Czech Republic

Na pražské Trojské lávce začaly zatěžovací zkoušky

Praha - Na nové pražské Trojské lávce dnes od 07:00 dělníci provádějí zatěžovací zkoušky. Při nich bude lávka zatížena celkem až 35 tunami. Zkoušky potrvají i v následujících dvou dnech a jsou součástí kolaudačního řízení. Lávka bude pro veřejnost otevřena na přelomu letošního října a listopadu. Cena nové lávky je do 150 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adama Scheinherr (Praha Sobě). Pro město lávku staví firma SMP CZ. Původní se zřítila v prosinci 2017 a zraněni při tom byli čtyři lidé.

Dnes byla zahájena statická zatěžkávací zkouška, při které na lávku najíždějí naložené multicary a avia. "Zatížení mají okolo tří až čtyř tun, postupně při tom největším zatížení tam budou vozidla o celkové hmotnosti až 35 tun. A v tom momentě, kdy se zastaví, tak čidla budou měřit, jak se lávka prohýbá. Pokud by průhyb byl větší než spočítali statici, tak se s tím musí něco dělat. Když ne, tak je volná cesta ke kolaudaci," řekl Scheinherr.

V následujících dvou dnech pak bude zahájena takzvaná dynamická zkouška. Při ní přístroj zvaný budič kmitů bude do konstrukce vysílat signály a se změří její pohyb.

Kromě zkoušek musí dělníci k dokončení stavby ještě udělat terénní práce nebo dodělat příjezdové a příchozí cesty. "Také se dodělá veřejné osvětlení, elektroinstalace. Do lávky se rovněž dávají speciální senzory, které ji budou monitorovat po celou její životnost," řekl Scheinherr.

Proti původní zřícené lávce bude ta nová širší i vyšší. Lávka bude 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní bude dát nejen chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole. V případě nutnosti po ní projede i záchranka.

Lávka bude také snáz kontrolovatelná. "Je dělána tak, aby mostní prohlídkář vizuálně dokázal snadno zkontrolovat stav lávky," řekl Scheinherr. Konstrukci pak tvoří také natlakovaná trubka. Pokud by v ní tlak klesl, správci lávky se okamžitě dozví, že nastal problém a budou jej moci ihned řešit. Kontrola lávky bude navíc probíhat nepřetržitě online.

Na konci prosince 2017 vyplul mezi Císařským ostrovem a Trojou přívoz, který nahradil zřícenou lávku. Po dokončení stavby bude zrušen.

Kvůli předloňskému zřícení původní lávky policisté obvinili dva muže z obecného ohrožení. Případ je stále vyšetřován. Město čtyři zraněné odškodnilo. 

Parametry lávky

Délka mostu 256,5 metru
Délka nosné konstrukce 252,9 metru
Šířka průchozího prostoru 4 metry
Šířka mostu 4,5 metru
Šířka nosné konstrukce 4,5 metru

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

správa stavby Praha

Football news:

Hector Herrera on 0:4 with Bayern: We played very well with the best team in the world. Don't write off us
Antonio Conte: Borussia are well prepared, they have a lot of potential. Inter could have won
Guardiola on 3:1 with Porto: a Good start. In the Champions League, there are 5 substitutions, the players who came out showed themselves well
Flick about Mueller: he's a continuation of the coach's hand on the field. Thomas manages the team, drives it forward
Gian Piero Gasperini: Miranchuk has just started training. We have a lot of players, rotation is inevitable
Goretzka about 4:0 with Atletico: We were lucky that we didn't miss out at the beginning. It took 10 minutes to get involved
Klopp on the win over Ajax: it wasn't radiant football, but we scored three points