Czech Republic

Mikuláš Minář už to ví, neuspěje. Uteče, možná i do budoucí vlády? Zde je cena

Po jednom měsíci má Mikuláš Minář 5 % všech podpisů, které prohlásil za nutné, aby se vůbec ucházel o přízeň voličů. Ale Minář prý nakonec na kandidátce skončí u hnutí STAN. Stejně jako Jan Čižinský z Praha Sobě. Co za to měli dát Pirátům a STAN? To odhalil komentátor Info.cz Petr Holec.

Mikuláš Minář už to ví, neuspěje. Uteče, možná i do budoucí vlády? Zde je cena
Foto: Repro Facebook
Popisek: Šéf spolku Milion chvilek pro demokracii, Mikuláš Minář apeluje, aby lidé nechodili na demonstraci
reklama

Pět set tisíc podpisů. Tuto metu si bývalý předseda Milionu chvilek pro demokracii, Mikuláš Minář vytyčil jako hranici svého vstupu do politiky. Veřejně své hnutí Lidé PRO představil v prosinci. Do dneška získal 25 641 podpisů, tedy 5 % všech potřebných. Dodejme, že pokud by sbíral stejným tempem, tak by do voleb dostatečný počet nenasbíral.

Dle článku Aktuálně.cz si Minář zatím na 500 tisících podpisech trvá. „Je to sice méně, než jsme čekali, avšak taková je realita restriktivních opatření a svazující doby covidové. Přesto doufáme, že se nám růst podpisů podaří nakopnout,“ uvedl pro server Minář, kandidovat za jinou stranu zatím nehodlá. Doufá, že až se epidemická situace zklidní, tak budou dobrovolníci moci sbírat podpisy v ulicích. A pokud se mu přesto vybrat podpisy nepodaří, tak do voleb nepůjde.

„Chceme do demokratického tábora přivést lidi zklamané, nerozhodnuté a nevoliče. Pokud sami nezískáme dostatečnou podporu, pak raději odstoupíme a podpoříme stávající opoziční strany,“ řekl.

S Minářem a jeho hnutím spojuje komentátor Info.cz Petr Holec náhlé odvolání šéfa Pražské plynárenské Pavla Janečka. „Mináře očividně opila dvakrát plná Letná, takže odvážně ohlásil, že do politiky půjde jen tehdy, když jeho hnutí získá půl milionu podpisů. Politika a organizování demonstrací jsou ale dvě různé disciplíny a necelého tři čtvrtě roku před volbami Minář sesbíral jen 25 tisíc podpisů. Kandidatura do Sněmovny se tak každým dnem vzdaluje. Tedy pokud po svém veřejném slibu, že nevstoupí do politiky, Minář neporuší i slib půlmilionové mety,“ říká komentátor.

Podle něho je problém v tom, že jak do Mináře, tak do Čižinského bylo nainvestováno příliš, než aby bylo možné tuto investici zahodit. „Čižinského platí bývalí uhlobaroni Petr Pudil a Vasil Bobela i podnikatel Jan Barta. A právě jeho Spolek pro podporu liberální demokracie v ČR, který spolu s Dušanem Šenkyplem a Petrem Krajíčkem založil proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi, teď poslal několik milionů korun i na Lidem PRO,“ uvádí komentátor.

Dodává, že Čižinský své jméno s Minářovým projektem nespojil, protože vyčkává a nechce se přidat k něčemu neúspěšnému, ale Minářovi prý pomáhá. „Teď oba vidí, že Lidé PRO jednoduše netáhnou, ale oba taky chtějí být ve Sněmovně, kam Čižinského poprvé vytáhli lidovci,“ tvrdí Holec a dle „kuloárních zpráv“ si oba kandidáti dohodli, že na kandidátku je vpustí Starostové a nezávislí. Jenže to podle Holce nebylo zadarmo. A za vpuštění na kandidátku si měli Piráti a STAN říct o podporu o odvolání šéfa Pražské plynárenské od Praha Sobě.

Ani pro Mináře dle Holce nebude problém vysvětlit, proč kandiduje za STAN a ne za svoje hnutí, když dlouho zůstával „hlídacím psem demokracie“ a pak se rozhodl do politického klání vstoupit. „Už se prostě investovalo tolik peněz, že je teď nejde jen tak vyhodit oknem,“ shrnuje komentátor.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: kas

Football news:

Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7
Georgina Rodriguez: Cristiano is very mature. He is self-critical, responsible, and loves what he does. The perfect combination
Rakitic on Barcelonagate: We are here to play football. A dressing room like Barca's knows how to leave such things off the pitch
Former Liverpool striker Ian St John has died at the age of 82