Czech Republic

Ministerstvo ve středu spustí distribuci vakcín Johnson & Johnson k praktikům

Ministerstvo ve středu spustí distribuci vakcín Johnson & Johnson k praktickým lékařům, dostanou 14.400 dávek. Původně je měli dostat v pondělí. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Souhrn nejdůležitějších událostí:

Ministerstvo ve středu spustí distribuci vakcín Johnson & Johnson k praktickým lékařům, dostanou 14.400 dávek. Původně je měli dostat v pondělí.

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali za posledních 24 hodin 331 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu se 476 pacientů v regionu uzdravilo.

Od 28. dubna můžou obyvatelé Nizozemska opět využívat venkovní prostory restaurací a barů. Ke stejnému datu po třech měsících skončí také noční zákaz vycházení. O pozvolném rozvolnění protiepidemických opatření dnes informoval premiér Mark Rutte. Oznámení přichází navzdory stále poměrně vysokému počtu nakažených v zemi, píše Reuters.

Návštěvy mezi rodinou a přáteli v prvních dvou týdnech v dubnu výrazně narostly a opatrnost části lidí před nákazou koronavirem povolovala. Naproti tomu ale stoupá imunita populace a postupně roste také zájem o očkování. Na začátku dubna vyjadřovalo ochotu k očkování 63 procent respondentů výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research, což je nárůst o 12 procentních bodů oproti začátku roku a mírný nárůst oproti září 2020, tehdy to bylo 56 procent. 

Británie zahájila vývoj antivirotik proti covidu-19 s cílem mít do konce roku nejméně dva účinné léky pro domácí užití. Oznámil to britský premiér Boris Johnson.

Britský ministerský předseda vyzdvihl vakcíny a pravidelné testování jako klíče k návratu k normálu do léta, ale jeho vláda také podporuje vývoj léků, které mají pomoci v boji proti koronavirové pandemii.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný má zaplatit pokutu, kterou mu uložil imunitní výbor kvůli lednové potyčce na plénu. Postih dnes potvrdila sněmovna.

Při uvolňování koronavirových opatření ve sportu by se mělo postupovat podle přírůstku nových nakažených. Klíčová bude hodnota takzvaného incidenčního čísla, což je týdenní přírůstek v přepočtu na 100 000 obyvatel. Národní sportovní agentura (NSA) zahrne tato kritéria do svého plánu na restart sportu, který dnes projednávala na ministerstvu zdravotnictví.

Švédové, kterým je méně než 65 let a dostali první dávku vakcíny AstraZeneca, dostanou v druhé dávce jinou očkovací látku proti covidu-19. Oznámil to podle agentury Reuters švédský zdravotnický úřad.

Ministerstvo průmyslu ve třetí výzvě programu Covid nájemné k dnešku schválilo a postoupilo k proplacení 83 procent žádostí za 3,1 mld. Kč. Jejich příjem skončil 8. dubna.

V pražských mateřských a základních školách bylo v pondělí na covid-19 otestováno antigenními testy 38 990 žáků. Pozitivní výsledek testu mělo 22 žáků. Údaje na svém webu uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Foto: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu v programu COVID 2021 za devět dní eviduje 7606 žádostí za zhruba 2,1 miliardy korun. Podnikatelé mohou o dotaci z něj žádat do 31. května.

Hasiči budou ve středu od 8:00 ze skladů v Poleradech, Olomouci a Štítině rozvážet pro školy 3,5 milionu antigenních testů na covid, řekla mluvčí.

Chytrý telefon nepoužívá přes tři čtvrtiny lidí nad 65 let. Celkem s chytrým mobilem nepracuje víc než čtvrtina Čechů a Češek nad 16 let. Podíl uživatelů klesá s přibývajícím věkem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se připravuje mobilní aplikace, s jejíž pomocí by lidé doložili očkování proti covidu či negativní test a mohli se účastnit různých akcí.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou proti covidu-19 společnosti Johnson & Johnson a velmi vzácnými případy krevních sraženin. Vedlejší účinky se však projevily pouze v jednotkách případů z milionů očkovaných a přínos vakcíny převyšuje možná rizika.

Americká firma Johnson & Johnson minulý týden z preventivních důvodů dočasně zastavila dodávky své vakcíny do Evropy. Unijní země si od jejího preparátu, jehož mají během druhého čtvrtletí dostat na 55 milionů dávek, slibují zrychlení dosud pomalého tempa očkování.

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo 41 procent z asi 2,8 milionu obyvatel ČR starších 60 let. Kompletní ochranu dvěma dávkami už má více než každý pátý tohoto věku. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Vakcíny v Česku zdravotníci aplikují bez jednoho týdne čtyři měsíce, podáno jich bylo přes 2,5 milionu dávek. V pracovní dny dostává vakcíny většinou kolem 60 000 lidí.

Sněmovna by mohla prodloužení vyplácení příspěvku k nemocenské lidem v koronavirové karanténě nebo izolaci schvalovat ve středu odpoledne. Na tiskové konferenci před schůzí dolní komory to v úterý řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Vláda v pondělí schválila prodloužení opatření do konce června, aktuálně platí do konce dubna.

Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Zástupci studentů vyzvali v otevřeném dopise rektory vysokých škol, aby posunuli termíny přijímacích zkoušek na přelom června a července nebo navýšili počet jejich termínů. Podle studentů se letos přijímací zkoušky mají konat často pouze několik dní po maturitách a v některých případech se jejich termíny i překrývají. Středoškoláci se obávají, že je to znevýhodní proti uchazečům ze zahraničí. Vyplývá to z dopisu, který podepsal předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke a předseda Středoškolského sněmu hlavního města Prahy Tobiáš Tiele. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky zástupci vysokých škol slíbili, že vyjdou studentům s termíny vstříc stejně jako loni.

Tým výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vyvinul ve spolupráci s vývojáři firmy IQS Group speciální čip, který by mohl zpřesnit výsledky testů na covid-19. Díky jeho vlastnostem, které koncentrují virové částice, bude možné zachytit i pacienty zcela bez příznaků. Na novém využití speciálního nanomateriálu se podílel i tým z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí vysoké školy Martina Macková.

Brněnští zastupitelé schválili odpuštění poloviny čtvrtletního nájmu u nebytových prostor podnikatelům, kteří museli omezit činnost kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru. Týká se to období od května do července. Podnikatelé se mohou hlásit do konce května. Podle města to mohou být až stovky žádostí a úlevy v milionech korun. Podpora se týká gastronomických podniků, ale i služeb jako obchody nebo sauny a také sportovních klubů.

Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová nechápe, proč vláda kvůli epidemické situaci odmítá umožnit docházku do školky všem dětem v ČR a zároveň se chystá otevírat obchody. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové by zase vláda měla dát přednost před školkami ještě druhému stupni základních škol, kde je podle ní docházka pro děti důležitější než v mateřinkách. Jediným důvodem, proč se kabinet školkami zabývá, jsou podle ní pracující rodiče, zatímco vzdělávání jde stranou.

Foto: Jakub Plíhal

Safari Park Dvůr Králové nad Labem dostal od dárců od konce března 31 milionů korun. Příspěvek mu v jeho epidemií koronaviru ztížené situaci poslalo 70 000 dárců. "Velmi si ceníme neutuchající podpory veřejnosti, která nám pomáhá toto náročné období překlenout a pokračovat v našem poslání," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Provozní rozpočet zoo, která patří Královéhradeckému kraji, činí přes 200 milionů korun ročně.

Pod 100 případů covidu za týden na 100 000 lidí, což je podmínka otevření školek, mají Karlovarský a Královéhradecký kraj. Mírně nad 100 má Plzeňský kraj.

Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko získají z unijního fondu obnovy nejvíce, hrozí ale, že kvůli potížím při využití přidělených peněz pro ně nakonec nebude celkový užitek takový, jaký by mohl být, kdyby tyto země pomoc zavedly hladce a bez technických překážek. Ve své analýze to v úterý uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Naopak Česká republika a Slovinsko budou mít z pomoci relativně slabý prospěch, což je ale dáno jejich celkově příznivější výchozí situací.

Další dodávky léků na covid od Regeneronu očekává FN Motol nemocnice koncem týdne. Do Prahy a Brna půjde 4000 dávek, posledních 4000 na konci května.

V Semilech v úterý odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. O jeho odvolání jednala rada města dlouho do noci, rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedla na stránkách města starostka Lena Mejnková (Volba pro Semily). Odvolaný ředitel je přesvědčený, že jednal správně a je připravený se bránit. Pomoc mu nabídlo hned několik právníků.

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, uvedli v úterý zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Přehled denních statistik:

Bhútán skladoval po několik měsíců stovky tisíc dávek vakcíny proti koronaviru, než začal očkovat. Tamní rada buddhistických mnichů totiž vládě poradila, že musí počkat na příznivé datum:

Za poslední týden přibylo v přepočtu na obyvatele nejvíce nově nakažených covidem-19 ve Zlínském kraji. Naopak nejmenší počet záchytů zaznamenal Karlovarský kraj.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 000. Zpomalení šíření epidemie doprovází od poloviny března také postupný pokles množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. V pondělí oproti neděli sice mírně stoupl počet hospitalizovaných z 3983 na 4108, ale ve srovnání s předchozím pondělím je nyní množství lidí v nemocnicích stále asi o čtvrtinu nižší.

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3301 nakažených. Ubylo ale zhruba o desetinu i lidí očkovaných proti covidu-19, a to z téměř 62 000 za předchozí pondělí na 55 085. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Německu přibylo za uplynulý den 9 609 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 297 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 11 437 případů a 92 úmrtí.

RKI před týdnem hlásil 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 úmrtí, připomněla agentura DPA.

Celoněmecké reprodukční číslo k pondělnímu večeru činilo 1,06 (předchozí den 1,16). To znamená, že 100 infikovaných lidí teoreticky nakazí v průměru 106 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, nákaza sílí.

Chřipka se přenáší podobným způsobem jako koronavirus, opatření přijatá s cílem snížit pandemii covidu-19 tedy vedla i k menšímu šíření jiných respiračních virů. V Česku je kvůli šíření covidu-19 omezeno shromažďování lidí, nařízeno nošení roušek či respirátorů, je zavřena část škol, obchodů a služeb a někteří lidé pracují z domova.

"V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky," uvádí se ve zprávě, kterou vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. To ale nemusí znamenat, že se v Česku chřipka nevyskytla.

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezóně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezóně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v úterý vyjádří k vakcíně proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson, kterou minulý měsíc povolila k podmínečnému používání v Evropské unii. EMA přezkoumává několik případů krevních sraženin, které se po očkování touto látkou vyskytly. Už před více než měsícem začala také přezkoumávat vzácné případy krevních sraženin po podání vakcíny od firmy AstraZeneca.

Ve Slovinsku se na většině území po půl roce otevřely předzahrádky kaváren a restaurací. Stalo se tak v rámci rozvolňování koronavirových opatření, k němuž dnes s ohledem na příznivou epidemickou situaci přistoupila slovinská vláda. Rozvolnění platí prozatím do 25. dubna.

Švýcarsko rozšířilo svou kapacitu očkování proti covidu-19. Otevřelo velká očkovací centra ve městech jako Ženeva a Lausanne, napsala agentura Reuters. Počty infekcí v posledních týdnech pokračovaly v soustavném růstu.

Nizozemské úřady po mohutných protestech zrušily ohlášenou obří party s předpokládanou účastí 10 000 lidí, která byla zamýšlena jako test, zda se lze s pomocí koronavirového testování účastníků vrátit k pořádání větších kulturních akcí. Město Breda na jihu země odmítlo vydat povolení s argumentem, že není s to zajistit bezpečnost návštěvníků.

Navrhované přiznání takzvaného kompenzačního bonusu také dobrovolníkům, kteří za koronavirové krize pomáhali nebo pomáhají ve zdravotnictví či v sociálních službách, vláda odmítla. Vyplývá to z výsledků pondělního zasedání kabinetu. Dobrovolníci by podle novely části opozice v čele s TOP 09 měli dostat i zpětně 100 korun za hodinu, pokud nebyli odměněni jinak. Kabinet ve svém záporném stanovisku upozornil mimo jiné na to, že návrh jde proti principům dobrovolnictví.

V uplynulém týdnu byl ve světě nahlášen dosud nejvyšší počet nových případů koronavirové nákazy, celkem 5,2 milionu. Oznámil to dnes šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Svět má podle něj prostředky na to, aby dostal pandemii covidu-19 pod kontrolu v příštích měsících.

Majitel hospody v jižní Anglii dnes drsným způsobem vyhodil ze svého podniku šéfa britských labouristů Keira Starmera. Vadilo mu, že vůdce opozice nebojoval proti koronavirové uzávěře, kterou vyhlásila konzervativní vláda.

Bezdomovci dostanou zdarma antigenní testy na onemocnění covid-19. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Testy budou podle informací ČTK uvolněny ze zásob Správy státních hmotných rezerv a ministerstva vnitra. Cílem je zmírnění dopadů pandemie.

Česko pošle Ukrajině roušky a testy na onemocnění covid-19. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Zemi poskytne 192 000 zdravotnických roušek a 129 000 testů.

V pátek 23. dubna se podle Babiše otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi 60 až 65 let. Další skupiny se budou přihlašovat vždy po týdnu.

Arenberger nevyloučil možnost, že by se příští týden mohly otevřít školky i v dalších krajích, například Plzeňském.

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Představí plán otevření, řekl dnes ministr Karel Havlíček.

Od 26. 4. se otevřou školky v krajích, kde je týdenní přírůstek případů covidu pod 100 na 100 000 obyvatel. Teď to jsou Karlovarský a Královéhradecký.

Děti v mateřských školách v krajích s nízkým přírůstkem nových případů covidu-19 nebudou muset být testováni ani mít roušky, řekl ministr zdravotnictví Arenberger.

Praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol se obnoví od pondělí 26. dubna. Schválila to v pondělí vláda.

Do Česka bylo dodáno 2,7 milionu dávek vakcíny proti covidu. Podle materiálu vlády přes 2 miliony od Pfizer/BioNTech, 311 000 Moderny a 352 000 AstraZeneca.

Od začátku epidemie koronaviru zaznamenali odborníci 1535 případů, kdy se lidé nakazili opakovaně a v obou případech měli příznaky nemoci covid-19. Od poslední zprávy, kterou Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil zhruba před měsícem, přibylo 135 případů. Frekvence reinfekcí je ale podle odborníků nadále velmi nízká. Vyplývá to z aktuálních informací SZÚ.

Ve všech státech USA, hlavním městě Washingtonu a v Portoriku se už mohou proti covidu-19 nechat naočkovat všichni dospělí Američané. Děje se tak poté, co poslední státy federace dnes rozšířily skupinu kandidátů na očkování na všechny obyvatele od věku 16 let. Informoval o tom list The New York Times (NYT). Cíl zpřístupnit očkování dospělým ve všech 50 státech USA do 19. dubna oznámil prezidenta Joe Biden před dvěma týdny.

Pražští hygienici zkontrolovali za březen a duben 125 firem kvůli povinnému testování zaměstnanců na nákazu koronavirem. Od začátku dubna také prověřili 93 lidí v karanténě a izolaci, porušení bylo pět. Hygienická stanice Hlavního města Prahy o tom dnes informovala na webu.

Americký prezident Joe Biden a jeho demokratický předchůdce Barack Obama v neděli večer v hodinovém speciálu na televizi NBC přesvědčovali po boku celebrit Američany, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. Biden chce ode dneška zpřístupnit očkování všem obyvatelům USA starším 16 let. Nedělní vystoupení bylo součástí masivní mediální kampaně Bílého domu, která bude pokračovat i dnes a v dalších dnech a jejímž cílem je přimět k naočkování co nejvíce lidí, napsal server stanice CNN.

Bílý dům od dneška spouští velkou mediální kampaň, při níž vládní činitelé poskytnou asi 30 rozhovorů v různých místních médiích napříč celou zemí. Soustředit se přitom budou hlavně na to, aby se jejich vystoupení dostala k divákům černošského a latinskoamerického původu a lidem žijícím na venkově, u nichž je podle vlády podobná osvěta nejvíce potřeba. Několik reklam se objeví rovněž v celostátních médiích.

V Portugalsku, s výjimkou desítky ze tří stovek okresů, dnes začala další fáze uvolňování koronavirových restrikcí, zavedených v této desetimilionové zemi v polovině ledna kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem a přetíženým nemocnicím.

Ode dneška se v Portugalsku znovu otevřela také i kina a divadla, otevřená jsou ve většině země opět nákupní centra, která ale musí zajistit omezený počet přítomných zákazníků. Dosud byly otevřeny jen malé obchody. Stále ale platí pravidlo nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti. Uvnitř restaurací je rovněž omezen počet zákazníků, u stolu smí sedět nejvýše čtyři lidé, na terasách může být u jednoho stolu lidí šest. Do školy se také ode dneška vrátili v Portugalsku studenti starší 15 let.

Fakultní nemocnice Brno chce udělat osvětu mezi praktickými lékaři a lidmi ohledně použití léku firmy Regeneron na nemoc covid-19. Použije k tomu letáčky i sociální sítě, osloví praktiky. Nemocnice dostala na začátku dubna přes 1250 dávek léku, více než 1200 jich má stále na skladě. Lék přitom může pomoct k lehčímu průběhu nemoci především u pacientů s dalšími zdravotními potížemi.

Příspěvek k nemocenské budou lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci dostávat do konce června. Vláda to dnes schválila, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

Prodlužování zákazu prezenční praktické výuky ve středních a vysokých školách je podle předsedy Asociace školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka už neudržitelné. Školy podle něj nemohou praktickou výuku v řadě oborů nahradit na dálku. Doufají proto v to, že se praxe obnoví od příštího týdne, jak avizovali zástupci vlády. Stejný požadavek zopakovala minulý týden ve svém prohlášení Česká konference rektorů. Zejména pro poslední ročníky je obnovení praktické výuky podmínkou k tomu, aby studenti mohli úspěšně dokončit své studium, řekl dnes předseda konference Petr Sklenička.

Počet pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích klesl na 319. Je to o polovinu méně než před měsícem, kdy bylo 19. března hospitalizováno 660 lidí. Většina nemocnic se proto připravuje na návrat k operacím, které v minulých týdnech a měsících odkládaly.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kvůli úbytku pacientů s koronavirem snížila počet covidových lůžek ze 171 na nynějších 80. V současnosti se stará o 58 nakažených, z toho 35 na jednotkách intenzivní péče. ČTK to dnes řekl lékařský náměstek Jindřich Olšovský pověřený vedením nemocnice. Nemocnice také spouští část plánovaných operací. Oproti loňským vlnám pandemie je podle Olšovského nyní nadějí očkování, jehož pozitivní vliv pocítili zdravotníci sami na sobě.

V některých regionech by bylo možné od pondělí 26. dubna k obnovení praktické výuky na středních a vysokých školách přidat i návrat ostatních dětí do školek. Vyplývá to z vyjádření odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví, které na dotaz ČTK poskytl její předseda, epidemiolog Petr Smejkal. Podle odborníků by to bylo možné v okresech, kde týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 nedosahuje 100 případů na 100.000 obyvatel. Taková situace je nyní podle údajů ministerstva zdravotnictví například v některých okresech v západních a východních Čechách. Konečné slovo bude mít vláda.

Nemocnice v Karlovarském kraji se začínají postupně vracet k běžné péči, která byla kvůli koronavirové epidemii několik měsíců omezená. V Karlových Varech začalo znovu fungovat chirurgické oddělení, v Chebu je v provozu gynekologické oddělení a od května by se zde opět měla otevřít porodnice. Vyplývá to z informaci, které poskytli zástupci nemocnic.

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 139 lidí s koronavirem. Proti sobotě to bylo o 70 méně. Proti minulé neděli je to o 34 nakažených více.

Počet pacientů s covidem-19 se ve Fakultní nemocnici Ostrava proti lednu, kdy byla situace nejhorší za celou dobu pandemie, výrazně snížil. Ubylo také nemocných zdravotníků, čemuž výrazně napomohlo očkování. Přesto je zatím největší zdravotnické zařízení v regionu s návratem k běžnému provozu obezřetné.

Už hodinu po opětovném otevření velkého nákupního centra Avion Shopping Park na okraji Bratislavy byla v pondělí dopoledne výrazná většina míst na jeho parkovišti obsazena. Zejména v některých prodejnách s oblečením si zákazníci museli vystát frontu u pokladen, obecně ale tamní obchody náporu kupujících nečelily. Prodejny a další provozy v zemi mohou ode dneška znovu vítat zákazníky v souvislosti se zlepšující se epidemickou situací ohledně koronavirové nákazy.

Otevření prodejen, provozů služeb, dále hotelů a jiných ubytovacích zařízení, zoo či muzeí je součástí první velkého uvolnění karanténních omezení po jejich zpřísnění před vánočními svátky. Do škol rovněž nastoupily další skupiny žáků, konat se mohou bohoslužby a pohyb v přírodě je pro obyvatele povolen i mimo okres jejich bydliště. K některým aktivitám včetně vstupu do prodejen mimo nákup potravin a dalšího nevyhnutelného zboží lidé nadále potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, o prodělání infekce v posledním půl roce nebo o očkování proti covidu-19.

Učitelé Waldorfské školy v Semilech odmítají v otevřeném dopise, být rukojmím v politickém boji. Demonstrovat za školy bez podmínek by se podle nich mělo v Praze před úřadem vlády a nikoli na Ostrově v Semilech. Jsou znepokojeni tím, že se na dění kolem školy nabalují další organizace a osoby s nejasnými zájmy. I proto odmítají podepsat petici za ředitele školy a nepůjdou ani na dnešní ohlášenou demonstraci, kterou do parku Ostrov svolalo na dnešní odpoledne hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.

Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítl v minulém týdnu dělat ze školy testovací centrum. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat. Umožnil tak chodit do školy i dětem, jejich rodiče testování odmítli. S jeho postupem nesouhlasí školská rada, vedení města dnes bude jednat o jeho odvolání. Postup ředitele řeší krajská hygienická stanice.

Praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě obnoví od pondělí 26. dubna. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) řekl, že to dnes navrhne vládě. S obnovením praktické výuky od příštího týdne počítá i návrh mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. S otevřením školek chce ministerstvo školství v souladu s doporučeními epidemiologů podle Plagy počkat, až bude přibývat méně než 100 případů nakažených s covidem-19 na 100 000 obyvatel za sedm dní. Situace v jednotlivých okresech se nyní liší, někde je výskyt nemoci i trojnásobný.

Za nedodržení povinné karantény po příletu do Francie bude cestovatelům z Brazílie, Argentiny, Chile a Jihoafrické republiky hrozit pokuta 1500 eur (téměř 39 000 korun). Opatření začne v plném rozsahu platit od soboty 24. dubna, uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal, píše AFP. Důvodem jsou obavy ze šíření mutací koronaviru.

Francie již v sobotu oznámila zavedení povinné desetidenní karantény po příletu z těchto čtyř zemí. Dosud Francie cestující o karanténu žádala, nyní je ale povinná. Cestovatelé se musí hlásit prokuratuře a strážníci mohou kdykoliv přijít zkontrolovat, zda jste opravdu na místě, které nahlásili jako místo karantény, uvedl Attal.

V Plzeńském kraji přibylo v neděli 21 nových případů koronaviru, nejméně od začátku září. Aspoň první první dávku očkování má 15 pct obyvatel kraje.

Evropská unie využila možnosti ve smlouvě se společnostmi Pfizer a BioNTech a objednala si dalších 100 milionů dávek jejich vakcíny, uvedly firmy. Členské státy EU tak letos obdrží celkem 600 milionů dávek této očkovací látky. 

"V letošním roce tak plánujeme doručit do EU 600 milionů dávek, což pokrývá dvě třetiny populace EU. Dohromady se jedná o největší dohodu o dodávkách (naší vakcíny) Comirnaty, kterou jsme dosud uzavřeli na celém světě," uvedl v prohlášení obchodní ředitel BioNTech Sean Marett.

Od 10. května se budou moct Poláci starší 18 let registrovat na očkování proti koronaviru. Všichni dospělí by tak mohli být očkováni nejpozději do srpna, možná i dříve, řekl premiér Mateusz Morawiecki při otevření nového očkovacího centra. To bude mít větší kapacitu než místa, kde zdravotníci aplikují vakcíny v současné době. Rychlost vakcinace podle Morawieckého bude záležet na dodávkách preparátů. "Toto je okamžik, kdy můžeme říci, že chceme přejít do protiofenzivy," prohlásil ministerský předseda podle listu Gazeta Wyborcza.

"Doteď jsme se celou dobu této chmurné nákaze bránili. Dnes jsme čím dál lépe připraveni, dostává se k nám čím dál více vakcín a můžeme využít infrastrukturu pro očkování," uvedl premiér v Lehnici (Legnica) nedaleko českých hranic při slavnostním otevření prvního z nových očkovacích center. Postupně se otevřou podobná střediska ve všech polských vojvodstvích. Pokud bude jejich činnost úspěšná, časem by jich mělo v zemi vzniknout 471, píše agentura PAP.

V novém programu COVID Nepokryté náklady ministerstvo průmyslu a obchodu za první hodinu od jeho otevření hlásí 225 žádostí o podporu za zhruba 268 milionu korun. Dokončit a podat podnikatelé zatím zvládli 24 žádostí v objemu asi 75 milionů korun, další žádosti mají rozpracované. Na Twitteru to dnes uvedl šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Příjem žádostí ministerstvo spustilo v 09:00, pokračovat bude do 19. července. Na program je vyčleněno šest miliard korun.

Britští vědci dnes spustili unikátní studii, při které cíleně vystaví riziku nákazy covidem-19 dobrovolníky, kteří již dříve nemoc prodělali, a budou zkoumat jejich imunitní reakci. Cílem je zjistit, zda je možná opětovná nákaza. Británie se v únoru stala první zemí na světě, která tyto testy na dobrovolnících pro covid-19 povolila, píše agentura Reuters.

"Informace z této práce nám umožní navrhnout lepší vakcíny a léčbu a také pochopit, zda a jak dlouho jsou lidé chráněni poté, co covid prodělali," uvedla vakcinoložka z Oxfordské univerzity Helen McShaneová, která vede tuto studii. Práce podle ní také přispěje k pochopení, zda imunitní reakce může člověka ochránit před opětovnou nákazou.

Stav hromadného postižení osob kvůli covidu-19 už neplatí v žádné středočeské nemocnici. Blíží se mu jedině situace v čáslavské nemocnici, která se ale bude ještě vyhodnocovat, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Epidemie koronaviru v posledních týdnech slábne, nemocnice se tak mohou vracet k normálnímu provozu.

V neděli přibylo v Karlovarském kraji 11 případů koronaviru, o tři méně než před týdnem. Dosud se v kraji nakazilo 44.829 lidí, zemřelo 1448.

V areálu Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře se naplno rozjel provoz nového očkovacího centra. Personální obsazení zajistila nemocnice, kapacita má být až 500 očkovaných denně, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Filipíny začnou opět nabízet vakcínu firmy AstraZeneca i lidem mladším 60 let. Oznámila to dnes náměstkyně ministra zdravotnictví Maria Rosariová Vergeireová. Manila tak ukončila dočasné přerušení očkování touto látkou, které souviselo se zprávami o nebezpečí vzniku krevních sraženin u mladších lidí.

"Výhody (vakcíny) převažují nad rizikem. Negativní reakci na AstraZeneku má jenom malé procento lidí," řekla Rosariová Vergeireová na tiskové konferenci. Filipíny pozastavily využívání vakcíny firmy AstraZeneca pro lidi do 60 let 8. dubna, i když se v zemi do té doby žádná komplikace u naočkovaných neobjevila.

Na jihu Moravy přibylo za den 59 potvrzených případů covidu, nejméně od loňského října. Přibylo 17 úmrtí. V nemocnicích je 400 pacientů s nákazou.

V Ústeckém kraji přibylo 84 případů koronaviru, o 45 méně než před týdnem. Na Děčínsku se do škol v rámci rotační výuky vrátili žáci prvního stupně.

V Libereckém kraji za víkend přibylo 61 potvrzených případů covidu-19. Za předchozí sobotu a neděli mělo pozitivní test na koronavirus 98 lidí.

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 108 případů nákazy koronavirem. Je to o 83 méně než v sobotu a o 21 případů více než minulou neděli.

Hospitalizovaných s covidem bylo v neděli nejmíň od 18. října, a to 3913. Na nejnižší čísla od října se počty pacientů dostaly už v předchozích dnech.

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem. Naposledy byl denní nárůst pod 100 případy v hlavním městě loni v srpnu. O víkendech se ale méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze stejně jako v celé republice dál slábne.

Přehled hlavních událostí: 

V neděli přibylo v Česku 823 případů covidu, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28.532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k dnešku oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

Počet lidí, kteří v Německu zemřeli po nákaze koronavirem, překročil 80 000. Za uplynulý den země zaznamenala 92 úmrtí infikovaných lidí a dalších 11 437 nově prokázaných případů nákazy. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha. V pondělí je počet hlášených případů obvykle nižší - mimo jiné proto, že se o víkendu provádí méně testů, podotkla agentura DPA. Přesně před týdnem zaznamenal institut 13 245 nových infekcí a 99 zemřelých za den.

Itálie si chce sama vyrábět vakcíny založené na technologii mRNA, píše server Financial Times. Tak fungují například látky od společností Moderna nebo Pfizer. Přímo s Modernou Italové také vyjednávají, uvedl list. Rozhodnutí přichází v kontextu toho, že se EU odklání od jiného typu vakcín, jaký vyrábějí firmy AstraZeneca a Johnson&Johnson. 

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Indie zaznamenala rekordní přírůstky ve statistikách nákaz koronavirem a úmrtí spojených s covidem-19. Přibylo 273 810 infekcí a 1619 mrtvých.

Lidé žijící v Austrálii a na Novém Zélandu se ode dneška mohou znovu volně přesouvat z jedné země do druhé po více než roce omezení spojených s koronavirem. Otevření "cestovní bubliny" podle agentury AP přináší lidem možnost po dlouhé době navštívit blízké, také znamená úlevu pro podnikatele v turistickém ruchu. Očekává se, že v první den nového režimu aerolinky přepraví tisíce lidí.

Belgie ode dneška ruší zákaz cest do zahraničí, které nejsou považovány za nezbytné. Tamní vláda ale svým obyvatelům cesty za hranice nedoporučuje.

Uvolnění pravidel vstupuje v platnost ve Švýcarsku, kde mohou otevřít zahrádky barů a restaurací a kde je na univerzitách možné obnovit prezenční výuku.

Další fáze rozvolňování začíná v Portugalsku. Ode dneška se v zemi mohou otevřít univerzity, střední školy, kulturní zařízení či restaurace.

Po zlepšení epidemické situace Slovensko po čtyřech měsících umožní znovu otevřít například všem prodejnám a provozovnám služeb, návštěvníky mohou přivítat také zoologické zahrady či muzea a obnovuje se i konání bohoslužeb. Do přírody mohou zájemci vyrazit i mimo okres svého bydliště. Rozšířeny byly také výjimky ze zákazu nočního vycházení.

Žádosti přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prostřednictvím svého on-line informačního systému. Dotaci si mohou nárokovat ti, kteří za leden až březen zaznamenali propad obratu alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského, nebo předloňského roku. Na pomoc je připraveno šest miliard korun.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za druhý měsíc letošního roku žádat od 19. března. Na podporu je připraveno 250 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá výzvu za březen.

Do lavic dnes usedne druhá skupina žáků prvního stupně základních škol a posledního ročníku mateřských škol v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Na Děčínsku se výuka ve školách dnes obnoví s týdenním zpožděním. Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moci začít docházet na konzultace ve skupinách maximálně do šesti lidí.

Foto: iStock

Spojené státy patří mezi země, které už využily největšího počtu vakcín. Podle serveru Our World in Data, na jehož provozu se podílí také Oxfordská univerzita, bylo na 100 obyvatel použito 61,6 dávky vakcín, což je podobné množství jako v Británii. V Evropské unii to bylo 24,9 dávky na 100 obyvatel a v České republice 22,9 dávky na 100 obyvatel.

Zhruba 130 milionů obyvatel Spojených států již dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. To je polovina dospělé populace. Přibližně třetina lidí ve věku od 18 let pak obdržela obě vakcíny, uvedla dnes agentura AP. Mezi jednotlivými americkými státy jsou ale výrazné rozdíly. 

"Já doufám a jsem optimista, že by to mohlo nastat už koncem příštího týdne," řekl premiér k rozšíření registrací na šedesátníky. Další věková kategorie se podle něj pravděpodobně otevře na pondělním jednání. V pondělí zasedá vláda a vládní rada pro zdravotní rizika.

Česko by mělo podle premiéra do konce června dostat očkovací dávky pro více než 5,6 milionu lidí, pokud budou dodavatelé spolehliví. "Já pevně doufám, že se nám to povede, a možná už koncem července budeme v normálu, ale nechci nic slibovat," řekl.

Koncem příštího týdne by se registrace pro očkování proti covidu mohly otevřít pro lidi nad 60 let, řekl premiér Andrej Babiš. Jednat se o tom bude v pondělí, dodal.

Tempo očkování v Česku v sobotu po předchozích rekordech zmírnilo. Dávku za sobotu do večera dostalo 23 958 lidí, o týden dřív to bylo 29 994 naočkovaných. 

 Z okresů v Česku je nyní epidemiologicky nejhorší situace na Žďársku se 366 a Děčínsku se 346 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Přehled hlavních událostí: 

V Ústeckém kraji přibylo v sobotu 140 případů koronaviru, je to o 65 méně než před týdnem. Do škol se na Děčínsku v pondělí vrátí žáci, dosud to měli jako v jediném okrese v ČR zakázány.

V Izraeli dneškem končí povinnost nosit ve veřejných venkovních prostorách ochranu úst a nosu. Důvodem je nízký počet nakažených koronavirem. V týdnu o tom rozhodl ministr zdravotnictví Juli Edelstein.

Na dnes zveřejněných 0,71 kleslo reprodukční číslo ze sobotních 0,81. Údaj ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Nutná je ale opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká, dodal. Rozvolňování proto podle něj musí být pozvolné a uvážlivé.

Indie sice za den odhalila rekordních přes čtvrt milionu případů nákazy koronavirem, při přepočtu denních přírůstků na 100 000 obyvatel ale v zemi stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v Česku.

V přepočtu na obyvatele nicméně ČR provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii. Od začátku pandemie se v Indii infikovalo téměř 14,8 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 177 150 osob.

Lidí s covidem-19 v nemocnicích v Česku je nejméně od poloviny října, k sobotě 4052. Ve vážném stavu jich je 938, nejméně od počátku roku.

V sobotu v Česku přibylo 1159 případů koronaviru, za sobotu nejméně od 5. září. Víkendové počty snižuje menší testování. Reprodukční číslo kleslo na 0,71.

Druhá nejlidnatější země světa Indie zaznamenala za poslední den rekordních 261 500 případů nákazy koronavirem, 1501 pacientů po infekci zemřelo. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví.

V Německu se za posledních 24 hodin prokázalo 19 185 nových případů koronavirové infekce a dalších 67 lidí po nákaze covidem-19 zemřelo. Dnes o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. V neděli bývají ohlášené přírůstky nižší, protože se o víkendu méně testuje.

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal. V sobotu to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Po Arenbergerově nástupu do funkce ministra minulý týden se novými náměstky stali už primář interní kliniky vinohradské nemocnice Havrda a ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák.

Ve funkci politického náměstka po Arenbergerově jmenování naopak skončil Vladimír Černý, který je předsedou České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Černého nahradili Havrda a Vymazal také v čele koronavirové klinické skupiny a Národního dispečinku lůžkové péče.

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Nakažených ubývá také v nemocnicích, pátečních 4421 hospitalizovaných s covidem-19 je nejméně od Vánoc.

Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 000, od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v České republice aplikovali 2,42 milionu dávek.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také.

Obě opatření teď platí do konce dubna. Z Antiviru stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize. Program má skončit na konci dubna. Jeho prodloužení do konce června žádali uplynulé pondělí na jednání tripartity zaměstnavatelé i odbory.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po sobotním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech informovala, že ideální by byl návrat dětí do mateřských škol k 1. květnu. Konečné slovo bude mít ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že se upraví podmínky, za kterých lze venku sportovat. 

Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho z 40 až 100 tisíc, říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Kvůli několika desítkám případů z milionů podaných vakcín v současné době evropské a americké úřady pro regulaci léčiv zkoumají očkovací látky od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Krevní sraženiny v žilách vznikají podle něj nejčastěji u pacientů, kteří se nějakou dobu nemohou hýbat, lidí po velkých operacích nebo při onkologické léčbě. "Je to relativně častá záležitost i mimo nákazu koronavirem," řekl Linhart. Souviset může i třeba s dlouhou cestou autobusem nebo letadlem, část lidí k nim má navíc vrozený sklon.

Lékaři na to u pacientů, kteří mají toto riziko, myslí a preventivně podávají léky na ředění krve. "Riziko se tak snížilo o desítky procent," dodal. Podobně dostávají léky na ředění krve i někteří hospitalizovaní s covidem-19, sraženiny totiž vznikají i u zánětlivých onemocnění, jakým covid je. Objevit se ale mohou i po vyléčení.

O tématu psal před časem blíže i deník Aktuálně.cz:

Velký zájem dnes měli lidé v Plzni o letošní první farmářské trhy na centrálním náměstí Republiky. Chladné počasí ani občasné přeháňky je neodradily. Už 12. ročník trhů začal o šest týdnů později, než pořadatelé a farmáři plánovali. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru byly stánky čtyři metry od sebe, i když stačila poloviční vzdálenost. Na trzích bylo o třetinu méně prodejců než obvykle, přes 40. Přišlo téměř 2500 lidí, skoro stejně, jako chodilo před pandemií, lidé dodržovali rozestupy, všichni nosili respirátory, řekl hlavní organizátor Tomáš Popp. Podle prodejců se kupovalo úplně všechno. Strážníci neřešili žádný problém.

V Praze včera přibylo 338 nových případů koronaviru. 

Itálie plánuje od 26. dubna uvolnění přísných koronavirových opatření, v celé zemi tak bude od toho data opět možné bez omezení provozovat všechny kontaktní sporty. Od 1. května se mohou začít na stadiony vracet fanoušci, do hlediště jich bude v první fázi smět tisícovka. Rozhodla o tom italská vláda.

S přítomností diváků se počítá i pro halové sportovní akce. Na oficiální soutěže schválené italským olympijským výborem bude mít přístup až 500 fanoušků.

Bez diváků se v Itálii konají veškeré povolené soutěže od loňského října.

Celosvětový počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 přesáhl tři miliony. Vyplývá to z dnešních údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nejvíce obětí podle těchto údajů evidují Spojené státy, Brazílie, Mexiko, Indie a Británie.

Agentura Reuters na základě vlastních propočtů ohlásila překročení třímilionové hranice u počtu úmrtí s covidem již v pondělí.

Dnešní údaje univerzity rovněž ukázaly, že ve světě se již potvrdilo téměř 140 milionů případů nákazy koronavirem. V USA, Indii a Brazílii počet potvrzených případů překročil desetimilionovou hranici.

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru v zemi zvažuje Katar variantu, že na fotbalové mistrovství světa v příštím roce budou mít přístup jen očkovaní fanoušci. Oznámil to ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jenž se chystá o možnostech jednat s výrobci vakcín.

"Doufáme, že se nám podaří uspořádat světový šampionát bez covidu. Doufáme také, že se celosvětový stav pandemie brzy zlepší a celé to zmizí," uvedl Sání.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Klinická skupina patří mezi expertní uskupení, která ministerstvu radí s postupem proti koronaviru. Národní dispečink lůžkové péče pomáhá nemocnicím třeba i přesunem pacientů se zvládáním epidemie.

Podle e-mailu, který Černý poskytl Deníku N, se mu ministr zdravotnictví Petr Arenberger snažil nabídnout jinou pozici a vysvětloval mu, proč nemůže nadále v práci pro ministerstvo pokračovat. "Máte-li jasné zadání od premiéra Babiše, že si nepřeje, abych dále vedl Klinickou skupinu COVID MZ, pak vámi navrhované hledání jiného formátu pro mé působení v daném tělese bych považoval pro oba z nás za nedůstojné," napsal Černý v e-mailu Arenbergerovi. 

Prodeje zájezdů na léto se podle tuzemských cestovních kanceláří vyvíjejí velmi dobře. Očekávají, že letošní sezona bude výrazně úspěšnější než minulá. Lidé už si zvykli na protiepidemická opatření, jako jsou roušky či testy, roste také počet naočkovaných, což cestování pomáhá. Vyšší poptávka je po destinacích, které už zveřejnily, jaké podmínky pro turisty v nich budou v létě platit. 

Klienti cestovní kanceláře Čedok podle její mluvčí Evy Němečkové plánují dovolenou strávit nejčastěji v Řecku, chystají se také do Turecka, kam se loni nedostali. Kvůli omezeným možnostem cestování v minulém roce si mnoho příznivců získalo Bulharsko, z čehož bude letos profitovat . "Velký zájem je i o Albánii, která už vydala prohlášení, že po turistech nebude vyžadovat očkování ani negativní testy na koronavirus," řekla.

Prodeje letních dovolených jsou podle Němečkové v posledních týdnech velmi dobré, poptávka je také po poznávacích zájezdech, kterých se kvůli pandemii loni prodalo málo. "Lidé, kteří si loni dovolenou odepřeli, letos už k moři budou chtít odjet. Zároveň si ale velmi oblíbili Českou republiku, ještě si tak pravděpodobně dopřejí druhou dovolenou v tuzemsku," uvedla dále Němečková.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády.

V Moskvě chtěl Hamáček jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. Hamáčkovi doporučil, aby do Moskvy nejel, protože na to není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk.

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 tisíc. V pátek do večera bylo dávek 64 643. Od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v Česku aplikovali 2,42 milionu dávek.

Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 54 tisíc nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 507 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem to bylo 581 případů) a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě. Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika, Polsko a Slovensko pokles, nárůst zaznamenalo Německo a Rakousko. Nejhorší situace je v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 751 nových případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo přes 800.

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní
Polsko751285 272
Česko50754 230
Rakousko42437 291
Německo294243 929
Slovensko21211 461

V Indii opět rekordně stoupl počet lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 234 692 případů infekce a dalších 1341 pacientů po nákaze zemřelo. V metropoli Dillí dnes začala víkendová uzávěra.

V druhé nejlidnatější zemi světa Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie infikovalo téměř 14,5 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 175 649 osob.

Indie eviduje vysoké počty nově nakažených již několik dní. V pátek oznámila 217 353 nových infekcí. Při přepočtu denních přírůstků na 100 tisíc obyvatel přibývá v Indii zhruba desetkrát méně nakažených za den než v České republice v lednu, kdy epidemie vrcholila. V přepočtu na obyvatele ale Indie provedla od začátku pandemie téměř osmkrát méně testů, než bylo provedeno v Česku.

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 23 804 případů koronavirové nákazy a 219 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země vykázala 24 097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Obzvlášť výrazně nyní přibývá nemocných v mladších věkových skupinách.

V některých jihomoravských útulcích pro opuštěná zvířata je momentálně o něco méně koček, než bývá zvykem. V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů. Jaro ale přinese vlnu letošních koťat a útulky budou zase přeplněné. Provozovatelé apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky totiž padá většinou právě na bedra soukromých útulků odkázaných na drobné dárce a dobročinné spolky.

V devíti soukromých útulcích, které převážně na jižní Moravě podporuje Charitativní kočičí spolek Kryšpín, je momentálně asi 600 koček, což lze hodnotit jako "mírný podstav". Některé jsou však stále plné, protože koček, které potřebují pomoc, je vždy víc, než kolik jich lze umístit v útulcích.

Větší zájem o adopce koček z útulků spolek Kryšpín na jednu stranu uvítal, na druhou stranu jej sleduje s mírnými obavami. "Lidé si brali kočky v době, kdy byli hodně doma. Po skončení pandemie se ale začnou vracet do práce a zvířata, která si zvykla na společnost, zůstanou po velkou část dne sama," řekla předsedkyně spolku Lenka Němcová. Lidé by podle ní měli dobře zvážit, zda bude mít adoptované zvíře u nich dlouhodobě dobré podmínky.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude