Czech Republic

Nejděsivější horor? Vědci ho vybrali podle zrychleného tepu diváků, Psycho pohořelo

Vymítač ďábla, Vetřelec nebo Osvícení. To jsou kultovní horory, které fanoušci žánru obvykle řadí ke svým nejoblíbenějším. Podle nové vědecké studie ale nedokážou diváky vyděsit ani zdaleka tolik jako hororové filmy natočené v posledních dvou dekádách. Měření srdečního tepu ukázalo, že nejstrašidelnějším snímkem všech dob je osm let starý Sinister.

Který film je nejděsivějším snímkem všech dob? Nad touto otázkou se už dlouhé roky přou všichni fanoušci hororů, kteří mezi své favority často řadí kultovní klasiky jako Vymítač ďábla nebo Texaský masakr motorovou pilou. Stejnou otázkou se však nyní zabývali vědci a došli ke zcela jiné odpovědi.

Výzkumníci z britské agentury Broadband Choices nechali 50 lidí různých věkových kategorií více než 100 hodin sledovat strašidelné filmy a měřili jim přitom srdeční tep. Na základě výsledků byli následně schopní horory seřadit podle toho, jak moc diváky vyděsily. Informoval o tom zábavní web Nerdist, kde je celý žebříček k dispozici.

Zkoumaným se srdeční tep oproti normálu překvapivě nejvíce zrychlil, když se dívali na film Sinister, který v roce 2012 natočil režisér Scott Derrickson. Při některých jeho scénách jim srdce bilo rychlostí 86 úderů za minutu, což je oproti tepu v klidovém režimu nárůst o 32 procent. Jen o chlup menší vychýlení z normálu publiku způsobil snímek Insidious z roku 2010.

Relativně čerstvé horory natočené ve dvou dekádách nového tisíciletí dominovaly také na dalších příčkách první desítky. Na pátém místě například skončil divácký hit Paranormal Activity. Kultovní, kritikou uznávané filmy naopak docela pohořely. Vymítač ďábla se umístil na 17. příčce, Vetřelec Ridleyho Scotta skončil 24. a Kubrickovo Osvícení bylo až 33. Psycho Alfreda Hitchcocka se mezi 35 nejděsivějších filmů vůbec neprobojovalo.

Football news:

Juve have not won any of their three Serie A matches without Ronaldo
Scott Micromini: Pogba is misunderstood. This is an amazing player, his failures fanned
Andrea Pirlo: Ronaldo is an additional advantage, but Juve must play their own football without him
Inzaghi on the draw with Juve: we Could have won if Benevento had been smarter on the counterattack
Milner about VAR: We need a serious discussion. I feel that I have cooled down to the game in its current state
Flick about 3:1 with Stuttgart: we Understand that for such a game we will not get awards for beauty, but Bayern achieves results
Cloud has 112 dry games out of 200 for Atletico in La Liga. This is a record