Czech Republic

MPO u ošetřovného pro OSVČ za listopad přijalo asi 22.300 žádostí

Praha - U programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za listopad ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) eviduje zhruba 22.300 žádostí, jejich příjem skončil ve čtvrtek. Úřad jich dosud schválil asi 62 procent, k proplacení postoupil 8568 žádostí za 77,7 milionu korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Úředníci podle Filipové momentálně hodnotí přibližně 8000 žádostí, dalších 516 je vráceno k dopracování. Nejčastěji se podle ní musejí žádosti vracet, protože žadatel nedoloží, že se jedná o OSVČ vykonávající hlavní výdělečnou činnost, dodala Filipová.

Živnostníci, kteří kvůli uzavření škol a sociálních zařízení museli omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohli o ošetřovné za jedenáctý měsíc žádat od 21. prosince.

OSVČ vláda za každý den, kdy pečovaly o dítě nebo handicapovaného, přiznala nárok na 400 korun. Vzhledem k postupnému návratu žáků do škol od 18. listopadu MPO předpokládalo, že za listopad bude chtít ošetřovné čerpat maximálně 25.000 živnostníků.

Z důvodu pandemie musely školy, s výjimkou mateřských, zavést výuku na dálku od 14. října. Za desátý měsíc MPO přijalo zhruba 24.500 žádostí o ošetřovné. Na výplaty této podpory pro živnostníky za říjen a listopad vláda schválila 400 milionů korun.

O ošetřovné mohli živnostníci žádat už při jarní vlně pandemie za březen až červen. Měli nárok na dotace na děti do 13 let, původně dostávali 424 korun za den, od dubna vláda schválila zvýšení částky na 500 korun. Tehdy OSVČ podaly asi 207.200 žádostí.

školy hospodářství koronavirus

Football news:

Borussia surprised with the scheme-Holand made the most of the opening stretch. But then 80 minutes were totally dominated by Bayern
City are racing towards the record set by a team from Wales. In 2016, the New Saints won 27 consecutive games
Flick about Holand in Bayern: Nothing can be ruled out in life
Messi voted in Barcelona presidential election
Liverpool and Real Madrid will compete for Mbappe. Salah may leave amid controversy with Klopp (As)
Pirlo about Ronaldo's rest: He has already scored 20 goals. It is normal for others to score as well. Cristiano-extra advantage
Agent Morabito on the transfer market: We are back in the Doneymar era