Romanová, mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. To znamená, že kdo odlétá do Řecka příští týden, má v případě tohoto zdravotnického zařízení relativně dost času.

„V pondělí jsme testovali 492 lidí, z toho 234 samoplátců,“ uvedla Simona Krautová, mluvčí Nemocnice Na Bulovce v Praze. Samoplátci zaplatí v testovacím středisku za jeden test 1756 korun. „Výsledky testů sdělíme do osmačtyřiceti hodin,“ dodává mluvčí nemocnice. Přes webové stránky zdravotnického zařízení se lze předem objednat a najít si nejbližší volný termín. Nemocnice testuje denně, včetně víkendů, od osmi ráno do šesti do večera.

Oblíbený Peloponés

1756

Na tolik korun vyjde nejlevnější testování na covid-19. Za certifikát pro vycestování se platí asi 250 korun. V soukromých laboratořích je to o 800 až 1000 korun dražší.

32

Tolik tisíc českých turistů má nyní zaplacený zájezd do Řecka do poloviny září. Příští týden jich má letět kolem 4800. Kapacita testovacích míst je osm tisíc testů denně. Hygienici doporučují zájemcům kvůli urychlení prokázat se potvrzením o zájezdu.

Ověření lze získat i na dalších testovacích místech. „Obvyklá doba předání výsledků testu pro přímou infekci SARS-CoV-2 metodou PCR je u nás od 36 do 48 hodin od odběru,“ řekla deníku Metro Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoří SYNLAB. Upozorňuje na to, že po zpřísnění řeckých hygienických podmínek vzrostl zájem o test enormně. „Doporučujeme se včas objednat, ideální termín je 72 až 48 hodin před odletem,“ upozorňuje Bečvářová.

Pojištění proti stornu, ale také „dotace“ na testy
Kanceláře reagují na situaci i různými typy pojistek. „K našemu pojištění k zájezdu nabízíme speciální připojištění, které kryje právě i komplikace spojené s onemocněním covid-19, a to včetně storna. Klient tedy neriskuje, že o peníze přijde, kdyby mu náhodou test vyšel před cestou pozitivně. Po Evropě nabízíme připojištění za 290 Kč, do světa je to o tři sta korun víc,“ připomíná Andrea Řezníčková z Invie.

S aktuálním bonusem přišel hned včera Čedok. „Budeme poskytovat speciální slevu na testy ve výši 1500 korun všem, kteří si zakoupí zájezd do Řecka s odletem od 17. srpna,“ uvedla mluvčí Čedoku Němečková. Sleva se vztahuje na dospělé i děti starší dvou let. 

Football news:

Palace, Brighton and Sheffield want to buy Brewster. Liverpool ask for 25 million pounds
Milan have offered 4 million euros for the striker Bodo-Glimt Gauge. He scored them in the Europa League
Atletico showed a photo of Suarez in three sets of uniforms
Lemar is Interesting to Leipzig
Chelsea midfielder Loftus-cheek is wanted by West ham, Southampton and Aston Villa
Khimki want to sign Mirzov, Djordjevic and Grigalava (RB-Sport)
Barcelona will issue a transfer for desta for 20+5 million euros at the beginning of next week