Czech Republic

Ministři se sjeli do Strakovy akademie, řeší informace o Vrběticích

Praha - Vláda začala po 16:00 druhou část svého dnešního zasedání, ministři se na ni po úvodním on-line bloku sjeli do Strakovy akademie. ČTK o tom informoval úřad vlády. Ministři by měli projednat informace o možném podílu ruských špionů na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měli ministři zabývat odtajněním zprávy, kterou k tomu zpracovala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Babiš o víkendu řekl, že odtajnění materiálu dnes projedná vláda, aby si lidé mohli o událostech "udělat obraz". Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že při případném odtajnění je nutné zamezit tomu, aby se Rusko nedozvědělo vše, co Česko o jeho operaci ví. Krok také nesmí poškodit české a spolupracující tajné služby. Je tak podle něj nutné vyvážit utajení některých skutečností s právem veřejnosti a médií na informace, podle kterých se budou moci přesvědčit o správnosti postupu úřadů.

ČR kvůli incidentu vyhostila 18 lidí z ruské ambasády v Praze. Ruská strana tvrzení o zapojení příslušníků tajné služby do výbuchu odmítá, v odvetě vyhostila dvacítku osob z českého velvyslanectví v Moskvě.

Obdobná situace jako dnes nastala ve Strakově akademii zhruba před dvěma měsíci. Ministři tehdy absolvovali od 14:00 řádnou agendu s ohledem na epidemii covidu-19 on-line a po přerušení jednání se zabývali od 16:30 koronavirem. Podle tehdejších spekulací nemohli ministři jednat přes internet, protože projednávali utajované informace v souvislosti se soutěží na dodávku antigenních testů pro školáky.

Vláda začala jednat prostřednictvím videa loni v březnu krátce po vyhlášení prvního nouzového stavu kvůli šíření covidu-19. K osobnímu jednání v budově úřadu vlády se kabinet vrátil 15. června při rozvolňování opatření. Videokonferenčně začal svá jednání opět pořádat od 7. září v době, kdy byla řada ministrů v karanténě či z preventivních důvodů pracovala z domova.

Rusko vláda diplomacie bezpečnost Babiš

Football news:

Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final
Mkhitaryan due to Mourinho may refuse to extend his contract with Roma