Czech Republic

Na oslavě v Teplicích byl i policejní ředitel Husák, Hnilička se vzdá postu poslance

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (ANO) rezignuje na mandát poslance. O víkendu porušil opatření proti covidu, když se zúčastnil oslavy podnikatele Petra Bendy. Na večírku v teplickém hotelu byli také místopředseda rady ČT Jiří Šlégr, expremiér Jiří Paroubek i liberecký policejní ředitel Vladislav Husák. Premiér Babiš (ANO) jejich chování označil za "nepřijatelné papalášství".

Hnilička uvedl, že si plně uvědomuje zodpovědnost, kterou má jako poslanec vládní koalice. "Proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu," uvedl. Dříve sdělil, že se za chybu omlouvá a poslal 50 000 korun na sbírku organizace Člověk v tísni pro lidi v tíživé situaci.

Někdejší hokejový brankář Hnilička dopoledne uvedl, že chyboval. "Nepil jsem, po večeři a pár pracovních schůzkách jsem řídil domů. Ale uvědomuju si, že jsem udělal velkou a hloupou chybu, za kterou se moc omlouvám a jsem připraven nést následky," řekl.

K vyvození zodpovědnosti ho vyzval také premiér a předseda ANO Andrej Babiš. "Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky," napsal na Twitteru.

Blesk napsal, že v hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy. Vedle Hniličky se jí účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů.

V pondělí večer přišel Radiožurnál s informací, že akce se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Ten se zatím nevyjádřil.  "Z účasti na oslavě v Teplicích by měl vyvodit osobní odpovědnost," míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podobně se vyjádřil i policejní prezident Jan Švejdar, podle kterého je účast libereckého krajského policejního ředitele na sobotní oslavě neomluvitelná. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost. 

Účastníkům i hotelu hrozí pokuty

Podle fotografií Blesku neměla většina hostů na oslavě nasazeny roušky. Část z nich odjela až kolem půlnoci vlastními vozy či taxíky večer domů, někteří - například Paroubek - v hotelu přenocovali do neděle, ačkoliv je v nynějším pátém stupni protiepidemických opatření povolené ubytování jen v případě služebních cest či home office.

Organizátor i účastníci akce porušili několik platných opatření proti šíření koronaviru, hrozí jim pokuta. Případ prověřuje policie, pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

"Takováto akce je porušením vládních nařízení. Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení," uvedl pro Blesk ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

"Na základě informací zveřejněných v médiích celou věc prověřujeme. V případě, že se potvrdí, že došlo k porušení vládních nařízení, bude věc předána správnímu orgánu," řekla Blesku policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Není to poprvé, co média zachytila politiky či jiné veřejně známé osoby při porušování vládních nařízení. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě, krátce na to byl nucen vládu opustit. Faltýnek opustil jen post prvního místopředsedy ANO, o kterou už se nechtěl ucházet, místo ve sněmovně si ale ponechal. V lednu zase deník informoval o tom, že bývalý prezident Václav Klaus strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze, opakovaně navíc veřejně vystoupil bez roušky.

Média rovněž upozornila na několik případů přednostního očkování známých lidí, aniž patřili do prioritní skupiny očkování. Šlo třeba o ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka, náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou či restauratéra Zdeňka Pohlreicha.

Football news:

Lucas Vazquez asks to increase his salary by 15%, Real Madrid wants to reduce it by 10%
Arteta can lead Barcelona. He is Laporte's candidate
Ismailov asked Nurmagomedov to support Anzhi. Habib replied
Boyarintsev about the time in Nosta: The metallurgical plant was puffing at the top of its lungs. The sediment on the field fell out, sometimes
Fonseca about 1:2: Roma failed in the first 20 minutes and could not cope with the high pressure of Milan
Director of Akhmat about 1:2 with Dynamo: Logic is not always present in everything
National team coach Panikov on Golovin: For actions at speed with the ball-top. The more, the better the result