Czech Republic

Ne 8, ale 10 procent ekonomiky dolů. Radek Špicar má zlé tušení

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že českou ekonomiku čeká tvrdý pád. Propadne se prý o víc než 10 procent. Pro opatření přijatá vládou má pochopení, ale na kabinet Andreje Babiše (ANO) se i tak zlobí. Stále totiž marně čeká to, až vláda začne konat předvídatelně a srozumitelně.

Ne 8, ale 10 procent ekonomiky dolů. Radek Špicar má zlé tušení
Foto: Repro Youtube
Popisek: Radek Špicar
reklama

Špicar má za to, že stávající protiepidemická opatření sice českou ekonomiku hodně bolí, ale vzhledem k tomu, že je na tom Česká republika z epidemiologického hlediska nejhůř na světě, viceprezident má pochopení pro to, že to jsou opatření nezbytná.

U vlády ocenil, že po poučení z jara nechala otevřeny různé opravny a provozy, jejichž fungování se ukázalo tak důležité. Stejně tak uvítal, že vláda společně s restrikcemi otevřela také podpůrné programy.

Současně se však na vládu zlobí.

To, co nám ale vadí, je nepředvídatelnost a nepřehlednost. Už několik měsíců vládu žádáme o jednoduchou tabulku, která by ukazovala, jaká opatření budou přijata při pěti tisíci nakažených a jaká přijdou na řadu při patnácti tisících,“ konstatoval.

Problém podle jeho názoru je, že i velké podniky už během jarní vlny vyčerpaly své rezervy a během vlny podzimní budou mnohdy hrát o holé přežití. S opravdu velkými ztrátami počítají např. i dopravci, protože lidé cestují podstatně méně než v loňském roce.

„Odhadujeme, že kvůli novým restrikcím může být celkový propad HDP nakonec přes deset procent, namísto původních osmi procent, která jsme předpovídali ještě před měsícem. Všechno záleží na tom, jak dlouho budou přijaté restrikce v platnosti a jestli nebude nutné přijmout ještě tvrdší v případě, že by se ty současné ukázaly jako nedostatečné,“ sdělil Špicar.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Železný, Moravec, blbec? Covidová bomba na TV Nova: Vážné věci se vyvalily

I po omluvě moderátora Petra Suchoně, který dle svých slov příliš emocionálně tlačil na prezidenta Č…

Football news:

Neymar on reuniting with Messi: next year we have to do it
Scott Micromini: I hope Manchester United will win Leipzig and away
Lampard on whether Giroud will start in the Premier League: we'll See. Forward scored 4 goals for Sevilla
Lucescu after 0:3 with Juve: Dynamo is learning, getting experience and should go to the eurovesna
You can't be half-pregnant and half-make the playoffs. Tuchel on PSG's chances in the Champions League
Barcelona first ever Champions League penalty kick in 5 consecutive rounds
Almost pregnant doesn't mean pregnant. This is Tuchel's metaphor about PSG's chances for the Champions League play-offs: we explain their alignment with Manchester United and RB