Czech Republic

Na pařížském protestu proti policejní brutalitě propuklo násilí

Paříž - Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky demonstrantů v kapucích zaútočily na pořádkové síly, ničily výlohy obchodů a zapalovaly auta a zátarasy. Policie proti nim použila slzný plyn. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin vyjádřil podporu policistům a poznamenal, že "výtržnici rozbíjejí republiku". Podle odhadů ministerstva vnitra se dnes asi 90 protestů napříč Francií zúčastnilo přes 50.000 demonstrantů, z toho 5000 v Paříži. Policie zatkla na 60 lidí.

Ve Francii vyšli do ulic demonstranti proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech, včetně Marseille, Lyonu a Lille. Celková účast přitom podle odhadů ministerstva vnitra činila 52.350, z toho 5000 v hlavním městě.

Dnešní protest v Paříži začal pokojně, po čase ale propukly střety mezi skupinkami demonstrujících a policií. Většina z těchto nespokojenců měla zakrytý obličej a někteří kladivy vytrhávali dlažební kostky. Skupina vandalů vzala útokem banku, před níž zapálila stohy dokumentů. Protest podle policie infiltrovalo zhruba 500 výtržníků, před 17:00 SEČ jich policie zatkla kolem 30.

Demonstranti protestují proti brutálním zákrokům policie a záměru prezidenta Emmanuela Macrona zavést změny v bezpečnostní politice. Návrh bezpečnostního zákona by podle nich omezil občanské svobody. Na transparentech se objevovala hesla: "Francie, země práva policie" nebo "Stáhněte bezpečnostní zákon".

Francouzský ministr vnitra Darmanin uvedl, že vandalové ničí republiku. Zároveň na twitteru vyjádřil podporu policejním složkám s tím, že opět museli čelit násilí. Uvedl, že zatčeno bylo 64 lidí. Podle agentury AFP jde o údaj za celou Francii. Osm policistů bylo podle ministra zraněno. Dva příslušníci pořádkových sil byli podle místních médií zraněni v západofrancouzském Nantes. Jeden z nich zápalnou lahví.

Dnešních účast na protestech byla nižší než minulý týden, kdy se do ulic podle údajů ministerstva vydalo na 133.000 demonstrantů, včetně 46.000 v Paříži. Podstatně menší protesty se proti zákonu uskutečnily i v polovině listopadu.

V pondělí francouzská vláda oznámila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby "hodila zákon do koše".

Účast na demonstrací minulý víkend podnítilo i několik sporných zásahů policie. V pondělí byli obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden brutálně napadli hudebního producenta Michela Zeclera. Pozdvižení také vzbudilo vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

Francie demonstrace policie zákon

Football news:

AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid
De Bruyne has a suspected muscle injury. He was replaced in the game against Villa
In Spanish for 70 years there is a phraseology about Alcoyano. It's about an outsider who does not give up until the last