Desetiletý výnos českého státního dluhopisu od začátku října minulého roku stoupl z 0,85 procenta téměř na dvě procenta ke konci března. Za takto prudkým zvýšením stojí kombinace růstu výnosů na globálních trzích, agresivní vyhlídky měnové politiky ČNB i expanzivní fiskální politika české vlády.

Při pohledu na vývoj výnosů v posledních dvou letech se takový nárůst může zdát jako dramatický, a signalizovat tak problém v hospodářské politice. Pokud však rozšíříme náš pohled na delší horizont, uvidíme, že ještě v roce 2018 dosahovaly výnosy 2,25 procenta a v předchozí pětiletce nebyl výnos nad čtyři procenta výjimkou. Samozřejmě od té doby se svět finančních trhů dramaticky změnil, a co bývalo problémem pro investory, dnes nevadí.

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru