Czech Republic

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.

Když jede průměrný turista do Paříže, chce si odtud obvykle odvézt fotografii, jak drží za špičku Eiffelovu věž. Když zvolí italskou Pisu, pravděpodobně si bude chtít pořídit optický klam v podobě narovnávání místního šikmého monumentu. V Praze k podobným aktivitám láká Tančící dům, u kterého zahraniční návštěvníci rádi předstírají, že jej zdeformovali pořádným kopem. Problém je však v tom, že tu při hledání nejlepšího úhlu u místního monumentu tisíce nohou prakticky zlikvidovaly trávník.

Takovou fotku mají tisíce turistů.

Takovou fotku mají tisíce turistů.

„Pak ale přišlo jaro 2020 a vše se změnilo. Nikdo nemohl do Prahy cestovat, což byla na jednu stranu škoda. My jsme v tom však s kamarády spatřili příležitost. Na tajňačku jsme tedy podnikli akci trávník. Tu až nyní odhalujeme v rámci našeho pořadu Honest Guide na sociální síti YouTube,“ říká pro deník Metro investigativní novinář Janek Rubeš.

Oáza místo pouště
Vyprahlou udusanou planinu proměnila Rubešova parta v pomyslnou oázu de facto prakticky za jediný den. Stalo se tak v sobotu 18. dubna, a to bez jakéhokoliv požehnání úřadů. „Kolega musel sehnat dodávku, neb jsme si půjčovali zahradní kultivátor (zařízení, jež rozrušuje půdu, pozn. redakce) a potřebovali jsme ho na místo dovézt. Celý den jsme na tom makali jen my dva, ale k večeru nám přišli pomoct kamarádi, kteří byli kolem náplavky. Po celém dnu jsem měl pocit, že nám upadnou ruce, tak to byla mega velká pomoc,“ vzpomíná pro Metro Rubeš.

Zahradní kultivátor (zařízení, jež rozrušuje půdu, pozn. redakce) v akci

Zahradní kultivátor (zařízení, jež rozrušuje půdu, pozn. redakce) v akci

Pomoc od radnice
Největší problém však pro Rubešovu partu nastal ve chvíli, kdy bylo třeba sehnat v parných dnech vodu pro čerstvě vysazenou trávu. O první zálivku se nakonec postaral kamarád či kamarádka, jehož identitu si Janek raději ponechává pro sebe. Zásah úřadu byl ale nakonec přece jen nutný.

„Podařilo se nám na tajňačku říct, že tam někdo zasel trávník, a radnice Prahy 2, respektive její technické služby, začala trávu každý den zalévat. Za to jim patří můj dík. Kdyby to nedělala, naše akce by byla k ničemu, takže naše práce je skutečně jen padesát procent a tímto Praze moc děkuju,“ vysvětluje Rubeš, který nechtěl s akcí původně spojovat ani svoje jméno. Ze stejného důvodu se podělil s fanoušky o video až o půl roku později.

Sázení trávníku se odehrálo už v dubnu.

Sázení trávníku se odehrálo už v dubnu.

„Nechtěl jsem s tím spojovat moje jméno, neb jsem se bál, že budou naštvaní, tak jsem to řešil přes několik kamarádů, které na městě znám,“ přiznává Rubeš.

Ohlasy na trávník
Jiráskovo náměstí je dominantou vltavského nábřeží Prahy 2. Na rozdíl od jiných parků na území městské části však není svěřeno do správy místní radnice, nýbrž magistrátu.

Podle zjištění deníku Metro „Rubešův“ trávník nechal magistrát v květnu provizorně oplotit, aby dobře rostl. Sám Rubeš by ale ohlasy, natož poděkování, spočítal až do uveřejnění videa na prstech jedné ruky.

Z plácku před Tančícím domem je zelená oáza.

Z plácku před Tančícím domem je zelená oáza.

„Nikdo z města se od té doby neozval. Kdo se naopak ozval, je slečna, jež má řešit rekonstrukci náměstíčka, a já se moc těším na setkání,“ svěřuje se Rubeš, který ve videu naznačuje, že celá věc nebyla tak úplně legální. „Nikomu jsme neublížili, nic jsme nezničili, nic jsme nerozbili a vše jsme po sobě uklidili. Kdybych chtěl říct – uvedli do původního stavu, tak by to asi nebyla pravda,“ směje se Rubeš. 

Jiráskovo náměstí

Football news:

Chiesa scored for the first time for Juventus-Dynamo Kyiv
Griezmann scored for the first time in 3 consecutive games for Barca. He has 5 goals in his last 7 matches for the club
Braithwaite has scored 5 (4+1) points in Barca's last 3 games. He had not scored in 13 games before
Pavel Nedved: Juventus doesn't depend on Ronaldo. Any team will miss such a player
Holand and Jan will not play Lazio due to muscle injuries
Van Persie about meeting Maradona: he kissed my left foot and said it was the same as his
Bale doesn't need to prove anything. His presence inspires the Tottenham players. Davis on the midfielder