Czech Republic

Na pouta má malá zápěstí. Policisté zatkli osmiletého chlapce, měl napadnout učitelku

Policisté zadrželi na floridské základní škole osmiletého chlapce, který měl udeřit učitelku do hrudi. Dva roky staré záběry teď zveřejnil právní zástupce matky, která se synem absolvovala devítiměsíční soudní proces. Soud nakonec žáka zprostil viny.

Na pouta má moc malé zápěstí. Policisté zatkli osmiletého chlapce za údajné napadení učitele

Na pouta má moc malé zápěstí. Policisté zatkli osmiletého chlapce za údajné napadení učitele | Video: Associated Press

Záběry z policejní akce pocházejí z prosince 2018, začátkem týdne je ale zveřejnil právník, který zastupuje chlapcovu matku, Biancu N. Digennarovou. Ta teď podala žalobu proti státu Florida. Policisté podle ní před dvěma roky použili při zadržení žáka nadměrnou sílu, pedagogové nijak nezasáhli a škola i město porušily zákon o lidech s mentálním postižením. Chlapec má totiž poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Policie si za svým činem stojí, šéf Sean T. Brandenburg tvrdí, že muži zákona dodržovali běžné operační postupy. Bianca N. Digennarová ale popsala, že jejího osmiletého chlapce zadrželi, dali do vazby, vzali mu otisky prstů a odebrali DNA.

Digennarová tehdy bojovala před soudem devět měsíců, soudce nakonec obvinění zamítl. "Tohle je ukázkový příklad toho, jak policejní a školský systém dělají z našich dětí zločince a vychovávají z nich kriminálníky," řekl právní zástupce ženy.

Státní zástupce uvedl, že chlapec absolvoval testy na duševní zdraví a nakonec bylo kvůli jeho věku i mentálnímu stavu v jeho nejlepším zájmu obvinění zamítnout.

Půjdeš do vězení, chlapče

Chlapec čelil obvinění, že udeřil učitelku v jídelně. Ta sice nevykazovala žádné známky zranění, policii ale popsala, že žáka upozornila, aby si správně sedl. Kluk ji měl následně udeřit pěstí do hrudi. Přivolaní strážníci později uvedli, že osmiletý žák měl stále ruce v pěst, jako by byl připraven k boji. 

Video pak ukazuje následné zadržení i komentář policistů. "Chlapče, víš, kam teď půjdeš? Půjdeš do vězení," zní ve zveřejněném záznamu. Strážníci následně vyzvali žáka, aby dal ruce za záda, a chtěli mu nasadit pouta. Vzápětí si ale uvědomili, že dětské ruce jsou na klasická pouta příliš malé.

Učitelka podle žaloby neměla o speciálních potřebách chlapce žádné informace, nevěděli to ani zasahující policisté, uvádí protokol.

Synovi Digennarové je nyní deset let a podle matky se mu již daří lépe, přestože dva roky starý incident pro něj zůstal traumatický. "Láme mi srdce, když vidím, co mu provedli. Jsem tu pro něj, protože nechci, aby z mého chlapce udělali v osmi letech zločince," dodala.

Football news:

The Commission on the vote of no confidence in Bartomeu started its work. Within 10 working days, it will check the collected signatures
Gian Piero Gasperini: Today, only Juventus and Inter can talk about the scudetto. Maybe even Napoli
Juventus contacted Lyon yesterday about Aouar's transfer. There has been no offer yet
Lyon is ready to lower the price of Depay. Now the club demands 25 million euros from Barca
The Oxford bus was blocked for 6 hours due to antiseptic. I had to take a taxi to the match
Alonso went on the bus at half-time against West Brom. Lampard was angry as ever
Zidane on Hazard: It's ready. He has long been concerned about a serious problem, but now everything is fine