Czech Republic

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z nedělní akce na Staroměstském náměstí. „Svobodní považují projevy občanské nespokojenosti za odůvodněné,“ píší v tiskové zprávě a napříště nabízejí demonstrantům pomoc s ideovým rámcem, aby se akce opět nestrhla v potyčky s policií. Novinář Petr Nutil navíc varuje, že projevů nespokojenosti bude přibývat, protože „lidé už toho mají dost“.

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat fanoušci sportovních klubů proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Po rozpušténí demonstrace začali řádit
reklama

Nedělní demonstrace se z původní poklidné akce zvrhla v drsný boj s policejními složkami. Na oficiálně svolanou demonstraci totiž dorazili fotbaloví ultras, protestující proti opatřením uzavírajícím sportovní a kulturní podniky.

Po skončení akce se z menších individuálních potyček strhla bitva několika stovek lidí s policejními kordony. Létaly jak dělobuchy ze strany policie, tak pyrotechnika ze strany demonstrantů. Na policejní kordon létaly dlažební kostky, sudy, kusy zátaras a další předměty, které demonstranti na náměstí našli. Policie poté nasadila i slzný plyn a vodní dělo a demonstranty asi po hodině rozehnala.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 3137 lidí

Strana Svobodní dnes prostřednictvím tiskové zprávy vyjádřila demonstrantům podporu. „Svobodní považují projevy občanské nespokojenosti za odůvodněné a zcela se ohrazují proti tomu, aby byl oprávněný občanský protest lidí, kteří se obávají o osud svobody v této zemi, stavěn na roveň s projevy násilí a nepořádku ze strany těch, kteří se na demonstraci přišli jednoduše jen poprat. Aby se takovým excesům předešlo, nabízejí Svobodní organizátorům demonstrace, spolku HON, pomocnou ruku a ideový rámec, který jim pomůže dát jejich v zásadě sympatickým snahám směr,“ píše se ve zprávě.

Svobodní navíc žádají prošetření zásahu Policie ČR, která podle nich pokojným demonstrantům neumožnila po skončení akce opustit prostory náměstí. „Byli smícháni s těmi, kteří rádi využili příležitost k bitce, což je ve zřejmém rozporu se zákonem. Zatarasení některých ulic navíc vedlo k ještě větší koncentraci lidí, což je v rozporu s hygienickými poučkami, které nám jsou kladeny v posledních měsících na srdce,“ tvrdí Svobodní.

V tiskové zprávě zároveň kritizují vládu za přijímaná opatření, která podle nich nejsou objasněna na základě objektivních kritérií. „Současnou situaci a jednotlivé kroky vlády považujeme za totální selhání krizového řízení a důkaz bezradnosti a naprosté absence jakékoliv koncepce. Vláda nebojuje ani tak s koronavirem, jako spíše sama se sebou. A nevinnou obětí jsou občané, jejich živobytí i svoboda,“ píše se ve zprávě.

„Svobodní postrádají alespoň známku toho, že vláda postupuje podle objektivních kritérií, která vyhodnocuje a podle nich pak upravuje další kroky. Očekáváme objektivní odůvodnění každého dalšího kroku i vyhodnocení opatření minulých, která očividně nezabrala tak, jak bylo plánováno. Vláda musí být schopna dokázat veřejnosti, že jedná podle plánu, a nikoliv nahodile. Stejně tak musí dokázat, že si je vědoma toho, že po odeznění epidemie problémy nekončí a bude na pořadu dne řešení ekonomických následků drakonických vládních opatření,“ mají jasno Svobodní.

Podle novináře Petra Nutila navíc nespokojenost s opatřeními roste napříč společností a podobné demonstrace se dají očekávat i v budoucnu. „Spousta lidí, a vidím to kolem sebe dnes a denně, už toho má plné zuby. Upřímně. Vůbec se tomu nedivím. Zasahuje jim to do života. Ne jen tak, že by je to jen otravovalo, ale ohrožuje to samotnou jejich existenci. Spousta z nich vůbec neví, jestli a jak se dokážou postarat o svoje rodiny, děti. Protože děti, hypotéky a složenky mají hlad pořád, virus, nevirus. Nespokojenost roste. Probublává. A sílí,“ má jasno Nutil. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: jma

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…

Football news:

Joao Felix: Atletico are missing Suarez and Costa
Loko didn't know what to do when Red Bull scored first. Naumov about 1:3
Gasperini about Atalanta: we will Go to Amsterdam with a small advantage
Striker Berisha Of Salzburg: We were better than Loko and deserved to win
Pep on city's 1st place in the Champions League group: we played very well in all the matches
Shakhtar defender Vitao on 2:0 with Real Madrid: the main Thing is not to fly too high in the clouds
Kiknadze and Meshcheryakov-out! Rabiner after Loko's defeat by Red bull