Czech Republic

NATO se bude sporem Česka s Ruskem podrobněji zabývat ve čtvrtek

Brusel - Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. ČTK to po dnešním jednání zástupců členských států NATO sdělil český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. Podle prohlášení ministerstva zahraničí dnes Česko rovněž poděkovalo spojencům za dosavadní vyjádření solidarity a požádalo o přijetí společného prohlášení. Na to by podle diplomatů mohlo dojít právě ve čtvrtek.

Česká vláda pověřila velvyslance v členských zemích EU a NATO, aby spojence požádali o solidaritu a kolektivní akci v souvislosti se zjištěním tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli pracovníci ruské vojenské rozvědky GRU. Landovský dnes kolegům z dalších členských zemí NATO popsal okolnosti sporu, v němž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí, identifikovaných jako pracovníci ruských tajných služeb, reagovalo vypovězením 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

"Spojenci se k tomu chtějí sejít ještě jednou a to je podle mě dobrá zpráva, bude to rezonovat ještě na jednom zasedání Severoatlantické rady jako regulérní bod," řekl Landovský. K podrobnostem dnešního jednání se odmítl vyjádřit.

Česku již dříve podporu vyjádřila řada spojenců v alianci, například Spojené státy, Británie, Německo či Polsko.

Koordinované akce NATO či Evropské unie v podobných případech vyžadují delší přípravu. Například společné vyhošťování ruských diplomatů v reakci na pokus o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury nastalo až dva týdny poté, co diplomaty vyhostila Británie.

NATO Rusko vláda diplomacie armáda zbraně

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude