Czech Republic

Mimořádná schůze ve čtvrtek projedná návrh odškodňovacího zákona

Praha - Poslanci opoziční TOP 09, ODS a KDU-ČSL chtějí na mimořádné schůzi Sněmovny ve čtvrtek projednat návrh kompenzačního zákona, který by dal během epidemie koronaviru a restriktivních opatření státu jistotu podnikatelům. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes před jednáním Sněmovny novinářům připomenula, že návrh odškodňovacího zákona předložila její strana už na konci loňského léta. Od té doby poslanci vládních stran podle Adamové odmítají návrh zařadit na projednávání plénem.

Mimořádnou schůzi svolal minulý týden na čtvrtek předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Strany, které budou v podzimních sněmovních volbách kandidovat jako koalice Spolu, chtějí projednat i návrh o korespondenční volbě, úpravy dávek v hmotné nouzi a zjednodušení administrace průkazů lidí se zdravotním postižením.

Podle návrhu odškodňovacího zákona by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje. Menšinová vláda ANO a ČSSD se k předloze postavila záporně.

Opozice vládu kritizuje za malou pomoc podnikatelům a její roztříštění do jednotlivých programů. Vláda podle Pekarové nedala kompenzacím férová pravidla a na řadu podnikatelů nespravedlivě zapomíná.

sněmovna ODS KDU-ČSL TOP 09 koronavirus

Football news:

Spartak-2 coach Pilipchuk about Roche: I liked it. The qualification of the player is visible
Ronaldo ranked in the top 3 scorers of Juventus in Serie A in the XXI century (71 goals). He overtook Dybala
Rostov did not file a protest against the result of the match with Zenit. Replay is not possible (SE)
Ronaldo hit the wall twice with a free kick in the game against Verona. He has 66 shots and 1 goal in Juve
Andrea Pirlo: The young Juve players didn't understand the importance of the details. I asked Ronaldo and Alex to talk to them, but it was not enough
Verona coach: We only gave Juve one chance to score, and it's not easy when they have Chiesa and Ronaldo
Ronaldo has 47 goals in the last 47 games in Serie A