Czech Republic

Ministerstvo bude informovat o ukončení vývoje české vakcíny

Praha - Ministerstvo zdravotnictví dnes bude informovat o ukončení vývoje české vakcíny proti onemocnění covid-19. Má zhodnotit dosavadní činnost výzkumného týmu pod vedením poslankyně ANO lékařky Věry Adámkové a předložit výsledky první fáze výzkumu. Na vývoji vakcíny pracují po celém světě přední farmaceutické firmy a vědecká pracoviště. Český projekt měl od počátku řadu kritiků, měl stát desítky milionů korun.

Pracoval na něm Státní zdravotní ústav s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny. V září předložili výsledky první fáze ministerstvu zdravotnictví, poté je posuzovala Česká vakcinologická společnost, která měla rozhodnout, jestli na vývoji dál pracovat. Posuzovala se její kvalita a šance uspět, řekl v září tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se vakcinologii profesně věnuje.

Sám byl také jedním z kritiků českého pokusu. ČTK v květnu řekl, že většina světových týmů jde při vývoji vakcíny jinou cestou než tým Adámkové. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru. Další odborníci se podivovali nad tím, že výzkum vede kardioložka.

Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny. Ruští vědci v srpnu představili vakcínu Sputnik jako první oficiálně dokončenou. Někteří odborníci ji ale nepovažují za důvěryhodnou, protože neprošla třetí fází klinických testů.

Británie ve středu jako první země na světě schválila použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být od příštího týdne.

věda vakcína koronavirus

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus