Czech Republic

MPO: Povinné testování se netýká veřejnoprávních institucí

Praha - Povinné testování ve firmách se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zatím nevztahuje na veřejné, veřejnoprávní ani příspěvkové organizace. Podobný postup jako například v průmyslových firmách se jim ale doporučuje. O testování a případném rozšíření okruhu organizací, na které se bude povinnost vztahovat, vládní představitelé denně jednají. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Povinné testování na covid-19 se týká těch zaměstnavatelů, kteří jsou podnikateli, tedy živnostníkem nebo firmou. Podle Martina Kornela z Frank Bold Advokáti je ale například u veřejnoprávních institucí typu České televize povinnost sporná.

Kornel se domnívá, že pojem podnikatel by měl být vykládán v souladu s občanským zákoníkem, tj. podnikatelem je ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Podle navazujícího paragrafu se za podnikatele považují osoby, které se zapisují do obchodního rejstříku.

"Každý zaměstnavatel si tedy musí především odpovědět na otázku, zda je podnikatelem ve smyslu právních předpisů. Pokud ano, tak na něj mimořádné opatření bude dopadat," upozornil Kornel. U některých velkých zaměstnavatelů, kteří vykonávají podnikatelskou činnost pouze částečně, například Česká televize, může podle něj vzniknout problém posoudit, zda se na takového zaměstnavatele opatření vztahuje a v jakém rozsahu.

Podle právníka Lukáše Rezka povinnost není stanovena pro veřejnoprávní korporace, kterým byla svěřena pravomoc plnit vymezené úkoly ve veřejné správě, a ani pro příspěvkové organizace jako právnickou osobu veřejného práva zřízenou k plnění úkolů ve veřejném zájmu.

Například zdravotní pojišťovny, s výjimkou Všeobecné zdravotní pojišťovny, se zapisují do obchodního rejstříku a mají rovněž oprávnění k podnikání podle zvláštního zákona, tedy jsou považovány za podnikatele, upozornil partner advokátní kanceláře Řanda Havel Legal Ladislav Peterka.

"Každá společnost si má sama zodpovědět otázku, zda je podnikatelem. To ale není nic neobvyklého, u každé právní normy si její adresáti sami zodpovídají otázku, zda se na ně norma vztahuje," řekla ČTK advokátka z Advokátní kanceláře Dentons Andrea Hámorská.

Vláda schválila povinné testování ve firmách v pondělí večer. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Testováni nebudou muset být zaměstnanci pracující z domova.

hospodářství firmy MPO testování koronavirus

Football news:

Ceferin about Agnelli: The president of an organization with 247 clubs just ran away from it - I have never seen this in my life
I've never seen a man lie so much. The president of UEFA called Agnelli a liar, and the clubs of the Super League-greedy snakes
Coster-Waldau on Neville's words about Super League: He spoke on behalf of all football fans. Stop this nonsense
The president of UEFA on the head of Juve Agnelli: I have not seen a person who would lie so much. Incredible
UEFA President on Champions League without 12 top clubs: There are a lot of good teams in Europe. Now we know that there are snakes next to us
Shame on you. R. I. P. Liverpool. 1892-2021. Fans of the club hung banners against the Super League on the fence of Anfield
Manchester United midfielder Bruno on Super League: Dreams can't be bought